Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Instalatii electrice, corpuri de iluminat, etc.

Moderator: raziel

Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde hera » Dum Apr 22, 2012 3:20 pm

Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri:

•Durata indelungata de viata(peste 50.000 de ore-chiar si 100.000 ore)
•Economie de energie electrică între 50-95%
•Nu emit IR (infrarosii) si UV (ultraviolete)-radiatiile UV provenite de la alte surse de lumin apot deveni daunatoare.
•Niveluri inalte de luminozitate si intesitate
•Siguranta (rezista la soc si vibratii)-Nu sunt casabile, nu au filament, sistemele de iluminat cu LED pot fi utilizate in aplicatii f grele si in conditii din cele mai variate
•Eficienta ridicata: becurile LED produc o lumina mult mai puternica si mai apropiata de conceptul de lumina alba ideala. Becurile LED pot ajunge si la peste 150 lm/W , spre deosebire de cele incadescente care ofera doar 15 lm/W.
•Voltaj scazut-se pot utiliza cu celule fotovoltaice.(respecta tendintele actuale)
•Nu emit caldura
•Pot fi usor controlate
•Stabilitate cromatica
•Lumina rece. Becurile LED produc lumina rece, spre deosebire de becurile incadescente care se incing foarte mult, ele avand o eficienta foarte scazuta (90% din energia electrica ce le strabate e transformata in caldura iar abia 10% in lumina).
•Economie la lucrările de întreţinere (nu este necesară înlocuirea becurilor timp îndelungat, avand o fiabilitate foarte ridicată)
•Iluminare de calitate: distribuţie uniformă a luminii pe suprafaţa iluminată de forma unui dreptunghi realizat cu sistem optic focusat, lumină albă naturală, culori vii şi bine definite
•Nu produce poluare luminoasă (lumina este direcţionată, nu se dispersează în altă direcţie)
•Lumina nu vibrează şi nu străluceşte, neffind obositoare.(de ex la neoane clasice frecventa de vibratie este de peste 50Hz,afectand vederea si psihicul uman)
•Nu sunt influentate de variaţiile de tensiune, funcţionează normal la tensiunea de 85-264V AC
•Se aprinde şi se stinge instantaneu şi luminează la putere nominală imediat după aprindere, aprinderile repetate nu reduc durata de funcţionare.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde adminCG » Dum Apr 22, 2012 3:54 pm

Pentru a testa avantajele sistemelor de iluminat cu Led-uri va invitam sa participati la concursurile organizate in aceasta perioada impreuna cu Habitat Energy, concursuri avand ca si premii sisteme de iluminat cu LED-uri: un bec LED pentru cresterea plantelor, un proiector cu LED, o banda dubla cu LED, etc.

Succes tuturor!
adminCG
Site Admin
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Aug 06, 2010 4:21 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde chriss08 » Mar Mai 08, 2012 8:31 am

Cea mai importanta calitate a sistemelor LED este ca nu emit radiatii care sunt daunatoare organismului.
chriss08
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 23, 2012 5:52 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde anfreutza8520 » Mie Mai 16, 2012 10:09 am

si parintii mei au si sunt multumiti, mi-au dat si mie pentru casuta trei, dar mi-ar mai trebui 2 :D
anfreutza8520
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Ian 31, 2012 10:10 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde mihaelamicu2001 » Joi Mai 31, 2012 4:13 pm

Mie mi se pare ca consuma mai putin.
Am multe in casa si le schimb destul de rar
Sunt eficiente
mihaelamicu2001
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde niculae49 » Mar Oct 30, 2012 11:35 am

Iluminatul cu LED-uri mi se pare cel mai eficient. Aparent costurile sunt mari comparativ cu iluminatul clasic, dar avantajele sunt evidente iar amortizarea cheltuielilor nu este chiar indelungata.
niculae49
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 2:18 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde MaryanConstantin » Mar Oct 30, 2012 8:17 pm

Becurile cu LED sunt foarte economice si emit o lumina mai agreata de ochiul uman fata de celelalte becuri din comert. Consumul foarte redus de energie este foarte bun pentru Mediu. Durata becului LED este de pana la 10000 de ore, mult mai indelungata fata de celelalte, aducand beneficii atat Mediului cat si economiei din casa noastra.
MaryanConstantin
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 30, 2012 8:09 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde LuciFFerr » Joi Dec 13, 2012 5:16 pm

Becurile si instalatiile cu led sunt o tehnologie mai moderna, care in cativa ani va fi dominanta inlocuind vechile instalatii deoarece acestea sunt mult mai economice si prezinta o lumina apropiata de lumina zilei.
LuciFFerr
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 13, 2012 5:01 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde cristinacatargiu72 » Mar Apr 02, 2013 8:52 am

Eu mi-am luat o lampa pt citit pe led. Este excelenta. Consuma putin, se vede foarte bine. Sunt incantata.
cristinacatargiu72
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 27, 2013 5:09 pm

Re: Avantajele sistemelor de iluminat cu LED-uri

Mesajde Dorel_Puk » Lun Iul 15, 2013 4:47 pm

In acest film puteti sa vedeti cat de rezistente sunt unele corpuri de iluminat cu LED din prezent. Pur si simplu am calcat pe el si nu a patit nimic.
Dorel_Puk
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 15, 2013 4:36 pm

Următorul

Înapoi la Iluminat, instalatii electrice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron