Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Hidroizolatii pentru fundatii, subsoluri, terase, balcoane, piscine - membrane bituminoase, membrane PVC, emulsii bituminoase, hidroizolatii pe baza de ciment, etc.

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde marcelb » Lun Mai 19, 2014 9:29 pm

Da, in ultima imagine se vede clar ca ai o panta care iti permite sa conduci apa de pe langa casa. Deci probabil iti este suficienta termoizolatia de polistiren extrudat (daca vrei sa fii foarte linistit poti da inainte si cu acel mortar impermeabilizant de care se vorbea mai sus).
Chiar daca e topic de hidroizolatii imi permit sa-ti recomand sa folosesti la termoizolarea casei polistiren expandat de 10 cm (poate fi si mai mult, daca iti permiti, dar sub 8 cm sa nu cobori nicicum). In costul total al fatadei termoizolate o pondere importanta o au manopera, tencuiala decorativa (daca ai de gand sa folosesti), adezivul si celelalte accesorii (plasa, dibluri), care sunt aceleasi indiferent ca pui polistiren de 5 cm sau de 10 cm. Dar vei simti la confortul termic. Si vei sti ca nu vei avea probleme cu fatada. Am auzit tot felul de teorii cum ca placarea cu polistiren produce mucegai intre polistiren si zid. Aceasta este adevarat doar daca nu se monteaza corect polistirenul, daca apar punti termice sau daca polistirenul este prea subtire si atunci punctul de roua apare in zid. Dar termoizolarea e alta poveste...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde Nic » Lun Mai 19, 2014 10:29 pm

ion cioroianu scrie:...am folosit piatra, pietris pe langa casa, terenul este si la mine in panta (am mai redus eu panta adugand umplutura), iar nu departe de casa am un parau unde se duce apa destul de repede dupa ploaie...


Ar trebui sa fie in regula zic eu si de aici incolo. Daca ai pus pietris in jurul fundatiei ar fi bine ca el sa aiba o "scurgere" spre partea mai joasa a terenului (un sant in care pui tot pietris, eventual un tub de dren). In fine, nu cred ca pot sa apara probleme, si pana la urma nevand de protejat un beci sau ceva similar nu ai nevoie nici de chestii prea sofisticate.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde ion cioroianu » Mar Mai 20, 2014 12:06 am

da,e panta si nu sta apa,voi folosi ori acel mortar impermeabilizat,ori ceva smoala,etc.de asta am si pus a doua imagine,acum sunt mai linistit...termoizolatia ma gandesc la 20 cm,am gasit ceva oferta termosistem complet,inclusiv decorativa,alba,ce nu au in termosistem este profilul de soclu.cred ca iau de la altii,acela cu picurator.multumesc mult
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde ion cioroianu » Mar Mai 20, 2014 12:10 am

tu zici bine,,Nic,,un tub de dren,care?exista special?este cumva acel tub flexibil perforat?am vazut ca nemtii folosesc asa ceva si la autostrazi.nu ar fi mare lucru sa mai sap un sant,doar e santier...
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde Nic » Mar Mai 20, 2014 8:51 am

ion cioroianu scrie:tu zici bine,,Nic,,un tub de dren,care?exista special?este cumva acel tub flexibil perforat?am vazut ca nemtii folosesc asa ceva si la autostrazi.nu ar fi mare lucru sa mai sap un sant,doar e santier...


Da, cum apare si in imagine de exemplu. Nu e insa neaparat obligatoriu. Daca inca poti sapa santul,pui in el un strat de refuz de ciur de vreo 20 -40 cm , il acoperi eventual cu ceva folie si apoi pui pamant peste. Folia ajuta sa nu intre pamant printre pietre. Daca apele ar avea debit mai mare, atunci poti sa pui si un tub pentru drenaj. Poti sa iei si o teava de PVC de 110 mm pe care sa o gauresti ... iesi mai ieftin dar pierzi putin timp ca sa-i faci gauri.
Fişiere ataşate
tub.jpg
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde ion cioroianu » Mar Mai 20, 2014 9:49 am

acum am inteles,, nic,,cred ca am sa bag tub.multumesc mult
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Anterior

Înapoi la Hidroizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori