Calcul putere calorifer la o camera

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Calcul putere calorifer la o camera

Mesajde mihai mihai » Mar Mar 06, 2012 3:37 pm

Buna ziua.
Intentionez sa montez o centrala termica cu peleti si folosind calorifere din otel, doresc sa ma ajute cineva cu efectuarea calculului puterii acestora pe camere, tinand cont ca imobilul se afla la curte iar peretii sunt izolati termic.
Suprafetele camerelor variaza intre 18 si 30 m.p. cu o inaltime de 2,50m.
Probabil ca in raport de suma totala a puterii caloriferelor, in KW, trebuie sa stabilesc si puterea centralei termice pe care am sa o cumpar.
Va multumesc.
Avatar utilizator
mihai mihai
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 05, 2012 4:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calcul putere calorifer la o camera

Mesajde muha_huma » Mar Mar 06, 2012 4:49 pm

Sa stii ca nu este asa simplu daca vrei sa calculezi cu precizie necesarul de caldura al unei incaperi.

Exista multi factori care intervin:
- orientarea cardinala a incaperii: Nord, Sus, Vest, Est;
- suprafata de perete exterior;
- izolatia peretilor;
- izolatia pardodelii;
- izolatia tavanului;
- suprafata vitrata si izolatia oferita de aceasta;
- temperatura dorita in incapere in conditiile in care afara este o anumita temperatura;
- volumul incaperii.

De obicei lumea se rezuma la ultimul factor, considerandu-se un necesar de 50 W/mc.
Daca vrei un calcul mai exact, trebuie sa te adresezi unui inginer de instalatii.

Sa tii cont la dimensionarea centralei si de necesarul de putere pentru incalzirea apei calde menajere.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Calcul putere calorifer la o camera

Mesajde mihai mihai » Mar Mar 06, 2012 5:20 pm

Multumesc mult pentru raspuns.Apa calda menajera nu vreau sa folosesc(am alte surse) si in felul acesta ma rezum numai la incalzirea locuintei.Am calculat volumul incaperilor si inmultit cu coeficientul de 50, cred ca pot sa stabilesc Puterea in KW. a fiecarui calorifer.Multumesc inca o data pentru raspuns.
PS. Nu inteleg ce inseamna ''suprafata vitrata''.
Avatar utilizator
mihai mihai
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 05, 2012 4:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calcul putere calorifer la o camera

Mesajde marcelb » Mar Mar 06, 2012 5:21 pm

La un calcul exact al necesarului de caldura al unei camere se tine cont si de functia respectivei camere (camera de zi, baie, dormitor), cate persoane vor sta si pentru cat timp in incapare (fiecare individ aduce un aport de caldura), in ce zona climaterica este locuinta, cat de puternic bate vantul in zona respectiva, ce aport de caldura solar exista, etc.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Calcul putere calorifer la o camera

Mesajde muha_huma » Mar Mar 06, 2012 5:24 pm

mihai mihai scrie:PS. Nu inteleg ce inseamna ''suprafata vitrata''.


Suprafata vitrata sunt geamurile, pe unde se poate pierde multa caldura, daca nu au un coeficient de transfer termic scazut.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Calcul putere calorifer la o camera

Mesajde mihai mihai » Mar Mar 06, 2012 5:38 pm

Am inteles.Toate geamurile sunt din termopan iar 2/3 din numarul total de camere, au geamurile in interior si dau intr-un hol care si acesta are termopan ce da in exterior.
Avatar utilizator
mihai mihai
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 05, 2012 4:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calcul putere calorifer la o camera

Mesajde ivpinstal » Mie Aug 15, 2012 1:37 am

mihai mihai scrie:Probabil ca in raport de suma totala a puterii caloriferelor, in KW, trebuie sa stabilesc si puterea centralei termice pe care am sa o cumpar.
nu neaparat
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron