De ce nu mai infloresc orhideele mele?

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

De ce nu mai infloresc orhideele mele?

Mesajde simona silav » Mie Feb 06, 2013 3:17 pm

Oameni buni, orhideea e floarea mea preferata, am multe acasa insa doar 2 inflorite si nici alea complet. Imbobocesc si apoi le cad bobocii.

Stiu ca nu trebuie udate in exces si le trebuie si lumina...asta au ..care poate fi cauza?
simona silav
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Feb 02, 2013 1:39 pm

Re: De ce nu mai infloresc orhideele mele?

Mesajde CyleX4 » Mie Feb 06, 2013 6:13 pm

O diferenta de temperatura intre zi si noapte (5-10 grade C) va stimula planta sa-si reia inflorirea!!
Daca iti este greu sa-i asiguri aceasta conditie, poti sa o asezi, pret de cateva zile, intr-un loc umbros si racoros.
Succes ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: De ce nu mai infloresc orhideele mele?

Mesajde friday_325 » Mar Iul 16, 2013 10:59 am

Buna, a mea nici macar nu mai binevoieste sa dea tija de 2 ani, sta in aceleasi conditii de 5 ani iar in ultimii 2 ma bucur doar de verdeata frunzelor ... i-am schimbat pamantul, i-am pus un ghiveci mai mare si ... nimic. Ce sa-i mai fac ?
friday_325
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 16, 2013 10:53 am

Re: De ce nu mai infloresc orhideele mele?

Mesajde ulianapirlea » Mar Iul 16, 2013 9:01 pm

intradevar au nevoie de o diferenta de temperatura intre zi si noapte,cum s-a mentionat mai devreme si poate si de ingrasaminte, insa sint si alte citeva lucruri de facut - eu personal le stropesc zilnic cu apa la temperatura camerei si o data la 2 saptamini le plasez intr-un vas cu apa (la fel temperatura camerei) pentru 2 ore. infloresc in fiecare an si una (phalaenopsis) a facut si un puisor.
ulianapirlea
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 16, 2013 8:51 pm


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori