Ghivece de flori din ceramica

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Ghivece de flori din ceramica

Mesajde adrianadumitrescu » Joi Feb 06, 2014 10:58 am

Am inteles ca ghivecele din ceramica sunt mai bune pentru florile de apartament? Cine poate sa ma lamureasca ? Eu am toate plantele din apartament in ghivece de plastic. Va multumesc!
adrianadumitrescu
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Apr 12, 2013 9:28 am

Re: Ghivece de flori din ceramica

Mesajde mirelat » Dum Feb 09, 2014 5:35 pm

Ghivecele din ceramica permit radacinilor plantelor sa respire, fiind permeabile la aer si apa, asta daca ghivecele nu sunt portelanate.

In plus, un ghiveci ceremic mi se pare mult mai estetic decat un ghiveci din plastic.

Ca si dezavantaj al ghivecelor ceramice vad faptul ca sunt fragile, asa ca daca aveti copii mici sau animale de companie trebuie avut grija unde le asezati.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Ghivece de flori din ceramica

Mesajde cyucy » Lun Feb 17, 2014 8:46 pm

Sunt total de acord, arata mult mai bine intr-o casa obiectele ceramice. Chiar daca sunt firave!
cyucy
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Aug 12, 2009 11:00 pm

Re: Ghivece de flori din ceramica

Mesajde Ramo Mona » Mar Feb 25, 2014 11:56 pm

Sunt si mai bune dar mai sunt si foarte frumoase, mai ales cele pictate manual infrumuseteaza casa.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Ghivece de flori din ceramica

Mesajde marcelb » Mie Feb 26, 2014 8:54 am

adrianadumitrescu scrie:Am inteles ca ghivecele din ceramica sunt mai bune pentru florile de apartament? Cine poate sa ma lamureasca ? Eu am toate plantele din apartament in ghivece de plastic. Va multumesc!


Uite o comparatie intre ghivecele ceramice si ghivecele din plastic, cu avantaje si dezavantaje:
Ceramica sau plastic: care ghivece sunt mai bune pentru plantele tale?
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Ghivece de flori din ceramica

Mesajde Ramo Mona » Lun Noi 17, 2014 9:26 pm

ceramica este cea mai buna pentru flori si eu prefer vasele acestea, in special cele pictate ca sa arate si frumos.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Ghivece de flori din ceramica

Mesajde cedog » Lun Feb 16, 2015 11:37 am

Eu am inteles ca aceste ghivece lasa planta efectiv sa respire si aeriseste pamantul. Plus ca le poti personaliza :))) Si asa devin si obiecte decorative foarte frumoase!
cedog
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Oct 18, 2013 10:29 pm

Re: Ghivece de flori din ceramica

Mesajde valentine » Vin Sep 25, 2015 7:57 pm

in momentul de fata caut si eu sa achizitionez cateva ghivece din ceramica (am atat de multe flori si stau, din pacate, in ghivece din plastic exceptie facand doar orhideele) si m-ar interesa sa gasesc niste oferte atractive din punct de vedere financiar ......desi, imi plac la nebunie (pe langa decorurile frumoase ajuta si planta in sine) au un pret destul de ridicat :( :( :o :o
valentine
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 19, 2012 9:50 pm


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori