apa in pivnita

Hidroizolatii pentru fundatii, subsoluri, terase, balcoane, piscine - membrane bituminoase, membrane PVC, emulsii bituminoase, hidroizolatii pe baza de ciment, etc.

apa in pivnita

Mesajde HAYAT » Joi Mai 19, 2011 7:19 pm

Ce solutii ar fi pentru a izola pivnita? Panza freatica e mai la suprafata si in perioadele cand ploua mai mult, pivnita se umple de apa. Ce ar fi de facut?
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: apa in pivnita

Mesajde petre67 » Joi Mai 26, 2011 8:56 am

Sunt multe materiale si tehnologii de impermeabilizare a peretilor interiori, dar, dupa parerea mea, cel mai bine ar fi sa actionezi din exterior, daca este posibil, adica sa indepartezi apa prin realizarea unui drenaj eficient si sa faci o hidroizolatie tot la exterior.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: apa in pivnita

Mesajde roger-ius » Joi Mai 26, 2011 10:12 am

Asa e, cel mai bine ar fi sa faci, daca e posibil, hidroizolatia la exterior. Iar daca e posibil si natura terenul o permite (ai o mica panta macar) pe langa hidroizolatie ar fi eficient un strat de pietris cu un tub de drenaj in jurul fundatiei.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: apa in pivnita

Mesajde HAYAT » Mie Aug 10, 2011 11:20 pm

multumesc mult, o sa iau in cinsiderare sfaturile. e mai greu ca nu e deloc panta. iar pentru a hidroizola la exterior cred ca trebuie iar sapat... asa-i? Alta munca, alta distractie...!
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: apa in pivnita

Mesajde petre67 » Joi Aug 11, 2011 12:34 am

HAYAT scrie:... pentru a hidroizola la exterior cred ca trebuie iar sapat... asa-i? Alta munca, alta distractie...!


Da, e o cheltuiala consistenta sa faci o hidroizolatie corecta la un subsol, cu atat mai mult la o cladire veche.
Exista si tot felul de solutii pentru a hidroizola la interior, fiecare producator consacrat are o combinatie de materiale pentru asa ceva: mortare impermeabile pe baza de ciment, folii lichide hidroizolante, vopsele speciale antimucegai, etc.

Dar, raman la recomandarea de a incerca sa faci ceva si la exterior pentru a indeparta umezeala.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: apa in pivnita

Mesajde Pop Aurica » Joi Ian 05, 2012 8:11 am

Daca nu poti interveni la exterior iti recomand tehnologia DRY WALL TEAM.
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: apa in pivnita

Mesajde parior » Dum Feb 05, 2012 7:17 pm

Am o pivnita care s-a umplut de mucegai,aerisita este dar nu are izolatie.mi sa recomandat sa izolez la interior,care ar fi cea mai buna solutie pwentru izoltie interioara?multumesc
parior
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 25, 2011 4:14 pm

Re: apa in pivnita

Mesajde roger-ius » Lun Feb 06, 2012 12:37 pm

parior scrie:Am o pivnita care s-a umplut de mucegai,aerisita este dar nu are izolatie.mi sa recomandat sa izolez la interior,care ar fi cea mai buna solutie pwentru izoltie interioara?multumesc


Exista mortare hidroizolante, eu am folosit de la firma Isomat. Mai sunt si niste prafuri care se baga in compozitia mortarelor (gen Apastop) care impermeabilizeaza materialul. Personal am hidroizolat demisolul la exterior.
Nu stiu pt. hidroizolarea la interior cum ar fi sa folosesti bitum si membrane bituminoase. Poate merg pot folosi si in cazul asta.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: apa in pivnita

Mesajde anomar » Vin Ian 04, 2013 9:08 pm

Cu privire la sistemul de hidroizolare a teraselor, fiind inginer constructor la firma la care lucrez, primesc mereu intrebari din acest domeniu. gama de produse pe care o recomand consta din folosirea unor sisteme minerale, foarte eficiente, mono sau bicomponente. Este vorba de produse de calitate germana, iar in functie de necesitate se poate face hidroizolare din exterior, sau interior. Pt. hidroizolare interioara Amorsa Polisyl TG 500 Koster si Nb 1 Gri, pentru exterior Koster 21.
anomar
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 04, 2013 9:01 pm

Re: apa in pivnita

Mesajde piscinepremium » Mar Feb 19, 2013 11:30 pm

Izolatia la interior se poate face foarte bine daca se lucreaza atent, dar vei impiedica apa sa mai intre in pivnita, structura tot o sa fie afectata de apa. Cel mai bine ar fi sa poti izola la exterior, sau macar sa reusesti un drenaj ( depinde de caracteristicile terenului daca este inclinat ca sa poti realiza unul usor , daca nu trebuie facute niste puturi de dren si o camera de epuisment unde vei avea o pompa ). Oricum cea mai usoara si probabila actiune pe care o poti intreprinde este izolatia interioara.
proiectare si constructie piscine, saune centre spa www.piscinepremium.ro
Avatar utilizator
piscinepremium
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Feb 17, 2013 5:03 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Hidroizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron