Instalatii electrice casnice

Instalatii electrice, corpuri de iluminat, etc.

Moderator: raziel

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde mihai125 » Mar Feb 22, 2011 3:47 pm

Noi am terminat casa acum cateva luni si ni s-a propus si noua varianta cu firele electrice prin podea, dar nu am fost de acord din aceleasi considerente spuse mai sus. Nu vreau sa distrug tot cand am nevoie de acces. Si in plus, mi se pare foarte periculos.
mihai125
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 22, 2011 3:42 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde raziel » Mie Feb 23, 2011 1:54 pm

Este admisa realizarea prin pardoseala.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde napocadorin » Joi Mai 05, 2011 2:17 pm

e tare faza cu pozatul instalatiei. n-am mai auzit de asa ceva dar nu e o idee rea !
napocadorin
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:11 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde dorinsuciudorin » Mie Mai 11, 2011 3:52 pm

obligatoriu pe sus nu pe sub pardoseala. daca se strica ceva spargi parketul???
dorinsuciudorin
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 4:02 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde raziel » Vin Mai 13, 2011 9:15 am

dorinsuciudorin scrie:obligatoriu pe sus nu pe sub pardoseala. daca se strica ceva spargi parketul???

Exista normative care te indruma in alegerea traseelor,important este sa le executi corect.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde roger-ius » Vin Mai 13, 2011 4:51 pm

dorinsuciudorin scrie:obligatoriu pe sus nu pe sub pardoseala. daca se strica ceva spargi parketul???


Atunci ce sa mai zicem de o incalzire in pardoseala! N-o mai facem nici pe aia ca poate o sa spargem parchetul....
La o instalatie electrica poti introduce firul nou legandu-l de cel vechi pe care-l scoti in caz de defectiune. Evident in varianta cand firele au fost introduse printr-un tub de pvc (in pardoseala, tavan, perete sau pe unde o mai fi).
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde DaffDan » Joi Iun 30, 2011 9:09 pm

M-ar interesa mai multe pareri despre un circuit electric separat pentru masina de spalat. Credeti ca ar fi necesar intr-o casa? Sau se poate folosi pentru alimentarea electrica a masinii de spalat o priza cu impamantare. Este sigura ?
DaffDan
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde roger-ius » Mar Iul 12, 2011 4:28 pm

Revin cu niste poze de la instalatia electrica. Unele trasee au fost duse prin planseul de beton iar altele vin deasupra tubulaturii PEX de la incalzirea in pardoseala. In afara de copiile xerox frmat A3 pe care au fost schitate traseele am si cateva zeci de poze cu instalatia realizata. Si cablul UTP si cel coaxial pt. TV au fost duse in acelasi mod prin tubulatura PVC.
Fişiere ataşate
untitled.JPG
DSCF50662.JPG
DSCF50442.JPG
DSCF4002.jpg
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde raziel » Joi Iul 14, 2011 11:23 am

roger-ius scrie:Revin cu niste poze de la instalatia electrica. Unele trasee au fost duse prin planseul de beton iar altele vin deasupra tubulaturii PEX de la incalzirea in pardoseala. In afara de copiile xerox frmat A3 pe care au fost schitate traseele am si cateva zeci de poze cu instalatia realizata. Si cablul UTP si cel coaxial pt. TV au fost duse in acelasi mod prin tubulatura PVC.

Nu te-a sfatuit bine electricianul,trebuiau altfel trase,ori prin pereti,ori prin placa.Vei fi silit sa torni o sapa mai groasa care-ti va scade randamentul incalzirii prin pardoseala.
De ce nu ai montat doze pentru aparatura modulara,design placut,calitate superioara,gewiss,vimar ,etc.
Fişiere ataşate
EX.jpeg
EX.jpeg (5.63 KiB) Vizualizat de 13517 ori
priza modulara.jpg
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde roger-ius » Sâm Iul 16, 2011 9:03 am

raziel scrie:De ce nu ai montat doze pentru aparatura modulara,design placut,calitate superioara,gewiss,vimar ,etc.


Daca e vorba doar despre grosimea sapei nu e nicio problema! Sapa a fost turnata deja si are o grosime medie de 7cm. Acopera cu 4-4,5 cm teava PEX (4 mm plasa sudata, 20 mm fi-ul la teava). Oricum vroiam sa am acea grosime a sapei pt inertie termica etc.
Cat despre acele doze nu aveam cunostinta ... Electricianul trebuia sa vina probabil cu propunerea. Si acum e tarziu, nu?
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Iluminat, instalatii electrice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori