Plante de interior

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Plante de interior

Mesajde constructii24 » Mar Iul 03, 2012 9:51 am

La amenajarea locuintei sau casei nimeni nu doreste sa renunte la plantele de apartament mult iubite. Un palmier frumos in coltul camerei de zi sau o orhidee pe pervazul ferestrei ofera camerei mai mult confort si vitalitate. Plantele nu sunt numai pentru a atrage atentia, ci sunt si esentiale pentru un climat interior placut si sanatos. Unele plante pot fi folosite nu numai pentru scopuri decorative. Anumite verdeturi pentru bucatarie, plantate in mici vase, ofera posibilitatea de a avea intotdeauna condimente proaspete la indemana. Voi ce fel de plante aveti in locuinta dvs. si cum le ingrijiti?
Avatar utilizator
constructii24
 
Mesaje: 35
Membru din: Mie Aug 10, 2011 2:07 pm
Localitate: Voivodeni / Mures

Re: Plante de interior

Mesajde ilaryana » Dum Iul 08, 2012 8:08 pm

eu am avut doar plante decorative prin frunze deoarece am putina lumina, insa am renuntat datorita unei presupuse alergii si m-am dedicat plantelor cu flori; si ma bucur de ele si le ingrijesc zilnic; am begonie rosie care are boboci, orhidee, viorele de parma, schlumbergera, am si un impatiens care e cam micut prins doar de vreo 2 luni insa pare ca merge bine; le ingrijesc cu multa atentie si muuuuuuuulta dragoste, le urmaresc zilnic daca au nevoie de apa-pe canicula asta-
ilaryana
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mai 28, 2012 3:05 pm

Re: Plante de interior

Mesajde CyleX4 » Joi Iul 12, 2012 9:04 am

Intr-adevar, o casa fara plante este o casa "pustie"; deoarece spatiul si expunerea geografica imi permit, am plante in fiecare camera, de la palmier de interior, yuca, lamai, bambusi giganti, ficusi, Dieffenbachia, Maranta, Calathea, Nephrolepis, Cyperus (papirus), muscate - pana la orhidee, fitonia, Chlorophytum (volaul miresei), asparagus, trandafir chinezesc s.a.
Este ff importanta pozitionarea fiecarei plante in camera, in functie de cerintele speciei respective si intretinerea corespunzatoare a acestora; daca le acorzi atentia cuvenita, plantele iti vor "spune" singure ce nevoi au ... ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Plante de interior

Mesajde madalina25 » Mar Aug 28, 2012 11:30 am

Intr-adevar este o mare placere sa ai plante in casa insa recomand sa aveti grija la asa numitele "plante otravitoare", mai ales daca in casa exista copii mici.
madalina25
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Plante de interior

Mesajde mariuka25 » Joi Aug 30, 2012 8:52 am

Plantele personalizeaza si schimba aerul casei. Am obsercat ca in casele unde locuiesc persoane vesele si este multa lumina naturala, predomina de obicei plantele cu multe flori colorate (in special rosii, roz), intr-o locuinta mai sobra predomina plantele cu frunze. Personal plantele cu flori imi dau o stare pozitiva, ma incarca cu energie, ma relaxeaza. Mi-am amenajat o mini gradina in balcon, unde am atarnat muscate curgatoare roz si rosii, o gardenie care astept cu nebrdare sa-mi infloreasca, 4 violete de parma in culori diferite, 2 aloe vera si o craciunita. Imi place sa ies in balcon sa citesc in dupa amiezele mai racoroase, sa le privesc, sa le ascult cum cresc, sa le vorbesc.
mariuka25
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 02, 2011 10:32 am

Re: Plante de interior

Mesajde rodica_iancu » Vin Aug 31, 2012 9:31 am

Imi doresc sa cultiv plante de interior pe care sa le folosesc ca verdeturi pentru bucatarie, dar cresc firave, inalte si pier in scurt timp desi le tin la lumina nu cresc viguroase. Singura planta care creste bine este telina pentru frunze, dar imi doresc si busuioc, menta, patrunjel, s.a. :?:
rodica_iancu
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 31, 2012 9:13 am

Re: Plante de interior

Mesajde florinvest » Lun Noi 05, 2012 9:49 am

Mie mi-a murit recent rozmarinul si salvia din ghiveci...nu stiu de ce nu-mi rezista plantele aromatice mai mult de jumate de an...in conditile in care celelalte plante de ghiveci o duc foarte bine. A mai patit cineva la fel ? ...daca stie cineva cum sa prelungesc viata plantelor aromatice din ghivece....help
florinvest
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 05, 2012 9:41 am

Re: Plante de interior

Mesajde muschu » Lun Noi 05, 2012 10:55 am

florinvest scrie:Mie mi-a murit recent rozmarinul si salvia din ghiveci...nu stiu de ce nu-mi rezista plantele aromatice mai mult de jumate de an...in conditile in care celelalte plante de ghiveci o duc foarte bine. A mai patit cineva la fel ? ...daca stie cineva cum sa prelungesc viata plantelor aromatice din ghivece....help


Din pacate rozmarinul meu tot cam jumatate de an a rezistat in ghiveci. E drept ca a stat asta vara o vreme pe pervazul ferestrei expus la soare puternic, si am crezut ca asta i-a grabit sfarsitul. Vad insa ca si la altii se intampla la fel cu el ...
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Plante de interior

Mesajde simonaelena » Mar Noi 06, 2012 3:07 pm

Salvia rezista cu succes afara chiar si iarna.
Am o planta in curte de vreo 3 ani si este superba.
Din pacate, rozmarinul nu este asa rezistent, si peste iarna trebuie pastrat in locuri luminoase dar racoroase
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm

Re: Plante de interior

Mesajde andu4bidden » Mie Dec 19, 2012 9:16 am

Cum ajutam florile sa reziste iarna cand nu au toate conditiile necesare: soare, lumina, poate si caldura? Am observat ca o parte din flori s-au ingalbenit, palit, uscat, desi le tin in casa, la caldura (22 grade).
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron