Muscate curgatoare

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Muscate curgatoare

Mesajde FOCA LUMINITA » Dum Mar 06, 2011 10:09 pm

As vrea sa am si sa ingrijesc muscate curgatoare, dar nu stiu de unde as putea procura plante sanatoase si viguroase. Am incercat cu cele din florarii dar nu "merg" multumitor: nu se dezvolta, nu se ramifica, nu-si imbogatesc tulpinele, desi le pun ingrasaminte, le ud la timp... Ce sugestii imi dati? Multumesc anticipat
FOCA LUMINITA
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 11, 2009 12:00 am

Re: Muscate curgatoare

Mesajde biluta28 » Mie Mar 23, 2011 12:37 pm

Si eu am incercat cu muscate curgatoare si par pretentioase, am patit ca si tine si intr-un final mi s-au uscat de tot... anul acesta incerc dinou dar le pun pe un perete unde e lumina multa dar nu soare direct sa vad cum vor rezista... o vecina are 2 jardiniere pe scara blocului si le merge bine acolo mai ales ca nu le bate rau soarele dar au lumina multa... au stat acolo chiar si iarna cand e mai frig si nu au patit nimic.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Muscate curgatoare

Mesajde angyciobanu » Vin Mar 25, 2011 9:32 am

Eu am adus din Grecia mamei mele si le-a mers bine, doar ei ii pare rau sa le taie si s-au facut imense.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Muscate curgatoare

Mesajde micki23 » Lun Mai 02, 2011 3:33 pm

CEL MAI BINE DIRECT DE LA SERE....se inmultesc usor prin butasi.....dupa ce au crescut putin butasii si dau primii boboci sa-i rupeti pt. ca planta sa se dezvolte
Nu le udati direct pe frunze deoarece plantele cu perisori pe frunze sunt sensibile la apa directa astfel o sa aiba bolocriptogamice, gen mucegai....etc....fertilizarea trebuie facuta, apoi atentie la tratamente contra bolilor si daunatorilor....atentie la sol...daunatori exista si in sol
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Muscate curgatoare

Mesajde roza » Dum Mai 08, 2011 7:36 pm

Muscatele curgatoare sunt mult mai pretentioase decat cele obisnuite. Iarna nu rezista la temperaturi scazute, au nevoie de lumina si de apa . Eu le-am tinut in casa , la temperatura camerei. In martie au inceput sa infloreasca, le merge foarte bine.
roza
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 12:39 am

Re: Muscate curgatoare

Mesajde Ramo Mona » Lun Iul 11, 2011 4:54 pm

La manastirile din Moldova am vazut foarte multe muscate curgatoare extrem de frumoase.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Muscate curgatoare

Mesajde ARINA » Mie Aug 10, 2011 8:10 pm

FOCA LUMINITA scrie:As vrea sa am si sa ingrijesc muscate curgatoare, dar nu stiu de unde as putea procura plante sanatoase si viguroase. Am incercat cu cele din florarii dar nu "merg" multumitor: nu se dezvolta, nu se ramifica, nu-si imbogatesc tulpinele, desi le pun ingrasaminte, le ud la timp... Ce sugestii imi dati? Multumesc anticipat

Eu am cumparat muscate curgatoare de la florarie si le merge bine. Nu le tin in soare puternic, vara le ud cam la 2 zile iar cand e canicula le ud in fiecare seara. Iarna le tin in casa si le ud cand pamantul de deasupra e aproape uscat. Primavara le tund si ramurelele taiate le pun direct in pamant si se prind. Mult succes !
ARINA
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 28, 2010 11:00 pm

Re: Muscate curgatoare

Mesajde paius loredana » Vin Oct 28, 2011 10:14 am

nu stiu cum le ingrijesc maicutele de pe la manastiri, dar acolo am vazut cele mai frumoase muscate
paius loredana
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Muscate curgatoare

Mesajde RamoDancea_26 » Sâm Oct 29, 2011 10:24 pm

imi plac mult muscatele curgatoare, arata super intr-un balcon deschis.
RamoDancea_26
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 2:55 pm

Re: Muscate curgatoare

Mesajde raduion » Mie Noi 02, 2011 10:52 pm

Da ..si eu te sfatuiesc sa le iei tot de la sere si eventual sa iei si ingrasamant din ala special
raduion
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 7:03 pm


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori