Incalzire in pardoseala

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde ilaryana » Lun Mai 28, 2012 3:53 pm

Incalzirea electrica cred ca ar fi o solutie buna, insa doar pentru zonele cu faianta gen hol, baie. Nu se merita in camere pentru ca se pierde f multa caldura prin gresie iar vara este foarte rece.
ilaryana
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mai 28, 2012 3:05 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Mar Mai 29, 2012 9:35 am

ilaryana scrie:Nu se merita in camere pentru ca se pierde f multa caldura prin gresie iar vara este foarte rece.


Nice :)
Pai toata, da' absolut toata lumea, asta doreste: sa se "piarda" multa caldura prin gresie. Adica sa fie transferul termic cat mai bun!
Pe de alta parte, da, vara isi mai pierde din avantaje acest sistem. Gresia este un material "rece". Pierdem avantajul de a umbla desculti prin casa vara ...
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde maryannasro » Lun Dec 10, 2012 7:57 pm

Am citit tot ce ati scris mai sus insa tot in ceata am ramas.
Nu stiu care sunt preturile pentru acest tip de incalzire, dar nici durata de viata a instalatiei. Si inca ceva, daca se strica ce e de facut?
maryannasro
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Dec 10, 2012 7:40 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Lun Dec 31, 2012 9:24 am

maryannasro scrie:Am citit tot ce ati scris mai sus insa tot in ceata am ramas.
Nu stiu care sunt preturile pentru acest tip de incalzire, dar nici durata de viata a instalatiei. Si inca ceva, daca se strica ce e de facut?


Vorbind despre preturi intram intr-un subiect discutabil ... Depinde de cat de sofisticata e instalatia, depinde de cine o face, depinde de materiale, etc, etc
Mie de ex. mi-a iesit mai ieftin decat daca as fi mers pe varianta unui sistem de incalzire cu calorifere. Eu am incercat sa realizez un sistem de incalzire util si fara multe chestii sofisticate.
Durata de viata a instalatiei, de fapt a tevilor acoperite de sapa de beton, ca asta ne intereseaza mai mult, ar trebui sa fie mai mare de 50 de ani. Si eu zic ca daca sunt materiale cat de cat ok calitativ, si manopera e executata corect (sa nu fie gatuite tevile la coturi, etc), nu au cum sa nu reziste macar atat. Daca totusi, se intampla ceva, mai mult datorita actiuni unor "factori externi" (baga vreun mester un diblu in pardoseala, etc) atunci am inteles ca ar fi totusi ceva solutii. Sunt aparate care detecteaza zona cu probleme, si acolo, asta e, se sparge betonul pentru a remedia problema. Sau, varianta extrema, se anuleaza acel traseu al sistemului de incalzire. Repet insa, vorbim despre situatii putin probabile.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde angibrasovangi » Vin Ian 18, 2013 5:15 pm

Salut,
Eu am calorifere in casa, mai putin in bucatarie, acolo unde am decis sa pun incalzire prin pardoseala (pe sub gresie). Problema a fost ca sub bucatarie aveam si beci asa ca am facut o mare prostie deoarece nu imi mai puteam utiliza beciul la parametrii normali!
In final am fost obligat sa renunt la una din ele!
Ai mare grija cum procedezi!
Angisor
angibrasovangi
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Dec 11, 2011 10:38 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde marcelb » Vin Ian 18, 2013 6:57 pm

angibrasovangi scrie:Eu am calorifere in casa, mai putin in bucatarie, acolo unde am decis sa pun incalzire prin pardoseala (pe sub gresie). Problema a fost ca sub bucatarie aveam si beci asa ca am facut o mare prostie deoarece nu imi mai puteam utiliza beciul la parametrii normali!In final am fost obligat sa renunt la una din ele!


Dar nu ai montat un strat de polistiren sub incalzirea in pardoseala din bucatarie? Polistirenul ar fi oprit difuzarea caldurii spre beci. Fara polistiren nu doar ca incalzeai beciul, dar presupun ca aveai pierderi foarte mari de caldura, si, implicit, consum mare la combustibil.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde maryannasro » Vin Feb 22, 2013 2:38 pm

Incalzirea in pardoseala este o modalitate foarte buna de a iti incalzi casa. Mie imi place foarte mult faptul ca acum pot umbla si fara papuci de casa prin apartament.
maryannasro
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Dec 10, 2012 7:40 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde ssf371 » Sâm Mar 16, 2013 1:16 pm

Dupa cum am citit anterior, praful nu se ridica deloc in aer, incalzirea in pardoseala are un efect static si mentine praful la sol, nu am praf pe mobila sau televizor sau masa.
Nu acelasi lucru pot spune despre sistemul de incalzire cu calorifere. Am o locuinta cu incalzire pe calorifere si alta cu incalzire in pardoseala si avantajul net superior pentru incalzire in pardoseala,recomand.
Si pretul pentru incalzire in pardoseala este acelasi ca si incalzirea cu calorifere, depinde de manopera. O sapa oricum se toarna in casa de ce sa nu montezi o teava in ea peste polistiren si ai un calorifer imens in toata casa. Confort.
ssf371
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 19, 2011 10:15 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde symy_jr » Lun Noi 11, 2013 1:43 am

Buna seara tuturor, sunt nou pe acest forum si vreau sa pun niste intrebari celor ce pricep treaba cu incalzirea in pardoseala
1. Ce rol are culoarea tevii, am vazut rosie, portocalie, alba etc.
2. Nu este bine ca intr-o camera sa se monteze mai multe serpentine, adica spre exemplu intr-o camera de 4 pe 5 m sa se puna 3 serpentine in caz ca ar crapa una sa fie anulata, sau in cazul in care peste acea zona se pune mobila sa se poate inchide acea serpentina (zic eu)
3. Am inteles ca se poate utiliza ca sursa de caldura alternativa caldura din pamant, in sensul ingroparii unei serpentini in pamant care ar duce la castigul catorva grade in plus, dat fiiind ca stau la casa si am curte? Nu stiu exact adancimea si restul dar am vazut pe internet ca se poate face.
Nu stiu daca m-am facut inteles dar sper ca da. Astept raspunsurile dvs. Multumesc anticipat!
Mentionez faptul ca casa e la rosu fiind ridicati doar peretii, sapa nu e turnata deci momentan pot sa sap dupa bunul plac ptr sala si restul.
O seara buna!
symy_jr
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 11, 2013 1:27 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Lun Noi 11, 2013 8:58 pm

symy_jr scrie:Buna seara tuturor, sunt nou pe acest forum si vreau sa pun niste intrebari celor ce pricep treaba cu incalzirea in pardoseala
1. Ce rol are culoarea tevii...
2. Nu este bine ca intr-o camera sa se monteze mai multe serpentine...
3. Am inteles ca se poate utiliza ca sursa de caldura alternativa caldura din pamant, in sensul ingroparii unei serpentini in pamant ...

Incerc, atat cat ma pricep, sa raspund punctual:

1. Nu cred ca are absolut nicio importanta. Conteaza calitatea, producatorul ,etc
2. La o camera de 4x5 m (deci 20 mp) am realizat si eu doua circuite. Motivul a fost altul insa. E recomandat ca lungimea circuitul sa nu depaseasca 100 m (altii zic mai putin). Asa ca eu am impartit acea zona intre doua circuite. Ideea de a monta mai multe ciruite doar ca sa ai de "rezerva" nu e deloc serioasa. Oricum daca teava are o anumita calitate si cei care ti-au realizat instalatia nu si-au batut joc, ar trebui ca vreo 50 de ani sa n-ai treaba cel putin cu teava (care e ingropata in sapa). Referitor la ideea cu mobila, daca ai acum habar despre cum vei amenaja spatiul, si daca pe o anumita zona consideri ca vei avea mobila, canapea, etc pur si simplu in acea zona poti "rari" densitatea serpentinei. Daca nu poti face asta sau daca nu stii unde vei amplasa mobilierul, nu cred ca e o mare tragedie, o sa incalzeasca camera restul circuitului ramas neacoperit. Eventual incearca sa estimezi ce suprafata din camera o vei avea acoperita, ca sa stii cum sa-ti dimensionezi circuitul. Mai poti regla si ulterior caldura pe un circuit (eu de ex in zonele cu gresie am aproape inchisi robinetii, a.i. debitul sa fie cat mai mic).
3. Cred ca te referi la ceva pompa de caldura. Deci e e o diferenta foarte clara intre incalzirea in pardosela si acele "serpentine ingropate in pamant". Evident ca nu se amesteca unele cu altele.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori