Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Instalatii electrice, corpuri de iluminat, etc.

Moderator: raziel

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde Claudia-Daniela » Mie Feb 19, 2014 11:51 pm

Led-urile chiar sunt foarte ok, toate aspectele de mai sus sunt adevarate. Lucrez in vanzari de 2 ani si am tras concluzia ca multi oameni au descoperit avantajele produselor pe baza de led-uri, tocmai de aceea s-au vandut si cel mai bine.
Claudia-Daniela
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 28, 2012 3:02 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde dragusin_n » Sâm Mar 01, 2014 3:31 pm

Intentionez sa-mi schimb toate becurile cu LED. Problema este ca foarte multe becuri existente pe piata au puteri foarte mici, ceea ce nu asigura o luminizitate optima incaperilor. Sper sa gasim curand pe piata mai multe becuri cu puteri 10-15W.
dragusin_n
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 20, 2014 7:47 am

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde gabitudor » Mar Mar 04, 2014 3:46 pm

Sper ca tehnologia sa avanseze, astfel incat becurile cu leduri sa se ieftineasca. Pretul de acum le face neatractive.
In alta ordine de idei exista si producatorul roman Electromagnetica. Am fost la sediul lor si am primit informatii foarte interesante despre posibilitatile de utilizare.
gabitudor
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 9:36 am

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde vanis » Lun Mar 31, 2014 5:32 pm

Eu si familia suntem incantati de corpurile cu Led, in primul rand de consumul redus.
vanis
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Feb 03, 2014 11:34 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde cettat » Lun Mar 31, 2014 9:12 pm

Consumul redus este unul dintre avantajele pentru care le prefer, dar nu numai! Imi place mult si lumina ce-o emana!
cettat
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde DanielZ » Dum Mai 18, 2014 4:23 pm

In acest film http://youtu.be/Vs1JMNmfcmI puteti vedea eficienta becurilor spot GU10 cu 24 SMD 5050 Kanlux.
Consuma doar 3.6W real, fata de 5W consumul celor cu acelasi numar de leduri de pe piata, care in lipsa unor leduri de calitate pentru a asigura aceeasi lumina, producatorii chinezi au ales sa le supra alimenteze. Rezultatul este durata mica de viata si scaderea perioadei la cca 200 de ore pana cand lumina incepe sa se diminueze in inensitate.
DanielZ
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mai 18, 2014 4:11 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde mamaeb » Lun Mar 16, 2015 12:06 am

DanielZ scrie:In acest film http://youtu.be/Vs1JMNmfcmI puteti vedea eficienta becurilor spot GU10 cu 24 SMD 5050 Kanlux.
Consuma doar 3.6W real, fata de 5W consumul celor cu acelasi numar de leduri de pe piata, care in lipsa unor leduri de calitate pentru a asigura aceeasi lumina, producatorii chinezi au ales sa le supra alimenteze. Rezultatul este durata mica de viata si scaderea perioadei la cca 200 de ore pana cand lumina incepe sa se diminueze in inensitate.


Interesant articol si foarte util!E bun de luat in calcul! Multumim!
mamaeb
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde danielp » Lun Apr 13, 2015 10:06 pm

Becurile Led au, intradevar, lumina cam slaba pentru o incapere cum ar fi bucataria unde chiar este nevoie de lumina!Eu nu as opta pentru ele!
danielp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde luminita_d » Vin Mai 15, 2015 4:42 pm

Eu sunt multumita de becurile cu led pe care le folosim, pentru ca intr-adevar, nici nu mai tin minte de cand am schimbat ultimul. Nu stiu cat de mult se observa la consum, dar cu siguranta nu mai cheltuim atatia bani pe becuri noi. Este important sa fie totusi becuri cu led de la producatori seriosi, nu chinezarii ieftine. Recomand Electromagnetica (sunt romanesti) sau Osram. Lumina nu este "chioara", dar depinde si ce bec folosesti....Daca ai numai unul de 2W, normal ca nu da o lumina prea puternica. Noi avem becuri Osram de 10W, ca acesta: http://lightsmart.ro/becuri-led/bec-led-osram-10w-e27-lumina-calda-clar. Sunt ceva mai scumpe, dar te si tin foarte mult timp. Cred ca le avem de 3-4 ani si nu s-au ars.
luminita_d
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mai 15, 2015 4:30 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde silvicap » Vin Mai 15, 2015 6:25 pm

luminita_d scrie:Eu sunt multumita de becurile cu led pe care le folosim, pentru ca intr-adevar, nici nu mai tin minte de cand am schimbat ultimul. Nu stiu cat de mult se observa la consum, dar cu siguranta nu mai cheltuim atatia bani pe becuri noi. Este important sa fie totusi becuri cu led de la producatori seriosi, nu chinezarii ieftine. Recomand Electromagnetica (sunt romanesti) sau Osram. Lumina nu este "chioara", dar depinde si ce bec folosesti....Daca ai numai unul de 2W, normal ca nu da o lumina prea puternica. Noi avem becuri Osram de 10W, ca acesta: http://lightsmart.ro/becuri-led/bec-led-osram-10w-e27-lumina-calda-clar. Sunt ceva mai scumpe, dar te si tin foarte mult timp. Cred ca le avem de 3-4 ani si nu s-au ars.

Intradevar,conteaza foarte mult ce fel de bec folosesti,dar si calitatea lui!
silvicap
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Anterior

Înapoi la Iluminat, instalatii electrice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron