Paratrasnete. Solutii la descarcari electrice, supratensiuni

Instalatii electrice, corpuri de iluminat, etc.

Moderator: raziel

Paratrasnete. Solutii la descarcari electrice, supratensiuni

Mesajde raziel » Joi Sep 20, 2012 2:11 pm

Acest topic va va ajuta in alegerea unor sisteme de paratrasnet clasice sau cu pda pentru protectia interioara si exterioara impotriva descarcarilor electrice,cu exemple de realizari a celor care au deja montate si vor sa posteze,sau a celor care cunosc si au realizat asa ceva!
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Paratrasnete.Solutii la descarcari electrice, supratensi

Mesajde marcelb » Joi Sep 20, 2012 3:40 pm

Cred ca topicul este foarte util. Foarte multa lume neglijeaza realizarea unui paratrasnet si chiar a unei protectii la supratensiunile din reteaua de electricitate.
Puteti sa ne spuneti cand paratrasnetul devine o necesitate. Banuiesc ca sunt anumite conditii favorizante pentru producerea descarcarilor electrice.
Si care este diferenta dintre un sistem de paratrasnet clasic si un paratrasnet tip PDA.
Multumesc.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Paratrasnete.Solutii la descarcari electrice, supratensi

Mesajde raziel » Sâm Sep 22, 2012 2:32 pm

Paratrasnetele sunt o necesitate pentru protectia exterioara si interioara a cladirilor, pentru cele publice existand reglementari obligatorii care stabilesc masurile care trebuiesc luate pentru protectia exterioara si interioara.
Pentru casele noastre particulare, trebuie sa tinem cont de cativa factori elementari, de zona in care sunt amplasate, harta keraunica indicandu-ne frecventa medie de descarcari electrice, de inaltimea cladirii, de pozitia ei, izolata fata de alte cladiri sau nu, etc.

Diferenta dintre sistemul clasic si pda consta in sistemul de captare, pasiv pentru clasic ,sistem promovat de obo si hermi, si cu dispozitiv de amorsare (PDA) care in momentul creerii conditiilor atmosferice propice descarcarii electrice, directioneaza lovitura pe el.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Paratrasnete. Solutii la descarcari electrice, supratens

Mesajde raziel » Mar Sep 25, 2012 10:45 am

GROMOSTAR GR 25.jpg
GROMOSTAR GR 25.jpg (3.13 KiB) Vizualizat de 13053 ori
franklin.jpeg
franklin.jpeg (1.4 KiB) Vizualizat de 13053 ori
Aici aveti doua exemple pt cele doua sisteme, o tija de captare clasica Franklin si una de tip pda
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Paratrasnete. Solutii la descarcari electrice, supratens

Mesajde roger-ius » Mar Sep 25, 2012 1:33 pm

Pentru o cladire de 10-11 m inaltime, cu o lungime de 15 m, sunt necesare paratrasnete in ambele capete ale cladirii? Asa zicea cineva ....
Mentionez ca in jurul cladirii sunt case vechi cu un nivel, in zona in care e amplasata, casa ar fi cea mai inalta constructie. La aprox. 50-60 m de cladire sunt niste dealuri pe care cresc castani foarte inalti. Conteaza acest aspect, adica acei copaci ar putea ei "capta" fulgerele, sau practic fiid localizati la acea distanta cladirea e supusa riscului de fulgerare?

Multumesc.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Paratrasnete. Solutii la descarcari electrice, supratens

Mesajde raziel » Mie Sep 26, 2012 10:23 am

Depinde de ce solutie alegi,cu instalatie de captare clasica sau PDA,fiecare cu performantele si costurile sale
Sistem clasic:
-pentru.ca o tija clasica sa-ti acopere o suprafata mare de acoperis trebuie pusa la o inaltime cat mai mare de coama,lucru putin probabil din punct de vedere practic,de aceea daca imi faci un desen al acoperisului,(sa precizezi(desenezi) daca ai cos de fum,antena,instalatie solara),zona unde este casa,pentru ca in functie de harta keraunica sa stabilesc factorul de risc,in final nivelul de protectie necesar, iti voi da o solutie optima.
Sistem pda:
-tot in functie de factorii de sus se alege tija de captare pda,nr de coborari,etc.
in ceea ce priveste castanii aia,ei sunt cei mai expusi,si in cazul unor descarcari electrice pe ei,supratensiunile atmosferice te pot afecta si pe tine,ele manifestandu-se pe o raza de ~100m,iar prin intermediul retelelor electrice si de curenti slabi ,aeriene,iti pot arde aparatura,de aceea protectia interioara prin descarcator de supratensiuni atmsferice si de retea este necesar.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Paratrasnete. Solutii la descarcari electrice, supratens

Mesajde roger-ius » Mie Sep 26, 2012 2:58 pm

Merci pt. informatii, eventual trimite-mi pe PM o adresa de mail sa trimit niste poze cu casa si imprejurimile.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Paratrasnete. Solutii la descarcari electrice, supratens

Mesajde raziel » Joi Sep 27, 2012 10:41 am

Ti-am trimis-o
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Paratrasnete. Solutii la descarcari electrice, supratens

Mesajde raziel » Mie Aug 20, 2014 2:16 pm

Contoare pt inregistrare lovituri directe si indirecte ale trasnetului.
Fişiere ataşate
Contor_de_lovituri_mecanic.jpg
contor de lovituri digital.jpg
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Paratrasnete. Solutii la descarcari electrice, supratens

Mesajde cetmam » Lun Feb 23, 2015 10:24 am

Este chiar interesant acest topic, chiar aveam nevoie de unele informatii, iar internetul nu ma lamurea atat de bine! Multumesc pt sfaturi!
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Iluminat, instalatii electrice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron