Instalatii electrice casnice

Instalatii electrice, corpuri de iluminat, etc.

Moderator: raziel

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde raziel » Dum Iul 17, 2011 8:06 pm

roger-ius scrie:
raziel scrie:De ce nu ai montat doze pentru aparatura modulara,design placut,calitate superioara,gewiss,vimar ,etc.


Daca e vorba doar despre grosimea sapei nu e nicio problema! Sapa a fost turnata deja si are o grosime medie de 7cm. Acopera cu 4-4,5 cm teava PEX (4 mm plasa sudata, 20 mm fi-ul la teava). Oricum vroiam sa am acea grosime a sapei pt inertie termica etc.
Cat despre acele doze nu aveam cunostinta ... Electricianul trebuia sa vina probabil cu propunerea. Si acum e tarziu, nu?

Daca nu sunt finisati peretii se poate schimba
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde roger-ius » Lun Iul 18, 2011 2:43 pm

Peretii sunt tencuiti doar, insa si asa parca imi pare rau acum sa mai sparg. Mai vad ce si cum ...
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde mihaelavascu » Joi Feb 23, 2012 9:48 am

Cea mai buna solutie este un proiect realizat de un profesionist, ca sunt necesare si o serie de avize de specialitate. In rest, incalzirea in pardoseala poate fi o solutie interesanta, poate asociata cu resurse alternative, panouri fotovoltaice, sau ceva asemanator, depinde ce permite zona si amplasamentul
mihaelavascu
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 23, 2012 9:08 am

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde roger-ius » Joi Feb 23, 2012 10:26 am

mihaelavascu scrie:incalzirea in pardoseala poate fi o solutie interesanta, poate asociata cu resurse alternative, panouri fotovoltaice, sau ceva asemanator,


Da, se pot folosi panouri fotvoltaice ca un aport la incalzire, doar ca mie personal mi se pare a fi o solutie costisitoare in momentul de fata.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde mihaelamicu2001 » Mie Apr 18, 2012 11:52 am

mesterul ar trebui sa stie cel mai bine
mihaelamicu2001
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde CyleX4 » Vin Iun 22, 2012 7:00 pm

ce ne puteti spune despre energia din resurse regenerabile?!
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde cumparlaptopuri » Joi Iul 05, 2012 11:19 am

as vrea sa instalez niste corpuri de iluminat deasupra unui sifonier care a acoperit locul vechilor corpuri...si nu stiu ce sa iau...ca sa dea si lumina suficienta
cumparlaptopuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:55 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde fripculici » Dum Sep 23, 2012 3:34 pm

la mine e jale...au fost tencuite prizele pe holuri...becul din dormitor se aprinde de pe hol...distractie maxima
fripculici
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iul 19, 2012 10:39 am

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde AElfo » Mar Mar 19, 2013 8:59 am

Un efect deosebit se poate crea pe scara interioara, atunci cand cineva se deplaseaza sa se aprinda si treptele. Pe langa partea de cablare a fiecarei trepte si montarea unei surse de iluminat, mai este nevoie de un montaj electronic dedicat pe care il pot proiecta eu. Totul este simplu de intretinut si efectul este pe masura.
AElfo
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 19, 2013 8:37 am

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde raziel » Mie Mar 27, 2013 1:15 pm

Este interesant ce spui,pune si niste fotografii ,dupa principiul o poza face cat o mie de cuvinte.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Iluminat, instalatii electrice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron