Sfaturi asigurare de locuinta facultativa

Sisteme de supraveghere, alarmare si protetie, automatizari porti, sisteme de acces, interfoane, video interfoane

Sfaturi asigurare de locuinta facultativa

Mesajde catalinstanescu » Lun Mai 19, 2014 2:50 pm

Mi-am achizitionat recent un apartament cu 3 camere in zona Militari si ma gandesc serios sa optez pentru o asigurare facultativa de locuinta. Monentan o am doar pe cea obligatorie. In cazul in care vreau sa suplimentez numarul de riscuri din asigurare, cum se face trecerea de la cea obligatorie la cea faculatativa? Imi puteti recomanda un tip de asigurare din experienta propriePosted Image?
Multumesc!
catalinstanescu
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 19, 2014 11:21 am

Re: Sfaturi asigurare de locuinta facultativa

Mesajde marcelb » Lun Mai 19, 2014 6:25 pm

Din cate stiu eu, asigurarea obligatorie este total independenta de cele facultative. Cea obligatorie acopera riscuri care nu vor avea loc niciodata (Doamne ajuta!), e facuta doar ca sa ni se ia banii.
In zonele in care chiar exista riscuri ca totusi sa se intample inundatii, din cate am auzit, nu se inghesuie nicio firma sa incheie polite obligatorii.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Sfaturi asigurare de locuinta facultativa

Mesajde catalinstanescu » Mar Mai 20, 2014 9:40 pm

marcelb scrie:Din cate stiu eu, asigurarea obligatorie este total independenta de cele facultative. Cea obligatorie acopera riscuri care nu vor avea loc niciodata (Doamne ajuta!), e facuta doar ca sa ni se ia banii.
In zonele in care chiar exista riscuri ca totusi sa se intample inundatii, din cate am auzit, nu se inghesuie nicio firma sa incheie polite obligatorii.


Asta clar! Insa intrebrea este: Daca am deja asigurare obligatorie dar ma gandesc sa fac facultativa la alta firma, este posibil?
catalinstanescu
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 19, 2014 11:21 am

Re: Sfaturi asigurare de locuinta facultativa

Mesajde marcelb » Mie Mai 21, 2014 7:52 am

Sigur. Eu am si obligatorie si facultativa. Sunt polite separate.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Sfaturi asigurare de locuinta facultativa

Mesajde catalinstanescu » Mie Mai 21, 2014 8:32 am

Am inteles. Imi puteti face recomandari de firme unde imi pot face asigurare linistit? Eventual firme cu care ati avut experiente neplacute?

Multumesc anticipat!
catalinstanescu
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 19, 2014 11:21 am

Re: Sfaturi asigurare de locuinta facultativa

Mesajde marcelb » Mie Mai 21, 2014 11:35 pm

Nu pot sa-ti fac nicio recomandare, nu am avut niciun fel de dauna (si sper sa nici nu am), deci nu stiu cum s-ar comporta firma de asigurari unde am polita intr-un astfel de caz. Polita facultativa o am fiind obligat datorita unui credit ipotecar. Sincer, nu stiu daca as fi incheiat-o altfel.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Sfaturi asigurare de locuinta facultativa

Mesajde catalinstanescu » Joi Mai 22, 2014 9:10 am

Pana la urma m-am hotarat la Generali. Am gasit o oferta super ok la ei pe site si dupa ce mi-am introdus datele, am fost sunat instant - mi s-a raspuns la toate intrebarile si in final am iesit foarte bine ca pret. Recomand in stadiul acesta, sper sa nu fie cazul de despagubiri.
Bafta!
catalinstanescu
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 19, 2014 11:21 am


Înapoi la Sisteme de siguranta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori