Orhideea Phalaenopsis

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Orhideea Phalaenopsis

Mesajde CyleX4 » Lun Ian 21, 2013 7:27 pm

Orhideele Phalaenopsis in ghiveci sunt unele dintre cele mai delicate flori, care pot fi folosite pentru decorarea oricarui tip de interior. Chiar daca multi spun despre orhideea Phalaenopsis ca este o planta pretentioasa, care infloreste doar o singura data, nu este deloc adevarat! Ce facem ca orhideea sa poata inflori chiar si de doua-trei ori pe an :?:
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Orhideea Phalaenopsis

Mesajde florentinab » Mie Mar 27, 2013 10:38 am

Orhideea Phalaenopsis infloreste cam de doua ori pe an. Dupa ce s-au trecut florile de pe tija n-o taiati, pentru ca s-ar putea sa mai apara cateva floricele.
Daca o udati cum trebuie, ii oferiti lumina indirecta, la 2-3 saptamani folositi un ingrasamant lichid (am auzit de unul care cred ca-i grabeste inflorirea, pentru ca zicea doamna care l-a cumparat ca dupa cateva saptamani i-au aparut boboci) sigur va reinflori.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: Orhideea Phalaenopsis

Mesajde CyleX4 » Mie Mar 27, 2013 7:22 pm

Numele „orhidee" isi are originea in Grecia antica. A fost asociata cu o lunga istorie ce sugera pofta, lacomia si bogatia. Orhideele sunt cele mai delicate si exotice flori din lume si sunt disponibile in mai multe specii. Semnificatia unei orhidee variaza de la tara la tara, fiind asociate sensuri diferite in functie de tipurile de orhidee.
Orhideea este un simbol de dragoste si afectiune. Ea are capacitatea de a creste oriunde si puterea de a inflori in orice conditie.
:)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Orhideea Phalaenopsis

Mesajde marius28 » Mie Mar 27, 2013 8:13 pm

Mie imi place aceasta orhidee pentru ca tine mult ;) si este si accesibila ca si pret
marius28
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mar 27, 2013 7:38 pm

Re: Orhideea Phalaenopsis

Mesajde CyleX4 » Mar Apr 02, 2013 7:52 pm

Cea mai buna perioada pentru a stropi orhideele phaelaenopsis este mijlocul diminetii deoarece acest lucru va permite apei sa se evapore inainte de caderea noptii. Nu trebuie sa permiteti apei sa ramana in centrul plantei peste noapte pentru ca putrezirea poate sa apara cu viteza fulgerului! - si vorbim de timpul noptii in unele cazuri si daca este racoare.
Orhideea phalaenopsis reinfloreste cel mai usor dintre orhidee deoarece se simt bine in case moderne. In mod tipic, o planta va fi in floare in jur de 3-4 luni dupa care veti putea indeparta vechiul peduncul sau tulpina florala chiar de la radacina. Acest lucru ii va permite sa isi adune putere pentru a forma un alt peduncul in aproximativ 9 luni.
decostyle.mayra.ro/plante-decorative/plante-decorative-cu-flori/orhideea-phalaenopsis/1097/ ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Orhideea Phalaenopsis

Mesajde Vladriana » Vin Aug 02, 2013 5:30 pm

Buna ziua. Am si eu aceasa floare minunata, de 2 ani. Am citit ca Florentinab recomanda lumina indirecta. Eu o tin la fereastra, fara ai schimba locul si ii merge foarte bine. Mi-ar fi placut sa am un balcon insa din pacae nu am si ma multumesc sa tin florile la fereastra.
Vladriana
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Apr 11, 2013 11:01 am

Re: Orhideea Phalaenopsis

Mesajde denisa.iulia » Mie Sep 18, 2013 12:39 am

Cel mai bun loc de creştere a orhideelor este chiar pervazul! Pentru că dacă nu au lumină suficientă nu vor înflori. Plus ca pe un pervaz planta va simţi variaţii de temperatură, variaţii care induc înflorirea.
denisa.iulia
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 18, 2013 12:16 am

Re: Orhideea Phalaenopsis

Mesajde angyciobanu » Dum Sep 29, 2013 4:50 pm

Am si eu 3 orhidee dar nu dau semne ca ar mai inflori. Trebuie sa le ud mai des? Le am la fereastra dar la est (unde bate soarele doar dimineata).
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Orhideea Phalaenopsis

Mesajde muschu » Lun Sep 30, 2013 5:17 pm

angyciobanu scrie:Am si eu 3 orhidee dar nu dau semne ca ar mai inflori. Trebuie sa le ud mai des? Le am la fereastra dar la est (unde bate soarele doar dimineata).


Ale mele infloresc cam de 2 ori pe an, insa obisnuiesc sa le pun un ingrasamant special pentru orhidee, care le stimuleaza inflorirea. Cred ca-l gasesti in orice florarie. Eu l-am luat cred de la Real.

Si nici eu nu le tin la lumina intensa.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Orhideea Phalaenopsis

Mesajde ceauscc » Lun Noi 18, 2013 11:47 pm

Eu sunt foarte dezamagit de ele... I-am luat sotie una acum cateva zile si deja a inceput sa se ofilesca... florile ii cad desi o tin la tempeeratura optima, ferita de curent si toate cele... ca la carte, si degeaba...
ceauscc
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:48 am

Următorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori