Plante medicinale

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Plante medicinale

Mesajde fratia » Dum Feb 26, 2012 4:34 pm

Toata lumea se vaicara de criza, preturi mari la medicamente. Dar daca aveti in casa urmatoarele plante:muscata, aloe, calanhoie, passiflora, ceapa indiana, zebrina, puteti sa diminuati durerile, sa faceti o cura antistres, sa reglati tensiune arteriala etc, etc. Ati polenizat flori de cactusi? Ce fructe gustoase obtineti, cu un gust asemanator cu capsuni si ananas!
Multa sanatate!
fratia
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 12:00 am

Re: Plante medicinale

Mesajde petrilaana » Dum Feb 26, 2012 5:30 pm

fratia scrie: ... Ati polenizat flori de cactusi? Ce fructe gustoase obtineti, cu un gust asemanator cu capsuni si ananas! Multa sanatate!


Chiar ai reusit sa obtii fructe la cactusi? Ce fel de cactusi ai, poti sa ne arati o poza cu ei, daca se poate chiar cu fructe.

Ai reusit sa-mi starnesti interesul! Nu ma gandesc atat la mancatul fructelor de la cactusi, cat la valoarea lor decorativa si satisfactia de a reusi asa ceva.
Multi se plang ca nu reusesc sa aiba o floare de la cactusi, darmite fructe!
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Plante medicinale

Mesajde angyciobanu » Lun Feb 27, 2012 1:38 pm

Sunt niste cactusi mari, care fac fructe comestibile. Ar trebui sa se vada cat de cat in fotografie. Acolo nu sunt la maturitate. Sunt cat un cartof mediu.
Fişiere ataşate
IMGP2397.JPG
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Plante medicinale

Mesajde mirelat » Lun Feb 27, 2012 4:40 pm

angyciobanu scrie:Sunt niste cactusi mari, care fac fructe comestibile. Ar trebui sa se vada cat de cat in fotografie. Acolo nu sunt la maturitate. Sunt cat un cartof mediu.


Si cactusii astia sunt aclimatizati la noi? Banuiesc ca poza respectiva ai facut-o undeva prin zona mediteraneeana. Sau nu?
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Plante medicinale

Mesajde florentinab » Mar Mar 06, 2012 8:43 pm

Am avut si eu un cactus asemanator dar nu a facut fructe.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: Plante medicinale

Mesajde micki23 » Dum Mar 18, 2012 9:36 pm

Opuntia ficus indica - acest cactus are fructe deosebite. Am mancat in sudul Italiei...la ei se fac ca merele la noi.
Traiesc si la noi vara si in sere, dar mai greu obtinem fructe...
Fructele se curata de tepisori sub jet de apa altfel intra in maini.
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Plante medicinale

Mesajde CyleX4 » Sâm Mai 19, 2012 11:29 am

ma intereseaza... de unde se pot obtine rasaduri (sau seminte)?!
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron