Avantajele iluminatului solar, cu celule fotovoltaice

Instalatii electrice, corpuri de iluminat, etc.

Moderator: raziel

Avantajele iluminatului solar, cu celule fotovoltaice

Mesajde Timofte88 » Dum Iun 17, 2012 10:30 am

Buna ziua !
Dupa parerea mea iluminatul unei gradini cu aceste lumini economice si bioenergetice, posibila cu ajutorul unui electrician vor arata anumite beneficii in sensul ca becurile acestea au o durata de viata chiar de 10 ori mai mare fata de vechiurile surse de lumina, totodata reducandu-se semnificativ plata facturilor energetice,astfel ne simtim mult mai relaxati in zona acestor lumini cu energie solara.
Ar trebui facuta mai multa reclama in mass-media despre avantajele acestui sistem practic de iluminare economica, care de asemenea ajuta la oprirea formarii efectului de sera din atmosfera.
O zi buna tuturor !
Timofte88
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 05, 2012 12:02 pm

Re: Avantajele iluminatului solar, cu celule fotovoltaice

Mesajde sadonia » Mie Aug 01, 2012 8:01 am

Buna,
stie cineva, concret, care ar fi durata de viata a acestor becuri, pentru ca vreau si eu sa-mi achizitionez si sa vad daca e rentabil.
Multumesc anticipat!
sadonia
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 01, 2012 7:50 am

Re: Avantajele iluminatului solar, cu celule fotovoltaice

Mesajde lyly200920 » Lun Sep 10, 2012 1:43 pm

daca facem calculul asa....nu renteaza..asta este sigur
lyly200920
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Apr 18, 2012 12:02 pm

Re: Avantajele iluminatului solar, cu celule fotovoltaice

Mesajde Ciprian Reghina » Lun Sep 24, 2012 1:26 pm

sadonia scrie:Buna,
stie cineva, concret, care ar fi durata de viata a acestor becuri, pentru ca vreau si eu sa-mi achizitionez si sa vad daca e rentabil.
Multumesc anticipat!


Durata de viata a becurilor este mare, pentru ca sunt leduri, consuma putin si sunt extrem de rezistente. Eu am lampi in gradina iluminate solar, functioneaza foarte bine si iarna (ele isi iau energia din lumina, nu neaparat sa bata soarele in ele), le am de cativa ani. Singurul lucru ce se uzeaza mai mult este acumulatorul, bateriuta aceea din ele, care trebuie schimbata dupa 2-3 ani in functie de uzare. in rest, celulele sunt foarte rezistente atat timp cat nu sunt sparte, sunt etansate bine, le poate ploua, ninge, nu patesc nimic. recomand astfel de sisteme si deja ma gandesc sa implementez un proiect mai complex pentru iluminatul in casa, cu panouri solare afara (facute manual).
Ciprian Reghina
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 24, 2012 1:18 pm

Re: Avantajele iluminatului solar, cu celule fotovoltaice

Mesajde CyleX4 » Lun Dec 10, 2012 11:30 am

De aproximativ 5 ani, gradina mea este iluminata de sisteme fotovoltaice... incarcate de la lumina soarelui (vara) sau de la irizatia zapezii (iarna); nu am avut probleme majore, decat cele privind inlocuirea unor acumulatori (baterii) o data la 2-3 ani.. este adevarat, sunt mult mai fiabile cele cu caracasa de metal/inox fata de cele cu carcase din mase plastice... nu ai nevoie decat de putina imaginatie... si gradina ta poate deveni o adevarata feerie pe timpul noptii... :P
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Avantajele iluminatului solar, cu celule fotovoltaice

Mesajde andu4bidden » Mie Feb 06, 2013 10:21 am

Sunt foarte bune si rezistente.
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Avantajele iluminatului solar, cu celule fotovoltaice

Mesajde dantes » Sâm Apr 20, 2013 8:02 am

Conteaza mult si zona in care traiesti. La mine sunt multe zile innorate si iluminatul este cam slabut, dar totusi fac toti banii, se amortizeaza rapid.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Avantajele iluminatului solar, cu celule fotovoltaice

Mesajde mihaelamicu2001 » Mar Iul 16, 2013 8:00 am

Bineinteles ca este ideal. Dar in unele spatii este mai costisitor asa: sa cumperi toate cele necesare...
mihaelamicu2001
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Avantajele iluminatului solar, cu celule fotovoltaice

Mesajde claudiu331 » Vin Aug 30, 2013 9:53 pm

Sistemul cu incarcare solara este eficient in locurile unde nu ai curent. Cu toate astea poti sa-ti alimentezi si corpurile de iluminat cu led din casa cu energie solara.
claudiu331
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 30, 2013 9:48 pm

Re: Avantajele iluminatului solar, cu celule fotovoltaice

Mesajde PAlin » Lun Sep 02, 2013 10:21 am

Este superb sa ai o gradina in care, noaptea, sa fie scoase in evidenta locurile care va plac voua cel mai mult. Ba mai mult, sunt lampi solare care arata foarte bine si sunt sugestive chiar si ziua, cand nu sunt aprinse, iar asta le face de doua ori utile. Aici gasiti aceste lampi solare de care spuneam: universulluminii.ro/produse/categorie/solare-1/
PAlin
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iul 13, 2012 12:02 pm


Înapoi la Iluminat, instalatii electrice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori