terase circulabile pe blocuri

Hidroizolatii pentru fundatii, subsoluri, terase, balcoane, piscine - membrane bituminoase, membrane PVC, emulsii bituminoase, hidroizolatii pe baza de ciment, etc.

terase circulabile pe blocuri

Mesajde malleck » Mie Sep 28, 2011 12:07 pm

La inceputul lui Noiembrie 2010 a fost termo-hidroizolata terasa blocului in care locuiesc: terasa necirculabila.
Ultimul strat (cel batut de soare) este o membrana cu ardezie (carton asfaltat).
Am nevoie sa transform aceasta terasa intr-una circulabila; dar stratul de beton sau sapa sa fie dintr-un material suficient de rezistent si flexibil pentru a fi de maxim 4 sau 5 cm grosime, in vederea orizontalizarii cu un pod de lemn.
Daca exista acest material, cum se numeste? De la ce producator? Care ar fi cea mai buna metoda de aplicare?
Multumesc pentru ajutor.
malleck
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 27, 2011 1:28 pm

Re: terase circulabile pe blocuri

Mesajde roger-ius » Joi Sep 29, 2011 1:45 pm

Din cate stiu eu o sapa de beton daca e armata si are 4-5 cm e in regula. Se poate arma cu o plasa sudata, si exista si tot felul de aditivi de fluidizare a betonului care nu sunt foarte scumpi.
Asta daca am inteles eu bine despre ce e vorba ...
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: terase circulabile pe blocuri

Mesajde malleck » Vin Sep 30, 2011 9:51 am

Ideea principala este ca sapa sa fie cat mai subtire (eventual sub 4 cm grosime), cat mai rezistenta la presiuni exercitate pe suprafata mica (100 cm patrati) si cat mai durabila (cel putin 10-15 ani), indiferent cat de armata sau polimerizata.
Peste aceasta sapa urmeaza sa construiesc podul din lemn (si) pentru orizontalizare, astfel incat apa de ploaie sa se poata scurge pe suprafata sapei catra teava de drenaj fara sa creeze baltoace, indiferent de anotimp.
malleck
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 27, 2011 1:28 pm

Re: terase circulabile pe blocuri

Mesajde roger-ius » Vin Sep 30, 2011 2:06 pm

Nu stiu daca sunt suficienti 4 cm grosime daca sapa nu sta pe o suprafata "tare". Nu stiu daca acel carton asfaltat peste care se toarta sapa, din cate am inteles, poate fi considerat o suprafata "tare".
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: terase circulabile pe blocuri

Mesajde malleck » Mar Oct 04, 2011 9:15 am

Ar fi mai indicat sa folosesc o placare ceramica initial, peste care sa construiesc podul de lemn?
Ar putea rezista mai mult in timp?
Ce materiale ar fi mai indicate peste cartonul asfaltat?
Exista vreun adeziv care sa prinda mai bine pe solzii de ardezie ai cartonului asfaltat?
malleck
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 27, 2011 1:28 pm

Re: terase circulabile pe blocuri

Mesajde piscinepremium » Mar Feb 19, 2013 11:33 pm

Se poate realiza o sapa asa subtire daca o aditivezi cu polimeri lichizi. In acest fel ii asiguri elasticitatea. Nu recomand sa plachezi pe cartonul asfaltat indiferent de adezivul folosit.
proiectare si constructie piscine, saune centre spa www.piscinepremium.ro
Avatar utilizator
piscinepremium
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Feb 17, 2013 5:03 pm
Localitate: Bucuresti

Re: terase circulabile pe blocuri

Mesajde Pop Aurica » Joi Dec 19, 2013 8:45 am

Peste sapa aplica doua straturi de hidroizolatie (vezi: www.drywallteam.ro), dupa care poti aseza linistit podetul de lemn.
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm


Înapoi la Hidroizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron