Bambus

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Bambus

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Dum Feb 05, 2012 7:21 pm

Bambusul este foarte usor de ingrijit, avand nevoie doar de apa in permanenta.Pune bambusul intr-un vas decorativ, de preferinta transparent. Ai grija ca acesta sa nu fie foarte larg sau foarte inalt, ci potrivit pentru planta ta. Adauga in vas bilute de sticla colorate sau pietricele mici decorative.Bambusul prefera sa stea in apa si nu are neaparat nevoie de sol. Pietricele decorative sau bilutele de sticla sustin bambusul drept si ii permit sa aiba acces total la apa.Daca ai primit un bambus care este deja plantat intr-un ghiveci cu pamant, atunci lasa-l in acel loc. Nu uita insa, sa-i testezi in permanenta umiditatea.Ai grija ca ¾ din vasul in care sta bambusul sa aiba in permanenta apa. Este recomandat sa folosesti apa de ploaie sau filtrata pentru a evita ca substantele precum clorul, fluorul si alte chimicale folosite in tratarea apei sa fie inghitite de planta. In cazul in care nu ai cum sa filtrezi apa, pune-o intr-un vas timp de 24 de ore pentru a se decanta. Chiar daca alte plante pot fi udate cu apa direct de la robinet este bine sa stii ca bambusul mai sensibil la substantele existente in apa.Daca bambusul tau se afla intr-un vas inalt, nu-l umple prea mult cu apa. Tulpina acestuia formeaza radacini la contactul cu apa, drept urmare umplerea vasului in care se afla bambusul cu apa, va cauza formarea radacinilor la un nivel inestetic.Uita-te in permanenta la planta ta,pentru a evita ca nivelul apei sa scada prea mult. Radacinile acestuia au nevoie sa stea in permanenta sub apa. Cand nivelul ei scade adauga apa pana ce ajunge la nivelul obisnuit. Este recomandat ca odata pe saptamana sa-i schimbi apa in totalitate. Chiar daca bambusul tau mai are apa in vas, arunc-o si inlocuieste-o cu una proaspata.Nu este recomandat sa tii bambusul in lumina directa a soarelui.In mediul lor natural, aceste plante cresc in locuri umbroase si umede. Poti tine planta in apropierea ferestrei, dar nu direct pe pervazul acesteia, deoarece lumina puternica a soarelui o poate afecta.
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: Bambus

Mesajde ovidiudif » Joi Oct 11, 2018 12:45 pm

Buna ziua!
As avea nevoie sa imi spuna cineva ce specie de ba,bus e cea din pozele de la link-ul atasat: https://photos.app.goo.gl/BrHwZgzCSLPG7zsZ9

Eu am asa ceva https://photos.app.goo.gl/UqemYKbXfkWBa4S17
si as vrea sa stiu daca sunt cumva aceeasi specie
ovidiudif
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 11, 2018 12:41 pm

Re: Bambus

Mesajde Mirelus » Vin Dec 21, 2018 11:32 pm

Ati incercat sa-i puneti ingrasamant?
Mirelus
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Dec 21, 2018 7:18 pm

Re: Bambus

Mesajde adrian83 » Mar Iul 04, 2023 3:09 pm

HAYAT scrie:mda... bambusul meu era in vas inalt si ii adaugam apa pana umpleam vazuta ungusta. In plus nu era transparenta. Totusi a rezista vreo doi ani fara sa i se intample nimic si acum mi-au murit doua plante de acest fel, una dupa alta. Am dat vina pe vaza si pe eventualii paraziti continuti in ea, mai ales ca dupa ce am scos primul bambus din vaza, l-am pus pe celalalt in ea...
nu o sa mai fac aceeasi prostie a doua oara...


Este intelept sa invatam din greselile noastre. Este foarte important sa alegem cu atentie vasele in care cresc plantele, deoarece au un impact semnificativ asupra calitatii conditiilor lor de crestere. De asemenea, o inspectie periodica a plantelor poate preveni aparitia de paraziti si preintampina astfel problemele ulterioare. Poate fi util sa incercati si alte metode in ceea ce priveste adaugarea apei si curatarea vasului in mod regulat, pentru a preveni dezvoltarea parazitilor.
adrian83
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 16, 2023 10:29 am

Anterior

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori