Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Hidroizolatii pentru fundatii, subsoluri, terase, balcoane, piscine - membrane bituminoase, membrane PVC, emulsii bituminoase, hidroizolatii pe baza de ciment, etc.

Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde ion cioroianu » Lun Mai 12, 2014 2:45 pm

Buna ziua,

Sunt interesat de acest subiect, fiind una din etapele ce urmeaza a fi efectuata in urmatoarele saptamani la casa mea. Daca cineva ma poate ajuta cu sfaturi... voi fi recunoscator.
Mentionez ca inca de la turnarea fundatiei din pamant -elevatia- am folosit acea folie pt hidroizolare ce are ca niste dopuri pe ea, apoi dupa turnarea fundatiei de suprafata am mai adaugat o folie prin imbinarea cu acele dopuri gen capse,dar aceasta nu a fost pusa in cofrag si turnat direct pe ea ca cea din pamant ci am pus-o dupa decofrare pt ca am avut intentia sa o lipesc cu ceva special pt hidroizolarea fundatiei ca o smoala, am vazut si eu la cineva.

Multumesc
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde petre67 » Joi Mai 15, 2014 10:54 am

Elevatia este partea de fundatie vizibila, cea care este deasupra solului, nu cea din pamant.

Pentru izolarea acesteia poti sa folosesti membrane bituminoase sau hidroizolatii rigide pe baza de ciment, iar peste aceasta vine acea folie din PVC care are rol de protectie si aerisire a fundatiei. Eu recomand apoi si un drenaj in jurul casei.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde ion cioroianu » Joi Mai 15, 2014 2:09 pm

Multumesc mult, nu am facut drenaj pe rigola, dar am pus ceva pietris in jurul fundatiei cand am adaugat umplutura sa dau nivel curtii, nu e tarziu nici acum sa fac, inca sunt in santier. Incerc sa atasez o poza cu laterala cea mai inalta, acolo se vede folie inca nefixata.
Fişiere ataşate
2014-05-13.jpg
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde marcelb » Sâm Mai 17, 2014 10:13 pm

Peste hidroizolatie ar fi foarte bine sa faci si o termoizolatie a elevatiei cu placi de polistiren extrudat. Si apoi sa vina aceea folie profilata care se vede in imagine.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde ion cioroianu » Dum Mai 18, 2014 11:04 am

scuze,acum am citit atent,deci direct pe beton sa pun polistiren extrudat,da ai dreptate,pe acela as putea sa il lipesc cu ceva ce are proprietati hidroizolatoare in loc de adeziv normal?
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde marcelb » Dum Mai 18, 2014 4:07 pm

Eu am demisol, iar partea de demisol ce este ingropata a fost izolata astfel:

Hidroizolatie
- peste fundatia de beton un strat de smoala topita (asa au vrut mesterii, mai traditionali de felul lor);
- apoi un strat de membrana bituminoasa cu film fuzibil.

Termoizolatie
- de la partea superioara a elevatiei si inca vreo 40 cm in partea ingropata polistiren extrudat de 5 cm, care din pacate nu-mi mai amintesc cu ce a fost lipit, stiu ca si eu vroiam un material care sa faca aderenta si pe polisiren si pe membrana bituminoasa.
- Plasa din fibra de sticla cu adeziv

Protectie
- membrana PVC pentru protectia fundatiei (cea care se vede la tine in poza). Are rol atat de protejare mecanica a termoizolatiei de pe fundatie, cat si de tinere la distanta a apei;
- un sant cu latimea de 50-60 cm umplut cu piatra, avand la baza tuburi speciale pentru drenaj. Acest tub este amplasat in jurul casei si colecteaza apa si o evacueaza. Am noroc sa fie terenul in panta, deci pot sa-i asigur evacuarea apei colectate fara probleme.

La hidroizolatie, in loc de varianta bituminoasa poti merge si pe solutii pe baza de ciment> Cand am facut eu aceasta etapa, acum vreo 8 ani, nu stiam ca exista asa ceva. Din cate stiu s-ar putea sa coste materialul mai mult, dar cred ca e mai usor de aplicat, poti face singur lucrarea. In plus, cred ca ai si o aderenta mai buna a polisirenului pe acea suprafata.
Succes!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde ion cioroianu » Dum Mai 18, 2014 5:59 pm

Multumesc mult, imi sunt de mare ajutor aceste sfaturi, ar fi fost bine sa incep a ma documenta inainte de a incepe constructia casei (luna mai 2013), dar asta este. Vezi, mesterii mei au zis ca nu are niciun rost in partea din pamant sa pun altceva decat acea folie, iar la partea de la suprafata eu am mai si adaugat umplutura pe langa fundatie pt a da nivel, asadar nici pe portiunea respectiva nu am protejat cu nimic altceva, au zis ca cei 75 cm ce se vad sunt importanti, daca nu ma pricep am lasat cum au zis ei, cred ca voi decoperta putin pentru a izola mai jos. Multumesc mult
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde marcelb » Lun Mai 19, 2014 6:19 pm

Important este sa nu stea apa la fundatie, mai ales daca e la adancime in limita de inghet. Depinde si cat de permeabil este solul, daca este un sol lutos si este bine compactat pe langa casa, probabil ca reusesti sa tii apa la distanta doar cu un trotuar in jurul casei, turnat cu un pic de panta spre exterior si dop de bitum in rostul ce apare intre trotuar si casa.
Daca ai insa panza freatica foarte sus, sau obisnuieste sa balteasca apa pe teren, atunci trebuie sa-ti faci probleme mai mari. Poti rezolva evacuarea apei din jurul casei si cu niste santulete (1-2 adancimi de cazma) prin care sa conduci apa de ploaie spre exteriorul terenului.
Eu zic sa observi ce se intampla cu apa dupa ploi abundente, sau primavara la topirea zapezii si asa sa decizi amploarea lucrarilor de hidroizolare si drenare a apei.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde roger-ius » Lun Mai 19, 2014 6:57 pm

Eu cred ca discutia trebuie purtata in functie de existenta sau inexistenta un demisol (sau pivinita, etc). Daca este doar o structura parter+mansarda toata lucrarea devine mult mai simpla. Eu spre deosebire de marcelb am folosit la hidroizonare ceva mortar hidroizolant de la Isomat. Initial ziceam ca merg pe variante bituminoase dar cand am vazut ca manopera e mult mai scumpa am renuntat. Am dat 200 de lei unui baiat care se ocupa de zugraveli si mi-a dat cu 4 straturi de mortar hidroizolant cu bidineaua (manualul zicea 3 straturi dar mi-a ramas material). Am iesit mai ieftin, in plus am putut lipi peste fundatia ingropata (si hiroizolata deja) polistiren extrudat (de 3 cm am pus eu). Polisitrenul l-am lipit cu adeziv in pat continuu (important sa nu fie in puncte sa apese pamantul uniform pe el). La o adica se poate sa nu fie lipit, dar e complicat cand pui pamantul in jurul fundatiei. Polistirenul are rol si de hidroizolare (extrudatul e impermebil) dar si de termoizolare (chiar daca e in pamant urca si frigul prin beton). Peste polisitiren am pus acea folie cu crampoane, iar in apoi am pus un strat de piatra de 20 cm in jurul casei. Tub de drenaj nu am mai pus, nu mai era necesar am zis eu. Acea zona umpluta cu piatra are "cadere" inspre partea mai joasa a terenului.
Daca nu ai demisol (din cate vad in poza) nu cred ca are rost sa faci o chestie foarte sofisticata. Parte din solutii au fost pomenite mai sus. Daca betonul este de calitate si eventual a fost vibrat deja are un grad de impermeabilitate, nu prea mai urca apa in sus prin acel beton. Daca si terenul are o mica panta si apele sunt "conduse" din jurul casei problema se simplifica iar. Eu as pune pe elevatie un polistiren extrudat, lipit atent, sa nu aiba rosturi mari (de la 3 cm in sus e cu margini de imbinare deja). Pe langa rolul de hidroizolare ar avea un important rol in termoizolare. Degeaba izolezi doar zidaria, la zona de contact cu fundatia frigul se va transmite. Peste acest polisitren ar fi, cred, suficienta acea folie cu crampoane.
Daca insa ai vreun beci sau un demisol partial merita sa aplici solutii mai complexe.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Hidroizolatie fundatie, elevatie casa

Mesajde ion cioroianu » Lun Mai 19, 2014 8:47 pm

Va multumesc f. mult, sfaturile voastre ma ajuta mult in ceea ce urmeaza sa fac, nu am nici beci nici demisol, as fi vrut sa am, dar pregatind terenul pt trasarea fundatiei am descoperit ca panza freatica este destul de ridicata (se topeau zapezile in luna mai de pe cei doi versanti intre care am casa); am renuntat deci cu toate ca elevatia era de 115 cm inaltime cu tot cu grosimea placii si cu partea din pamant ar fi fost peste 2m. Am ingropat mult din fundatie doar cu acea folie cu crampoane, am folosit piatra, pietris pe langa casa, terenul este si la mine in panta (am mai redus eu panta adugand umplutura), iar nu departe de casa am un parau unde se duce apa destul de repede dupa ploaie. Fundatia arata acum destul de uscata, am idepartat folia sa vad... asa ca voi trece la treaba, unde nu ma descurc sper sa ma ajutati in continuare. Multumesc.
Fişiere ataşate
2014-05-13 (3).jpg
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Următorul

Înapoi la Hidroizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron