CACTUSI

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

CACTUSI

Mesajde mirceapelea » Sâm Mar 05, 2011 9:56 am

Buna ziua !
In primul rand adresez sincere felicitari administratorului acestui site. In al doilea rand as dori sa stiu de ce cactusii mei care au o "varsta" de peste 20 de ani nu au inflorit inca. Exista o "varsta" anume la care ei infloresc ?

Multumesc frumos !

Cu multa consideratie,
prof. Mircea PELEA
Bucuresti
mirceapelea
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: CACTUSI

Mesajde muschu » Sâm Mar 05, 2011 1:36 pm

Cactusii sunt unele dintre cele mai pretentioase plante, atat in ceea ce priveste solul, apa, cat si lumina.
Le place un sol foarte bine drenat, exista in florarii pamant special pentru cactusi, amestecat cu pietris, nisip. Se poate folosi si pamant din padure de tei sau rasinoase.

Cactusii au nevoie de multa lumina, la unele specii lumina intensa fiind indispensabila infloririi.

In privinta apei, regula este mai bine udati mai putin decat necesar, decat sa udati mai mult. In perioadele foarte calduroase udati o data pe saptamana, altfel puteti uda si la cateva saptamani, cand pamantul este bine uscat. Udatul in exces ucide cactusii.

Pentru a inflori cactusii au insa nevoie anual de o perioada de repaus vegetativ. Asta inseamna ca de la mijlocul lui septembrie si pana in martie ei nu mai trebuie udati deloc. In aceasta perioada de iernare cactusii trebuie tinuti la temperaturi intre 0 si 10 grade Celsius.
Incetarea udatului toamna si reluarea udatului primavara se face treptat.

Sper sa va fie utile aceste sfaturi si sa va bucurati anual de florile cactusilor dumneavoastra!
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: CACTUSI

Mesajde florin-zlt » Dum Mar 13, 2011 11:20 pm

Nici mie nu mi-a inflorit.am citit ca sunt foarte pretentiosii...dar nu stiu ce sa spun...conditii a avut.pacat...deoarece cactusii au niste flori foarte frumoase.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: CACTUSI

Mesajde Ramo Mona » Mar Mar 22, 2011 9:23 pm

Cred ca depinde de specie. Si eu am cativa cactusi care nu au facut flori niciodata si ii am de f mult timp dar am si cativa care fac flori desi sunt plantati de numai 2 ani.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: CACTUSI

Mesajde angyciobanu » Vin Mar 25, 2011 12:22 pm

La fel cred si eu, ce depinde de specie. Eu am cactusi care fac niste flori superbe dar si cactusi care nu infloresc deloc.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: CACTUSI

Mesajde biluta28 » Vin Apr 01, 2011 9:20 am

Am de la mama un cactus care acolo inflorea mereu dar la mine nu mai infloreste...si nu stiu ce sa-i fac?.... ii aplic acelasi tratament , i-am pus pamant special, doar locul in care il tin difera... mama il tinea pe un balcon deschis cu orientare spre sud-vest.... eu am balcon inchis ( vara sta deschis dar e tip loja fata de al mamei care erea in afara) si orientat spre est. Sa fie devina locatia? In plus eu in fata blocului am camp si e tot timpul curent sau un fel de vant daca scot flori in afara balconului le jumuleste vantul... putine rezista asa ca le tin in interior dar cu geamurile larg deschise toata vara. Am si un plop in fata balconului care tine un pic de umbra dar nu deasa, numai buna vara pe arsita.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: CACTUSI

Mesajde angyciobanu » Dum Apr 03, 2011 9:30 am

Cactusii mei stau in soare direct si infloresc. Nu are suficienta lumina si caldura al dumneavoastra. Vantul nu-l deranjeaza.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: CACTUSI

Mesajde biluta28 » Vin Apr 08, 2011 8:19 am

angyciobanu scrie:Cactusii mei stau in soare direct si infloresc. Nu are suficienta lumina si caldura al dumneavoastra. Vantul nu-l deranjeaza.

Daca nu-l deranjaza vantul anul acesta o sa-l scot in afara sa vedem ce face.... :roll:
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: CACTUSI

Mesajde micki23 » Lun Mai 02, 2011 3:13 pm

majoritatea cactusilor infloresc doar in conditii de sera la noi in tara ... foarte putine specii infloresc acasa
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: CACTUSI

Mesajde madalina25 » Vin Iul 22, 2011 1:26 pm

Si eu am avut cactusi si nu mi-au inflorit niciodata.Dupa ani de zile de asteptare,am renuntat la ei.Nu stiu de ce la florarii toti sunt infloriti,frumosi si acasa nu infloresc.
madalina25
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron