Cum ingrijesc florile?

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Cum ingrijesc florile?

Mesajde Virthink » Dum Ian 17, 2016 12:06 pm

Salutari! Am o floare de apartament (nu-i mai stiu denumirea :( din pacate ) si as vrea sa stiu cum se ingrijeste. Pana acum nu mi-am pus aceasta intrebare, dar de 2 saptamani a inceput sa paleasca si ma ingrijoreaza. Singura explicatie pe care mi-am dat-o e ca floarea se afla langa fereastra iar acum este frig afara si cand deschid geamul sa aerisesc ea ar suferi de frig? Nu stiu daca e relevant dar mentionez ca o detin de aproximativ 6 luni, din vara si nu am replantat-o pana acum (daca asa se cheam procesul cand schimbi pamantul, sau cand o pui intr-u ghivezi mai mare, implicit cu mai mult pamant) Am sa adaug si poza cu minunata mea floare :D

Imagine

Multumesc mult!
Virthink
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 17, 2016 11:37 am

Re: Cum ingrijesc florile?

Mesajde marcelb » Joi Ian 21, 2016 10:13 am

Planta se numeste Yucca si este foarte sensibila, mai ales iarna, daca este udata prea des, pur si simplu ii putrezesc radacinile. Trebuie sa lasi pamantul sa se usuce intre udari!
Sa stii ca poti sa o inmultesti foarte usor prin butasire, punand o rozeta de frunze in apa.
Un articol despre cum ingrijesti yucca.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori