Telina cu paduchi

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Telina cu paduchi

Mesajde Ramo Mona » Mar Sep 10, 2013 2:40 pm

Ce solutie trebuie sa folosesc ca sa scap de paduchii ce au aparut pe tulpinile de telina?
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Telina cu paduchi

Mesajde adminCG » Mar Sep 10, 2013 5:21 pm

Eu in ultimii ani am folosit cu succes zeama de urzici si frunze de nuc.
Are un miros foarte neplacut, dar de indata ce au aparut pureci/paduchi/alte insecte pe legume si am stropit, dupa 1/2 zile au disparut in totalitate.
In plus, zeama de urzici este si un foarte bun ingrasamant foliar pentru plante.
adminCG
Site Admin
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Aug 06, 2010 4:21 pm

Re: Telina cu paduchi

Mesajde Ramo Mona » Mie Sep 11, 2013 5:38 pm

Multumesc pentru sfat. Voi actiona si eu cat de curand pana nu-mi mananca plantele de tot.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Telina cu paduchi

Mesajde marioarac » Lun Sep 16, 2013 10:03 pm

Interesanta metoda de a alunga aceste insecte, nu am incercat pana acum dar sigur ca la primavara cand voi avea probleme o sa aplic aceasta metoda.
marioarac
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 01, 2011 8:06 am

Re: Telina cu paduchi

Mesajde angyciobanu » Dum Sep 29, 2013 4:55 pm

adminCG scrie:Eu in ultimii ani am folosit cu succes zeama de urzici si frunze de nuc.
Are un miros foarte neplacut, dar de indata ce au aparut pureci/paduchi/alte insecte pe legume si am stropit, dupa 1/2 zile au disparut in totalitate.
In plus, zeama de urzici este si un foarte bun ingrasamant foliar pentru plante.


O reteta va rog!
La mine in solar au aparut niste musculite albe foarte mici care lasa ceva lipicios pe plante sau fructele lor si nu vreau sa le stropesc cu ceva din comert.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Telina cu paduchi

Mesajde marcelb » Lun Sep 30, 2013 5:30 pm

angyciobanu scrie:O reteta va rog!
La mine in solar au aparut niste musculite albe foarte mici care lasa ceva lipicios pe plante sau fructele lor si nu vreau sa le stropesc cu ceva din comert.


Incearca una dintre retetele de aici: Cum combatem daunatorii din gradina de legume?

La mine a functionat perfect solutia de urzici. Am aplicat-o de la tomate la sfecta, spanac, varza sau cartofi, de indata ce am vazut prima insecta mai dubioasa. Au disparut de indata. Singura leguma afectata de daunatori din gradina mea a fost anul acesta morcovul, pe care l-a atacta ceva vierme :( . Preventiv am pus alternativ straturi de morcov si usturoi sau ceapa, dar cum ceapa si usturoiul le-am scos mai devreme, a ramas morcovul iar viermii si-au cam facut de cap.
Aveti vreun "remediu" natural pentru acesti viermi? Multumesc!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Telina cu paduchi

Mesajde Ramo Mona » Lun Oct 07, 2013 3:44 pm

Am scapat pentru o vreme de paduchi, acum iar e plin. Am folosit solutia obtinuta din urzici si frunze de nuc 7 zile, a avut efect dar din pacate cred ca au mai ramas ascunsi cativa intrusi care acum s-au inmultit :((. O sa fac iar solutie, dar daca stie cineva si alta metoda va rog sa-mi srieti. Multumesc!
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron