iluminarea bucatariei

Instalatii electrice, corpuri de iluminat, etc.

Moderator: raziel

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde pollet_a » Mie Noi 12, 2014 12:05 am

Bun gasit.
Nu stiu daca pentru bucatarie este potrivit corpul de iluminat - premiul concursului de pe site. Dar mie tare mi-ar fi de trebuinta.
O seara buna tuturor! :)
pollet_a
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde marcelb » Mie Noi 12, 2014 11:14 pm

pollet_a scrie:Bun gasit.
Nu stiu daca pentru bucatarie este potrivit corpul de iluminat - premiul concursului de pe site. Dar mie tare mi-ar fi de trebuinta.
O seara buna tuturor! :)


Corpul de iluminat Bella este util pentru iluminatul decorativ al unei portiuni dintr-o incapere, cum ar fi un perete cu un tablou sau alte obiecte decorative.
Pentru iluminatul de lucru in bucatarie aveti nevoie de o sursa suplimentara de lumina.

Puteti afla mai multe despre cele trei feluri de iluminat care se completeaza pentru a crea o atmosfera perfecta intr-o incapere din articolul Lumina in bucatarie.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde mari lori » Joi Ian 29, 2015 11:49 am

Eu nu pot spune ca ma laud cu o bucatarie spatioasa, mare si luminoasa pt ca stau la bloc, iar bucataria este micuta, insa lumina o am de la o plafoniera si 3 becuri care-mi ofera incredere in mine si o lumina acceptabila. Mi-ar placea insa sa am lumina naturala, de afara!
mari lori
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Mai 07, 2014 3:20 pm

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde eagle_eye » Sâm Feb 14, 2015 11:22 pm

spoturile sunt cea mai buna alegere si se adapteaza in orice situatie
eagle_eye
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 02, 2010 12:00 am

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde petre67 » Dum Feb 15, 2015 7:01 pm

eagle_eye scrie:spoturile sunt cea mai buna alegere si se adapteaza in orice situatie


Spoturile sunt bune la locul lor, nicidecum insa nu se poate spune ca sunt cele mai bune in orice situatie.

Exista trei tipuri de iluminat: ambiental, functional si decorativ.

Eu zic ca intr-o bucatarie primele doua sunt esentiale, iar spoturile il asigura mai degraba pe ultimul, iluminatul decorativ.
In functie de numarul si puterea lor spoturile pot asigura si iluminatul ambiental, dar in niciun caz iluminatul functional, adica tocmai cel care asigura lumina necesara pentru a-ti putea desfasura munca in bucatarie.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde danielp » Lun Mar 23, 2015 1:22 pm

petre67 scrie:
eagle_eye scrie:spoturile sunt cea mai buna alegere si se adapteaza in orice situatie


Spoturile sunt bune la locul lor, nicidecum insa nu se poate spune ca sunt cele mai bune in orice situatie.

Exista trei tipuri de iluminat: ambiental, functional si decorativ.

Eu zic ca intr-o bucatarie primele doua sunt esentiale, iar spoturile il asigura mai degraba pe ultimul, iluminatul decorativ.
In functie de numarul si puterea lor spoturile pot asigura si iluminatul ambiental, dar in niciun caz iluminatul functional, adica tocmai cel care asigura lumina necesara pentru a-ti putea desfasura munca in bucatarie.

Asa este, spoturile sunt mai mult de fite, ca sa zic asa! Dau o lumina difuza si mai eleganta intr-o incapere, dar nu este suficienta pentru ochi!
danielp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde valihurmuz » Mie Mar 25, 2015 2:11 pm

Iluminatul in bucatarie e foarte important, sa nu fie prea obositor si nici prea puternic, am noroc ca mai primesc si lumina de afara si cu un mic ajutor de la micul neon e super ok
valihurmuz
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Oct 14, 2014 10:38 am

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde cettat » Sâm Apr 04, 2015 11:52 pm

pollet_a scrie:Bun gasit.
Nu stiu daca pentru bucatarie este potrivit corpul de iluminat - premiul concursului de pe site. Dar mie tare mi-ar fi de trebuinta.
O seara buna tuturor! :)

Eu am un astfel de corp de iluminat la birou, deasupra calculatorului si-l folosesc mai ales noaptea, pentru a nu deranja sotia... In bucatarie nu cred ca e util pentru ca lumina nu e suficienta pentru intreaga incapere, ci pentru un spatiu mai mic!
cettat
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde mariusorbai » Mar Apr 14, 2015 10:23 am

Eu prefer lumina naturala dar la bloc e nevoie de un iluminat de calitate.
mariusorbai
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 29, 2014 12:00 pm

Re: iluminarea bucatariei

Mesajde silvicap » Lun Apr 20, 2015 8:40 am

visan mioara scrie:Bucataria mea e destul de spatioasa... primeste si lumina naturala de aceea un corp de iluminat Bella ar fi ideal pentru a asigura lumina suficienta!

Eu cred ca nu e lumina suficienta pentru o bucatarie,indiferent cat de spatioasa ar fi si cata lumina ar primi din exterior! Parerea mea...
silvicap
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Iluminat, instalatii electrice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron