CACTUSI

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: CACTUSI

Mesajde mirelapoiana » Mie Sep 05, 2012 11:20 am

Am cativa cactusi de 7 ani. Imi sunt tare dragi si nu imi vine sa renunt la ei. Nu au inflorit niciodata dar perseverez... poate vor inflori candva ...
mirelapoiana
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 12, 2012 8:16 pm

Re: CACTUSI

Mesajde tinely1 » Joi Oct 11, 2012 2:54 pm

Buna ziua! am si eu un cactus, a inflorit la 7 ani de cand l-am pus si de atunci nu. Acum astept sa treaca iar 7 ani.
tinely1
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 12, 2011 5:40 am

Re: CACTUSI

Mesajde angyciobanu » Sâm Oct 20, 2012 9:11 pm

Sunt unii cactusi care nu infloresc vreodata. Eu am unul care face niste flori albe superbe.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: CACTUSI

Mesajde angyciobanu » Sâm Oct 20, 2012 9:18 pm

Florile sunt deosebite.
Fişiere ataşate
IMGP0783.JPG
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: CACTUSI

Mesajde angyciobanu » Sâm Oct 20, 2012 9:22 pm

Si unul care nu face flori, desi nu se mai vede asa bine dupa ce am taiat din poza.
Fişiere ataşate
IMGP0178.JPG
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: CACTUSI

Mesajde mirelat » Dum Oct 21, 2012 10:25 am

angyciobanu scrie:Florile sunt deosebite.


Da, foarte frumoase aceste flori albe. Si sta mult inflorit cactusul?
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: CACTUSI

Mesajde simonaelena » Joi Noi 01, 2012 2:41 pm

Florile de cactus au durata de viata scurta, doar cateva ore
Frumusetea lor in schimb compenseaza neajunsul cauzat de viata scurta a florilor
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm

Re: CACTUSI

Mesajde CyleX4 » Lun Dec 24, 2012 8:25 pm

Cactusii mei "hiberneaza" acum; au inflorit toata vara si toamna!!! Udati o data pe luna in iarna, vor "reinvia" la primavara... ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: CACTUSI

Mesajde inncristina » Mie Ian 02, 2013 3:03 pm

Cei mai multi cactusi nu trebuie udati mai des de doua ori pe saptamana in perioada primavara-vara. Aseaza apa calduta in farfuria ghiveciului si indeparteaza surplusul dupa circa un sfert de ora.
Daca in lunile noiembrie si decembrie cactusul trebuie udat de aproximativ trei ori, in luna ianuarie nu are nevoie deloc de apa. Umezeala excesiva a solului in care traieste cactusul duce la aparitia mucegaiului.
Cactusii prefera lumina directa a soarelui si pot suporta temperaturi de pana la 60 grade Celsius.
Pe timpul iernii, cand cactusii sunt in interior, trebuie feriti de orice curent de aer rece si de variatii mari de temperatura. Incepand cu luna martie ii poti scoate afara.
Multe flori de cactus raman deschise pentru o perioada scurta de timp si trebuie lasate sa se usuce singure, fara sa fie indepartate prin rupere.
Cand cactusul tau creste, il poti muta intr-un ghiveci cu un diametru de 2 cm mai mare, dar niciodata mai des de 4 ani. Cu cat cactusul sta mai inghesuit, cu atat cresc sansele sale de a inflori.
Cactusii au nevoie de aer proaspat, astfel ca incaperea in care ii tii ar trebui aerisita zilnic. Ii poti curata de praf cu ajutorul unei pensule cu peri moi si lungi, care sa nu rupa tepii.
In situatia in care cactusul tau tinut in interior este atacat de daunatori, cea mai simpla solutie de a scapa de ei este schimbarea pamantului si a ghiveciului. Portiunile de radacina afectate pot fi indepartate, deoarece se vor regenera rapid.
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Re: CACTUSI

Mesajde dorcc » Joi Ian 03, 2013 6:38 pm

mie mi-a inflorit unul si a tinut floarea doar o zi.
dorcc
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Oct 28, 2011 4:12 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori