Incalzire in pardoseala

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde petre67 » Dum Feb 26, 2012 10:59 pm

aliass scrie:se poate face si fara sapa?


Daca este incalzire electrica in pardoseala nu mai este nevoie de sapa peste. Este suficient sa fie inglobate rezistentele electrice in adezivul cu care se lipeste gresia.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Lun Feb 27, 2012 10:53 am

petre67 scrie:Daca este incalzire electrica in pardoseala nu mai este nevoie de sapa peste. Este suficient sa fie inglobate rezistentele electrice in adezivul cu care se lipeste gresia.


... iar daca nu e electrica, nu se poate fara sapa. Cel putin nu in varianta cu teava PEX prin care circula apa.
Depinde ulterior si cum finisezi pardoseala. De ex. parchetul dublustratificat (specific incalzirii in pardoaseala) nu este recomandat daca ai o pardoseala incalzita electric.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde aliass » Mie Feb 29, 2012 9:59 pm

am inteles, multumesc.
aliass
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 19, 2011 9:51 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde elenamerlusca » Dum Mar 04, 2012 3:27 pm

Buna ziua, dragii mei, cred ca va surade sa faceti o astfel de incalzire, dar mai intrebati si sotiile, caci va spun eu, ca sunt femeie, cu incalzire in pardoseala, nu mai pui covoare, iar toata ziulica trebuie sa stergi la praf, aerul cald antreneaza toate particulele de praf de pe pardoseala, asa ca....
O zi buna! E.
elenamerlusca
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 25, 2009 12:00 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Lun Mar 05, 2012 11:55 am

elenamerlusca scrie:Buna ziua, dragii mei, cred ca va surade sa faceti o astfel de incalzire, dar mai intrebati si sotiile, caci va spun eu, ca sunt femeie, cu incalzire in pardoseala, nu mai pui covoare, iar toata ziulica trebuie sa stergi la praf, aerul cald antreneaza toate particulele de praf de pe pardoseala, asa ca....
O zi buna! E.


Eu stiam ca, dimpotriva, daca ai calorifere se antreneaza mai mult praf! Caloriferele creaza o circulatia a curentilor de aer in camere, antrenand si praful.
La incalzirea prin pardoseala degajarea caldurii se face pe toata suprafata pardoselii, nu doar in zona geamului, rezultand o miscare de aer mult mai mica.
Esti prima persoana, care are incalzire in pardoseala, de la care aud ideea asta! Ca in rest, ca s-a creat un mit cum ca incalzirea in pardoseala antreneaza praful nu neg ... Mit probabil creat pe baza ideei ca in cazul IP caldura se degaja de jos in sus.
In spiritul celor de mai sus mentionez ca am intrebat si niste cunostinte care au IP si nu au confirmat varianta ta.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde Ade19 » Lun Mar 12, 2012 5:52 pm

Nu stiu ce sa zic, acuma de scump nu ca ii scumpa, dar pur si simplu ii buna pentru casa omului, eu unul o vad ca pe o investitie buna.
Ade19
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 12, 2012 5:50 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde OBi21 » Mar Mar 20, 2012 11:54 am

Eu zic ca 1500 euro e o investitie foarte buna :)
OBi21
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 20, 2012 11:52 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Mar Mar 20, 2012 3:12 pm

OBi21 scrie:Eu zic ca 1500 euro e o investitie foarte buna :)


Da, dar m-am incadrat in suma asta simplificand instalatia. Eu zic ca a iesit ok totul.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Incalzirea in pardoseala

Mesajde oana13 » Mie Mai 16, 2012 9:35 am

Sunt la faza de proiect a casei si vreau sa stiu daca se poate face incalzirea prin pardoseala daca se monteaza gresie de exterior.
oana13
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 16, 2012 9:24 am

Re: Incalzirea in pardoseala

Mesajde roger-ius » Mie Mai 16, 2012 11:14 am

oana13 scrie:Sunt la faza de proiect a casei si vreau sa stiu daca se poate face incalzirea prin pardoseala daca se monteaza gresie de exterior.


Depinde de tipul gresiei. Ar trebui sa scrie pe cutie sau ar trebui sa stie vanzatorul daca se preteaza la asa ceva.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron