iluminarea bucatariei

Instalatii electrice, corpuri de iluminat, etc.

Moderator: raziel

iluminarea bucatariei

Mesajde csjency » Joi Ian 03, 2013 8:01 pm

Poate am fost un pic "zgarciti" sau neinspirati dar nu avem lumina suficienta in bucatarie.
Unii ne recomanda spoturi deasupra elemetelor suspendate, altii neoane deasupra blaturilor. Aveti si alte solutii (sau argumente pro sau contra la cele doua)?
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde marcelb » Joi Ian 03, 2013 11:23 pm

Prin functionalitatea sa, bucataria este poate incaperea care necesita cea mai mare atentie atunci cand vorbim de iluminat. Pentru multe familii din putin spatioasele apartamente de la noi, bucataria este cea mai folosita incapere din casa, nu doar la prepararea si servirea mancarii, ci si la facutul lectiilor de catre copii, ca loc de calcat rufe sau de privit la televizor.

Din aceste considerente iluminatul unei bucatarii trebuie sa fie cat mai flexibil, combinand optim cele trei tipuri de iluminat: iluminatul ambiental, iluminatul de lucru si iluminatul decorativ. Gasiti mai multe despre iluminatul bucatariei in articolul Lumina in bucatarie. Sper sa va ajute.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde csjency » Mie Ian 09, 2013 6:34 pm

Multumesc pentru articolul recomandat."Mingea este la noi"-speram ca vom reusi sa facem sa fie si util si frumos.
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde Vladriana » Joi Oct 10, 2013 3:53 pm

Si eu sunt de aceeasi parere, in bucatarie ne petrecem cea mai mare parte din timpul in care suntem acasa. Eu din fericire stau la curte si am rezolvat partea cu iluminatul, adica am toata ziua lumina naturala deoarece am avut posibilitatea sa modificam bucataria si chiar sa o extindem asa ca am mai adaugat o fereastra larga pe un alt perete. Inainte, chiar era o problema asa ca daca aveti si voi aceasta posibilitate e ok. Investitia chiar merita.
Vladriana
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Apr 11, 2013 11:01 am

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde cyucy » Sâm Oct 12, 2013 12:49 am

Bucataria este incaperea unde ne petrecem cea mai mare parte a timpului, ne-am transformat-o intr-un fel de camera de zi, asa ca e foarte important sa avem lumina! Noi folosim o lustra cu mai multe brate/becuri pentru ca stam la bloc si nu avem lumina naturala asa cum ar trebui!
cyucy
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Aug 12, 2009 11:00 pm

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde dorcc » Mie Oct 16, 2013 8:04 pm

Pentru o iluminare corespunzatoare, eu utilizez 3 surse respectiv plafoniera cu un bec de 100 w, un tub de neon de 18 w montat la nivelul dulapurilor suspendate si lumina de la hota. Evident ca nu pe toate deodata.
dorcc
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Oct 28, 2011 4:12 pm

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde nea_nicusor » Mie Noi 20, 2013 10:35 am

Eu am pus neoane in st si dr blatului de lucru si este perfect asa. Acolo am nevoie de concentrare de lumina
nea_nicusor
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:55 pm

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde buniv » Sâm Feb 01, 2014 8:51 pm

Lumina trebuie sa fie puternica si este important si de unde vine, din ce parte, din ce colt, sa nu fie prea puternica si deasupra capului.
buniv
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde danidica » Joi Feb 20, 2014 11:55 pm

Eu as alege spoturile montate in diverse locuri si sub diverse unghiuri pentru o buna iluminare.
danidica
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 03, 2014 11:36 pm

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde visan mioara » Joi Mar 27, 2014 6:37 am

Bucataria mea e destul de spatioasa... primeste si lumina naturala de aceea un corp de iluminat Bella ar fi ideal pentru a asigura lumina suficienta!
visan mioara
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 27, 2014 6:23 am

Următorul

Înapoi la Iluminat, instalatii electrice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron