Plante de interior

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Plante de interior

Mesajde mirelat » Mie Dec 19, 2012 10:04 am

andu4bidden scrie:Cum ajutam florile sa reziste iarna cand nu au toate conditiile necesare: soare, lumina, poate si caldura? Am observat ca o parte din flori s-au ingalbenit, palit, uscat, desi le tin in casa, la caldura (22 grade).


Temperatura de 22 grade este suficienta pentru aproape orice planta de interior. Insa plantele au nevoi diferite legate de udat si lumina, asa ca ar trebui sa ne spui exact caror plante nu le merge bine.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Plante de interior

Mesajde CyleX4 » Vin Dec 21, 2012 12:58 pm

Fiecare planta are cerintele ei specifice legate, mai ales, de frecventa udarii, luminozitate si nivelul umiditatii atmosferice; de aceea trebuie sa fim ff atenti: plantele ne "spun" chiar ele ce le lipseste ... succes ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Plante de interior

Mesajde CyleX4 » Joi Ian 03, 2013 11:28 am

In aceasta iarna, spre deosebire de alti ani, plantele din interiorul casei s-au dezvoltat mai armonios si parca nu au "hibernat" atat de mult ca in anii trecuti; ... poate ca le-a ajutat si faptul ca le-am administrat ingrasaminte specifice fiecareia dintre ele si nu le-am udat in exces ... ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Plante de interior

Mesajde CyleX4 » Joi Ian 10, 2013 1:37 pm

Plantele tale de interior cum au "supravietuit" in iarna aceasta?! :?:
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Plante de interior

Mesajde Ramo Mona » Mie Apr 24, 2013 7:55 pm

Eu pe langa flori mi-am pus in balcon patrunjel cret, patrunjel normal, telina si leustean care sunt deja foarte frumoase, iar zilele trecute am pus in 9 ghivece diverse plante printre care: menta, oregano, busuioc. Sper sa se faca toate, in 2 ghivece deja au rasarit.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Plante de interior

Mesajde mirelat » Mie Apr 24, 2013 10:46 pm

Ramo Mona scrie:Eu pe langa flori mi-am pus in balcon patrunjel cret, patrunjel normal, telina si leustean care sunt deja foarte frumoase, iar zilele trecute am pus in 9 ghivece diverse plante printre care: menta, oregano, busuioc. Sper sa se faca toate, in 2 ghivece deja au rasarit.


Felicitari! Poti incerca si cimbru/cimbrisor. Nu sunt pretentioase dar sunt foarte utile in bucatarie.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Plante de interior

Mesajde Vladriana » Joi Iul 04, 2013 10:52 am

Eu nu am mare noroc la plante, in casa, in interior. Orhideea vad ca "merge" bine la fereastra, muscatele insa sunt doar bat si 2 frunze. In schimb la bunica, la tara, muscatele ei sunt pline de flori. Nu stiu ce sa le mai fac, sa creasca si ele sanatos. Ma puteti ajuta cu sfaturi pt muscate in interiorul casei? Mentionez ca nu am balcon. Multumesc.
Vladriana
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Apr 11, 2013 11:01 am

Re: Plante de interior

Mesajde mirelat » Sâm Iul 06, 2013 9:59 am

Vladriana scrie:Eu nu am mare noroc la plante, in casa, in interior. Orhideea vad ca "merge" bine la fereastra, muscatele insa sunt doar bat si 2 frunze. In schimb la bunica, la tara, muscatele ei sunt pline de flori. Nu stiu ce sa le mai fac, sa creasca si ele sanatos. Ma puteti ajuta cu sfaturi pt muscate in interiorul casei? Mentionez ca nu am balcon. Multumesc.


Motivele pentru care nu se dezvolta muscatele tale pot fi multiple, de la pamantul in care sunt plantate pana la lipsa luminii.

Oricum, daca pervazul exterior este suficient de lat ar fi bine sa le scoti afara, in jardiniere. Iar pentru a le stimula dezvoltarea foloseste un ingrasamant lichid, special pentru muscate sau macar unul universal.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Plante de interior

Mesajde serono » Mie Mar 04, 2015 2:17 pm

Prea multa apa !
serono
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Ian 20, 2013 11:08 am

Anterior

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori