intrebare privind ingrijirea orhideelor

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde titianacotoi » Lun Mar 07, 2011 6:52 pm

buna , am primit de multe ori orhidee insa nu reusesc sa le mentin frumoase , nu mai fac flori si in timp pier
cum se intretin?
titianacotoi
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Sep 19, 2008 11:00 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde mirelat » Vin Mar 11, 2011 5:27 pm

Sunt cativa factori de care trebuie tinut cont pentru a avea orhidee frumoase.
Primul ar fi lumina, cel mai bine le merge pe pervazul ferestrelor. Fara lumina din belsug orhideele nu infloresc
Apoi apa, ghiveciul orhideelor nu trebuie sa stea in apa. Trebuie udat bine pamantul si apoi lasat sa se usuce pana la urmatoarea udare.
Si, pentru a avea orhidee frumoase mai trebuie fertilizate periodic.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde roza » Mar Mar 15, 2011 7:10 pm

Orhideele au nevoie de multa lumina, insa prea mult soare direct, mai ales cand soarele e mai puternic, poate fi periculos. Florile cad si din cauza udarii excesive. Eu nu ud pamantul foarte des, dar stropesc planta de doua- trei ori pe saptamana . Din cauza centralei termice, aerul din apartament poate fi prea uscat, iar orhideele nu rezista la acest lucru.
roza
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 12:39 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde biluta28 » Mie Mar 23, 2011 12:20 pm

Stiti cumva si ce temperaturi suporta orhideele.... am primit si eu una si aproape am pierdut-o ... o tin pe balcon unde nu e tocmai cald ca in casa.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde angyciobanu » Vin Mar 25, 2011 9:51 am

Sfaturi
Orhideele au nevoie de caldura moderata, in functie de specie, lumina puternica, dar fara soare direct, pentru majoritatea speciilor si umiditate ridicata pentru toate speciile (minim 50%).
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde biluta28 » Vin Mar 25, 2011 10:56 am

Tot nu m-am lamurit ce temperaturi suporta ... ma intereseaza si maxime si minime?
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde angyciobanu » Vin Mar 25, 2011 12:31 pm

Temperatura ideala este de 15-16 grade C noaptea si 20-26 grade in timpul zilei. Orhidea rezista si la 32-35 grade pentru scurte perioade de timp daca sunt mentinute conditiile optime de umiditate si circulatie a aerului.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde biluta28 » Mie Mar 30, 2011 2:48 pm

Sa inteleg ca sub 15 grade nu prea rezista..... la mine pe balcon au fost sub 5 grade... acesta sa fie motivul pentru care i-au cazut toate frunzele?? am sanse sa-si mai revina sau o consider moarta? in mom. de fata nu mai are frunze dar radacinile in interior par ok ( vasul e transparent si mic).... sa o mut acum in alt vas si sa-i schimb pamantul ar fi o greseala?? pur si simplu nu stiu ce sa fac si cum sa fac sa o reanimez.....
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde angyciobanu » Mie Mar 30, 2011 3:15 pm

Tija pare uscata? Poate ar fi bine sa o mutati. Nu cred ca mai aveti ce pierde. Ar fi bine s-o mutati in bucatarie sau in baie daca este lumina pentru ca are nevoie de umiditate multa. Pe viitor daca doriti ingrasamant special pentru orhidee sau pentru plante in general puteti sa ma contactati.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde biluta28 » Vin Apr 01, 2011 9:07 am

In baie nu am lumina deloc... cred ca am sa o mut in bucatarie desi e destula umiditate si in balcon... sa incerc in acest wd. sa o mut... am luat pamant special pentru orhidee dar nu stiu cat de adanc sa o pun in noul ghiveci?? am inteles ca ar trebui sa-i mai las din radacini pe afara dar tocmai cele din afara sunt uscate fiind verzi doar cele de la mijloc spre fund ( v-am spus ca e un vas transparent). Si inca o nelamurire sa folosesc ghiveci de plastic, ceramica sau lemn... unde i-ar merge mai bine daca tot vreau sa o salvez??
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Următorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori