Izolare fonica apartament

Materiale fonoabsorbante - vata minerala, pluta, etc.

Izolare fonica apartament

Mesajde lidia2302 » Mie Ian 18, 2012 1:06 pm

Ma intereseaza si pe mine cum as putea izola fonic un apartament. Multumesc!
lidia2302
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Noi 03, 2011 7:34 pm

Re: Izolare fonica apartament

Mesajde petre67 » Mie Ian 18, 2012 5:48 pm

Vrei sa izolezi atat peretii cat si tavanele si pardoselile?

Daca e vorba doar de pereti, cel mai simplu este cu vata minerala si apoi gips carton. Daca e vorba de peretii exteriori, intre vata minerala si gips carton este obligatorie o bariera de vapori.

Pentru pardoseala merge cu polistiren extrudat peste care se toarna sapa.

La tavane, multe lume foloseste covraje de oua, si apoi gips carton.

Exista si solutii profesionale, folosite de exemplu in studiourile audio, tot felul de membrane si bureti fonoabsorbanti. Pentru astfel de produse iti recomand sa te uiti aici
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Izolare fonica apartament

Mesajde nea_nicusor » Joi Iul 05, 2012 11:23 am

izolarea aceasta este in folosul vecinilor ori in favoarea proprietarului? eu as vrea sa nu mai aud galagia altora
nea_nicusor
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:55 pm

Re: Izolare fonica apartament

Mesajde niktrask » Joi Sep 13, 2012 2:10 am

Ar fi bine sa nu mai dai cu toate mizeriile in interior cel mai bine, pentru orice fel de izolatie, foloseste exteriorul pentru ca in interior e si nociv si orice material ai folosi apare condensul in timp, iar daca deja ai probleme cu condensul, termoizolatia pe exterior rezolva problema.
niktrask
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 13, 2012 1:49 am

Re: Izolare fonica apartament

Mesajde ando » Vin Sep 14, 2012 7:25 am

niktrask scrie:Ar fi bine sa nu mai dai cu toate mizeriile in interior cel mai bine, pentru orice fel de izolatie, foloseste exteriorul pentru ca in interior e si nociv si orice material ai folosi apare condensul in timp, iar daca deja ai probleme cu condensul, termoizolatia pe exterior rezolva problema.


De acord cu tine ca ar fi de preferat o izolatie exteriora. Mai ales ca majoritatea materialelor nu sunt ecologice. Dar in cazul de fata se discuta despre fonoizolatie nu termoizolatie! Iar pt. acea fonoizolatie in majoritatea cazurilor nu putem vorbi decat despre o "izolare" la interior!
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Izolare fonica apartament

Mesajde ramona neagoe » Mar Ian 29, 2013 9:05 am

Cred ca spuma poliuretanica are si proprietati fonice pe langa cele termice, deci se poate spune ca ai doua avantaje.
ramona neagoe
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 16, 2013 9:33 am

Izolare fonica

Mesajde alisssa » Joi Apr 18, 2013 8:32 pm

Aveti idee cam cat ar costa o izolare fonica a unei camere de 25-30 mp? As putea sa ma uit pe net la preturi, insa vreau o parere a cuiva care a facut deja acest lucru.
alisssa
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Apr 18, 2013 8:30 pm

Re: Izolare fonica apartament

Mesajde danielp » Joi Ian 29, 2015 3:35 pm

Este un subiect interesant despre care chiar as dori sa stiu si eu mai multe!
danielp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Izolare fonica apartament

Mesajde sofia petra » Vin Mar 13, 2015 2:30 am

Eu doar ce v-am descoperit! Nu as fi crezut ca pot afla atâtea lucruri interesante. Si pe mine intereseaza foarte mult acest subiect. Multumesc!
sofia petra
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 13, 2015 2:14 am


Înapoi la Fonoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron