Bambus

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Bambus

Mesajde Niculina Tecla » Vin Mai 06, 2011 3:19 pm

In urma cu cateva luni am primit o tulpina de "bambus norocos" cu tulpina introdusa intr-o "fiola".Acum a dezvoltat "mustati" si doresc sa aflu cum sa-l ingrijesc ca sa ma pot bucura cat mai mult timp de el.Sa-l pun in pamant? De care? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Niculina Tecla
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Bambus

Mesajde HAYAT » Lun Mai 09, 2011 9:21 pm

Se zice ca ii merge mai bine in pamant. Am avut si eu doua asemenea plante. Le tineam in vaze diferite, inguste. Unul s-a ingalbenit treptat, incepand de jos in sus. Am reusit sa salvez o parte din el. Apoi l-am schimbat pe celalalt din vaza veche in cea in care a fost cel care s-a ingalbenit si a patit si el la fel. Am reusit sa salvez din el doar partea de sus, cu frunze. Ma gandesc ca o fi avut vaza ceva paraziti... Vreau sa le pun in pamant, dar nu stiu nici eu ce fel de pamant prefera. Stie cineva?
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Bambus

Mesajde micki23 » Lun Mai 16, 2011 7:02 pm

Trebuie sa asezi bambusul intr-un vas decorativ, de preferinta transparent.
Trebuie sa ai grija ca acesta sa nu fie foarte larg sau foarte inalt, ci potrivit pentru planta ta. Poti pune in vas bilute de sticla colorate sau pietricele mici decorative.

Bambusul prefera sa stea in apa si nu are neaparat nevoie de sol. Pietricele decorative sau bilutele de sticla sustin bambusul drept si ii permit sa aiba acces total la apa.

In cazul in care ai primit sau cumparat un bambus care este deja plantat intr-un ghiveci cu pamant, atunci lasa-l in acel loc. Dar trebuie sa-i verifici mereu umiditatea.

Udarea
Orice planta are nevoie de apa, bambusul nu face exceptie, Acesta necesita multa apa pentru a creste si a se mentine in forma.
Trebuie ca ¾ din vasul in care sta bambusul sa aiba in permanenta apa. Este recomandat sa folosesti apa de ploaie sau filtrata pentru a evita ca substantele precum clorul, fluorul si alte chimicale folosite in tratarea apei sa fie inghitite de planta. In cazul in care nu ai cum sa filtrezi apa, pune-o intr-un vas timp de 24 de ore pentru a se decanta. Chiar daca alte plante pot fi udate cu apa direct de la robinet este bine sa stii ca bambusul mai sensibil la substantele existente in apa.
Daca bambusul tau se afla intr-un vas inalt, nu-l umple prea mult cu apa. Tulpina acestuia formeaza radacini la contactul cu apa, drept urmare umplerea vasului in care se afla bambusul cu apa, va cauza formarea radacinilor la un nivel inestetic.
Trebuie sa verifici mereu planta pentru a evita ca nivelul apei sa scada prea mult. Radacinile acestuia au nevoie sa stea in permanenta sub apa. Cand nivelul ei scade adauga apa pana ce ajunge la nivelul obisnuit. Este recomandat ca odata pe saptamana sa-i schimbi apa in totalitate. Chiar daca bambusul tau mai are apa in vas, arunc-o si inlocuieste-o cu una proaspata.

Nu este recomandat sa tii bambusul in lumina directa a soarelui. In mediul lor natural, aceste plante cresc in locuri umbroase si umede. Poti tine planta in apropierea ferestrei, dar nu direct pe pervazul acesteia, deoarece lumina puternica a soarelui o poate afecta.
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Bambus

Mesajde Niculina Tecla » Joi Mai 19, 2011 3:22 pm

Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Niculina Tecla
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Bambus

Mesajde HAYAT » Joi Mai 19, 2011 7:39 pm

mda... bambusul meu era in vas inalt si ii adaugam apa pana umpleam vazuta ungusta. In plus nu era transparenta. Totusi a rezista vreo doi ani fara sa i se intample nimic si acum mi-au murit doua plante de acest fel, una dupa alta. Am dat vina pe vaza si pe eventualii paraziti continuti in ea, mai ales ca dupa ce am scos primul bambus din vaza, l-am pus pe celalalt in ea...
nu o sa mai fac aceeasi prostie a doua oara...
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Bambus

Mesajde biluta28 » Joi Iun 02, 2011 8:26 am

Eu l-am pus in ghiveci cu pamant normal de flori si a crescut foarte mult e de 1.50 m si seamana cu un porumb :D .. ii merge bine fara prea mari pretenti... a stat si la soare si la umbra si cu apa si fara si nu a patit nimic ( adica a rezistat mai neingrijit) ... nu e prea pretentios.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Bambus

Mesajde micki23 » Dum Iun 12, 2011 5:54 pm

pai se poate si in pamant ... dar dureaza prinderea
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Bambus

Mesajde mirelat » Lun Oct 17, 2011 2:16 pm

Am primit si eu trei fire de bambus, toate avand jos radacini.
As vrea sa stiu ce se intampla daca le scurtez, indepartand partea de jos, cea cu radacinile. Tulpinile ramase vor da alte radacini?

Daca da, e bine, inseamna ca pot face asta la infinit, pentru ca locul unde vreau sa asez bambusul nu este prea inalt, si deja un fir ar trebui scurtat.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Bambus

Mesajde ecaty » Vin Noi 25, 2011 9:04 pm

si eu am 3 fire de bambus si am observat ca deja unul se ingalbeneste. e a doua oara cand ii inlocuiesc, la fel s-a intamplat si cu primii dupa vreo 2 ani i-am aruncat pentru ca s-au ingalbenit. Le daduse de jos alte fire, dar degeaba le-am desprins cand am vazut ca cel mare se strica, nu au rezistat.
ecaty
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:19 pm

Re: Bambus

Mesajde teoancali » Mar Ian 31, 2012 11:39 am

Ce se intampla cu frunzele unui bambus ? Se transforma in tulpina pe masura ce cresc?
Eu am un vas cu cateva crengute de bambus rasucite intre ele si ma intrebam ce se va intampla la un moment dat cu frunzulitele de la baza ?
teoancali
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Dec 09, 2011 2:18 pm

Următorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron