trandafirul japonez

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: trandafirul japonez

Mesajde angyciobanu » Lun Feb 27, 2012 1:09 pm

Am avut mai multi hibiscusi pana acum si n-am avut probleme cu infloritul. S-ar putea sa aiba nevoie de ingrasamant pentru plante cu flori.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde AnnasiM » Lun Feb 27, 2012 3:33 pm

Si eu am un trandafir japonez si vreau sa zic ca de 2 ani nu mai infloreste:( si lumina are chiar cata vrea. Tot creste si nicio floare:( Am folosit ingrasamant lichid si nimic.
AnnasiM
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 04, 2012 3:25 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde soricel » Mar Feb 28, 2012 6:47 pm

Interesante sfaturi, voi tine cont de ele. Am si eu unul dar infloreste una, doua flori, dupa care cad si nu mai ies altele. Nu stiu ce are.
soricel
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 31, 2012 7:48 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde simonaelena » Vin Apr 27, 2012 10:37 pm

AnnasiM scrie:Si eu am un trandafir japonez si vreau sa zic ca de 2 ani nu mai infloreste:( si lumina are chiar cata vrea. Tot creste si nicio floare:( Am folosit ingrasamant lichid si nimic.

Hibiscusul-trandafirul chinezesc (trandafir japonez este Camelia Japonica), nu infloreste daca are ghiveciul prea mare. Are tendinta ca mai intai sa umple ghiveciul cu radacini, apoi sa faca flori. In acest timp produce din abundenta.... frunze
Lasati ghiveciul sa-l stranga un pic si o sa vedeti si floricele.
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde petrilaana » Vin Apr 27, 2012 11:42 pm

simonaelena scrie:Hibiscusul-trandafirul chinezesc (trandafir japonez este Camelia Japonica), nu infloreste daca are ghiveciul prea mare. Are tendinta ca mai intai sa umple ghiveciul cu radacini, apoi sa faca flori. In acest timp produce din abundenta.... frunze
Lasati ghiveciul sa-l stranga un pic si o sa vedeti si floricele.


Foarte interesant pontul cu marimea ghiveciului! Si eu care ma gandeam ca e bine sa le oferi ghivece cat mai mari, sa se poata dezvolta...
Se pare insa ca fiecare planta are secretele ei, bine ca avem de la cine le invata ;) .
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: trandafirul japonez

Mesajde CyleX4 » Vin Mai 04, 2012 10:28 am

In general, majoritatea plantelor de interior cu flori nu necesita vase prea mari, pentru a nu dezvolta radacini in exces.
In cazul trandafirului japonez, foarte importanta este si expunerea la lumina/caldura si stropirea regulata cu apa la temperatura camerei...
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde roxanacaz » Sâm Noi 10, 2012 8:40 am

sarmanul trandafir al meu... il am de niste ani buni, n-a inflorit niciodata, a crescut haotic - nu am stiut eu probabil cum sa il tund - si acum a cazut ceva pe el in balcon si l-a rupt, iar e o mica tufa. Sper sa aiba sanse sa isi revina cu putina dragoste si lumina, caldura si fosfor :)
roxanacaz
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 05, 2011 7:49 am

Re: trandafirul japonez

Mesajde simonaelena » Dum Noi 11, 2012 10:54 pm

.... si ghiveci potrivit, nu uita!
Daca este prea mare ghiveciul, cauta unul mai mic, fasoneaza putin din radacini si transplanteaza-l in noul ghiveci. Operatiunea asta sa o faci in primavara, atunci ai sanse mai mari de reusita
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde CyleX4 » Lun Feb 11, 2013 5:07 pm

roxanacaz scrie:sarmanul trandafir al meu... il am de niste ani buni, n-a inflorit niciodata, a crescut haotic - nu am stiut eu probabil cum sa il tund - si acum a cazut ceva pe el in balcon si l-a rupt, iar e o mica tufa. Sper sa aiba sanse sa isi revina cu putina dragoste si lumina, caldura si fosfor :)


Iarna este indicat ca temperatura sa nu fie mai mica de 10oC, mai ales in perioada de repaus (in care se fac udari foarte rare). Chiar daca temperatura din locuinta ta este mai ridicata, alege un loc ferit si umbros pentru depozitarea ghiveciului. Evita apropierea de calorifer sau de orice alta sursa agresiva de caldura, deoarece planta se va usca.

Citeste mai mult pe: http://gradina.acasa.ro/plante-de-apart ... z2KbT7RFY4
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde monalis » Lun Dec 16, 2013 10:28 pm

Si eu am un trandafir japonez care nu a inflorit niciodata. Ce sa fac ca sa infloreasca?
monalis
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori