trandafirul japonez

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: trandafirul japonez

Mesajde CyleX4 » Sâm Dec 28, 2013 12:35 pm

Lumina este cheia pentru a avea un plin de flori. Fara lumina planta va creste normal, datorita substratului si temperaturii, dar nu va forma boboci. Este bine sa asezi ghiveciul cat mai aproape de fereastra, astfel incat planta sa primeasca lumina o perioada cat mai lunga din zi. In cazul in care locuinta ta nu este bine luminata, poti apela la un sistem de incalzire artificiala.

Tine minte, insa: Iarna se recomanda o perioada de repaus. Aceasta presupune udari rare (o data pe saptamana).
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde ANELY » Mar Ian 21, 2014 5:53 pm

Buna,
Citesc cu placere mesajele postate si suntem tare recunoscatori ca putem culege informatii din experientele celorlalti, pentru a evita greselile indiferent de subiectul postat.
Femei fiind suntem sensibile la frumos, indiferent sub ce forma se prezinta acesta in fata retinei noastre-si astfel vrem sa profitam din plin de orice oportunitate pentru a lua decizii corecte in ceea ce intreprindem.

Florile fac parte din viata noastra, tocmai pentru a o infrumuseta si usor, usor, cu pasi marunti spicuim informatii exact cand suntem fata in fata cu o mare dilema.

Casesigradini.ro este astfel interfata prietenoasa ce faciliteaza accesul la informatie si cand spuneam ca suntem recunoscatori nu glumeam deloc, dimpotriva avem motive temeinice sa fim recunoscatori. Indiferent ce subiect abordam lumea e prezenta la discutii, face recenzii ale experientelor personale, pertinente si deosebit de folositoare.

Romanii sunt intuitivi si deosebit de perspicace si cu micile sfaturi postate isi creeaza tabloul perfect al ingrijirii corecte a plantei in discutie.

Da, am constat ca trandafirul japonez nu este o planta greu de ingrijit daca respecti reguli minime. Eu personal sunt tare mandra de trandafirii mei japonezi afland de pe acest site ce si cum trebuie sa fac ca sa le creez conditii optime pe timp de iarna.
ANELY
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde marinec » Lun Ian 27, 2014 11:12 pm

Mie mi-a murit deja cel de anul acesta. Are aceleasi conditii ca celalalt dar se pare ca nu i-a placut ceva. Acum incerc sa-l inmultesc dar toti lastarii pe care ii pun se usuca. Cred ca ma las pagubasa si o sa cumpar unul in ghiveci.
marinec
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Oct 17, 2013 11:17 pm

trandafir japonez

Mesajde draghinescu » Vin Ian 31, 2014 1:11 pm

Am primit anul trecut, in 2013 in iarna, un trandafir japonez insa nu a inflorit anul acesta. Nu este mic, are cam un metru si treizeci cm, a crescut, are pui, in terasa are lumina, il ud la doua zile.
Imi poate da cineva un sfat poate trebuie vreun tratament anume.
draghinescu
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:00 am

Anterior

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori