Incalzire in pardoseala

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Mar Apr 19, 2011 4:26 pm

ionutsever scrie:Se racordeaza la curent alternativ 220 V consum extrem de putin.


Cat insemana extrem de putin? Stiu persoane care au avut incalzire electrica in pardoseala si au ajuns la facturi astronomice de curent ... Deci care ar fi costul in aceasta varianta?
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde cipec » Mie Apr 20, 2011 3:08 pm

Costurile pentru exploatarea sistemului de incalzire in pardoseala (incalzire electrica in pardoseala) sunt in functie de pierderile de caldura ale incaperii respective. (valabil, de altfel, pt toate sistemele de incalzire). Cu cat gradul de izolatie termica este mai mare, ca atat scad pierderile de caldura, automat scade si consumul pe mp.
Concret : lucrare executata de catre societatea noastra : casa caramida porotherm 38cm, placata cu polistiren expandat densitate 16, gros de 10cm, geamuri termopan cu rame pvc, argon, doua foi : incalzire in pardoseala totala, cu cabluri de incalzire, suprafata totala 160mp (P + E). Factura de energie electrica pe luna de iarna : 700...750 ron/luna. Valoarea respectiva cuprinde : costul pt incalzirea electrica in pardoseala + restul consumatorilor (boiler,calculator,televizoare,lumini etc)
cipec
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 25, 2011 3:54 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde MariuxSS » Mie Apr 20, 2011 10:22 pm

Te rog sa te interesezi foarte bine in legatura cu parchetul masiv, se pare ca este incompatibil cu incalzirea prin pardoseala. In legatura cu grosimea sapei, din cate am invatat eu orice material are o inertie termica, adica, timpul de incalzire al acesteia este aproximativ egal cu timpul in care degaja caldura acumulat, atunci cand agentul de incalzire este oprit, acest lucru este valabil cand suprafetele sunt egale (suprafata de contact cu agentul termic sa fie = cu suprafata radianta). Asadar, o sapa care sa acopere 5 cm teava este mai mult ca suficienta, si o sapa , din cate stiu eu , nu prea se armeaza, nu are sens sa ii bagi armatura.
Te rog sa tii cont de sfaturile mele, nu sunt simple (eu cred ca).
Avatar utilizator
MariuxSS
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Feb 02, 2011 6:35 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Joi Apr 21, 2011 5:35 pm

MariuxSS scrie: Asadar, o sapa care sa acopere 5 cm teava este mai mult ca suficienta, si o sapa , din cate stiu eu , nu prea se armeaza, nu are sens sa ii bagi armatura.


Da, parchetul masiv nu e o solutie pt. incalzirea in pardoseala. O sa merg pe varainta parchet stratificat (dublu stratificat ar fi mai ok) eventual laminat. Sapa de aprox. 7 cm va avea inertie temica (peste teava o sa vina 4-4,5 cm). Dar din cate stiu eu orice sapa mai groasa de 3-4 cm ar trebui armata. Ca daca nu se armeaza si apar fisuri, si cat de "deranjante" sunt acele fisuri, e o intreaga folosofie deja...Cel putin la concluzia asta am ajuns citind in ultima vreme despre subiect.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Mar Aug 23, 2011 5:12 pm

Revin cu niste poze de la instalatia de incalzire in pardoseala. Pana la urma am pus armatura si am incercat sa distantez teava PEX de acea armatura (cum se vede si in poze). Sapa are o grosime medie de 7cm, si acopera cam cu 4-4,5 tubulatura, care la mine are un fi=20 mm. Am bagat si aditivi in sapa, care a fost si elicopterizata.
Fişiere ataşate
DSCF5093.jpg
DSCF5087.jpg
DSCF50442.JPG
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde acosmina » Joi Feb 23, 2012 2:03 pm

roger-ius scrie:Salutare!

sunt cu casa ridicata "la rosu", iar initial ma gandeam la un sistem de incazire clasic (cu calorifere) stiind ca incalzirea in pardoseala costa f. mult. dar consultandu-ma cu unu' cu altu' am ajuns la concluzia ca poate fi facut si acest sistem de incalzire cu costuri rezonabile.

m-am gandit sa folosesc polistiren extrudat simplu (nu cel cu crampoane care e pt tipu' asta de incalzire), sa fac traseele cu tevi de polietilena si sa torn sapa de beton peste.

daca aveti careva experienta cu asa ceva, v-as ruga sa-mi ziceti la ce distanta se pun tevile de polietilena din acele serpentine una de alta si care ar fi grosimea optima a sapei de beton?

Orice alte sfaturi m-ar ajuta f. mult :)



Ati reusit sa faceti aceasta operatiune?? puteti sa-mi spuneti cat v-a costat ??
mersi frumos.
acosmina
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 23, 2012 1:11 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde aliass » Joi Feb 23, 2012 10:26 pm

eu am caldura in pardoseala si este eficienta, dar este electrica centrala si costurile sunt maricele...dar merita, zic eu
aliass
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 19, 2011 9:51 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde adrianx » Vin Feb 24, 2012 12:31 am

Salut m-ar interesa si pe mine un sistem de incalzire in pardoseala dar ceva electric pentru care nu mai trebuie sapa sa nu coste nici extraordinar de mult si nici sa nu rupa cu consumul si daca exista si programator e si mai bine daca nu o priza programabila ma puteti ajuta va rog?
adrianx
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 09, 2012 6:12 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Vin Feb 24, 2012 11:24 am

Ati reusit sa faceti aceasta operatiune?? puteti sa-mi spuneti cat v-a costat ??
mersi frumos.


Am facut sistemul de incalzire in pardoseala doar la un nivel (din considerente financiare). E vorba de vreo 85 mp utili.
Am cheltuit aproximativ 1500 euro. In pretul asta intra: teava PEX (luata ieftin la o licitatie), manopera IP, distribuitoare (am renutat la automatizari), plasa sudata, sapa (manopera sapa, nisip, ciment), polisitren extrudat, teava cupru +accesorii traseu spre cazan.
Eu zic ca a iesit mai ieftin decat in cazul variantei clasice calorifere+trasee din tevi de cupru.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde aliass » Dum Feb 26, 2012 9:29 pm

se poate face si fara sapa?
aliass
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 19, 2011 9:51 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron