Solutii alimentare de rezerva.UPS-uri,generatoare electrice

Instalatii electrice, corpuri de iluminat, etc.

Moderator: raziel

Solutii alimentare de rezerva.UPS-uri,generatoare electrice

Mesajde raziel » Sâm Feb 26, 2011 4:58 pm

Solutii pentru alimentare de rezerva. UPS-uri, generatoare electrice, sisteme AAR, tot ce poate ajuta in cazul penelor de curent.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Solutii alimentare de rezerva.UPS-uri,generatoare electr

Mesajde marcelb » Sâm Feb 26, 2011 7:58 pm

Eu folosesc cu succes un Smart-UPS de 1500 VA, de la APC, combinat cu 2 acumulatori auto, pentru a alimenta o centrala termica cu arzator de peleti.
UPS-ul alimenteaza centrala si pompa de recirculare a instalatiei de incalzire.

Nu prea am avut pene de curent de durata, insa cand a fost cazul a dus atat centrala (automatizarea, aprinderea peletilor), cat si pompa de recirculare.
Eu am facut sistemul asta nu doar ca backup la reteaua de electricitate, ci si ca stabilizator de tensiune, pentru ca auzisem ca multa lumea avea probleme cu centralele pe peleti datorita fluctuatiilor de tensiune din retea.

Cel mai mult m-a ajutat recent, mai ales noaptea, cand rezistenta de aprindere a peletilor facea un scurt care imi arunca siguranta diferentiala, dar centrala continua sa functioneze perfect pe acumulatori, pana dimineata, cand ridicam siguranta. A durat cateva zile pana mi-am dat seama de unde provenea scurtul, am schimbat rezistenta la arzator si acum totul e perfect.

Ideea este ca o astfel de solutie iti poate oferi cateva ore (in cazul meu eu estimez ca vreo 12) de independenta. Daca e nevoie de perioade mai lungi, varianta cea mai ieftina, ca investitie initiala, probabil ca este un generator electric pe benzina.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Solutii alimentare de rezerva.UPS-uri,generatoare electr

Mesajde raziel » Lun Mar 07, 2011 9:24 pm

marcelb scrie: Daca e nevoie de perioade mai lungi, varianta cea mai ieftina, ca investitie initiala, probabil ca este un generator electric pe benzina.

Sau pe motorina.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Solutii alimentare de rezerva.UPS-uri,generatoare electr

Mesajde suciudorin7 » Joi Sep 22, 2011 9:04 pm

Foarte scumpe variantele de rezerva. Propun alimentarea pe sistem eco (panou solar, pompe de caldura etc) iar curentul electric de la retea sa fie o rezerva.
suciudorin7
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:13 pm


Înapoi la Iluminat, instalatii electrice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori