Conducte sparte

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Conducte sparte

Mesajde aly_01 » Sâm Mar 24, 2012 11:01 pm

Buna seara!
Am si eu o problema cu instalatia de incalzire. Am folosit timp de 3 ani conducte Pexal, dupa care am observat ca in mai multe locuri din casa a inceput sa se umfle parchetul. Acum o luna am schimbat conductele Pexal cu cele Henco si acum doua zile am observat ca presiunea centralei a scazut si a inceput iar sa se umfle parchetul intr-o camera. Tinand cont de faptul ca am achizitionat conductele recent, s-ar putea cumva problema sa fie la centrala?
Multumesc.
aly_01
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 24, 2012 10:30 pm

Re: Conducte sparte

Mesajde marcelb » Dum Mar 25, 2012 8:36 am

Daca zici ca se umfla parchetul intr-o camera inseamna ca acolo ai o conducta fisurata, sau poate pierderea de apa este la conectarea conductei la calorifer. Trebuie sa identifici exact locul cu pricina.

Centrala poate fi vinovata doar daca produce temperaturi/presiuni mai mari decat cele la care rezista conductele, si nu e prevazuta cu elemente de protectie care sa impiedice acest lucru. Ai cumva centrala pe lemne?
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Conducte sparte

Mesajde ando » Lun Mar 26, 2012 9:13 am

aly_01 scrie: Acum o luna am schimbat conductele Pexal cu cele Henco si acum doua zile am observat ca presiunea centralei a scazut si a inceput iar sa se umfle parchetul intr-o camera.


Ai schimbat pexal-ul cu ... pexal (sau pex-al). Teava Henco e o teava pex-al. Si pexal-ul e cea mai proasta varianta pentru o instalatie termica. Daca teava e indoita, la coturi in cativa ani va ceda.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron