Dracaena marginata

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Dracaena marginata

Mesajde tkg » Sâm Feb 04, 2012 8:22 am

Buna ziua. Am avea o intrebare, adresata cunoscatorilor, mai ales ca obiectul acesteia este salvarea unei plante cu mare valoare simbolistica pentru noi. Avem un varf de Dracaena marginata, ramas dupa ce planta a fost bine zdrentuita de un caine. Din pacate, segmentul compact de tulpina propriu-zisa, pana la baza frunzelor, este de 1-2 cm. Frunzele sunt destul de lungi, de aproximativ 20 de cm (3 dintre ele), restul mai scurte. Am pus tulpina in apa de 2 cm, fara sa atinga fundul borcanului si am obtinut o prima radacina de aproxmativ 5 mm. Intrebarea este: avand in vedere faptul ca segmentul de tulpina este atat de mic, resursele fiindu-i limitate, cat mai putem tine planta in apa, sau ce alternative avem? Ar trebui mutata in pamant?
Va multumim!
tkg
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 8:01 am

Re: Dracaena marginata

Mesajde alinaaura » Mie Apr 11, 2012 6:38 am

si eu am avut un varf de dracena pe care l-am tinut in apa pana a facut radacini "ca lumea" si apoi l-am plantat in ghiveci.
alinaaura
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 21, 2012 4:11 pm

Re: Dracaena marginata

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Sâm Apr 21, 2012 9:40 pm

Eu stiam ca Dracena se inmulteste prin butasi de varf, de tronsoane ale tulpinii si prin marcotaj aerian. Dar daca au mai reusit si alte persoane ... mai tine-o in apa, poate se mai lungeste radacina!
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron