panouri radiante

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: panouri radiante

Mesajde marcelb » Mar Mar 06, 2012 11:07 am

EMILUTA scrie: Peletii de unde i-ai cumparat, din ce sunt produsi? Ai putea sa-mi dai mai multe amanunte despre centrala pe peleti? Eu am discutat cu reprezentantul firmei care-mi instaleaza panourile solare, (fiind tentata de o centrala pe peleti in urma discutiei din acest forum) dar n-am inteles mai nimic, spunea ceva despre un boiler de expansiune... sincer nici nu stiu ce sa intreb.


Sunt multe firme care produc/distribuie peleti. Cei mai multi producatori sunt in judetele Alba, Harghita, Covasna, unde se pare ca se taie padurea masiv. Pana acum eu n-am cumparat direct de la producatori, ci de la distribuitori locali, este vorba de judetul Bihor, nu stiu in ce zona esti tu.

Din experienta mea, si a altora cu care am discutat, peletii de rasinoase (deschisi la culoare) fac mai putine probleme. Doi ani am folosit astfel de peleti, cenusa rezultata a fost minima. Anul acesta am folosit de fag, si arderea nu a fost la fel de completa, au ramas mult mai multe reziduri in arzator si cenusa in cazan. Dar asta poate fi doar din cauza ca n-au fost peletii de foarte buna calitate, adica rumegusul din care sunt produsi posibil sa nu fi fost bine curatat de deseuri precum pamant, nisip, etc. Acest lucru se poate intampla insa si la peletii din rasinoase. Deci, e foarte important sa cumperi in urma unei recomandari, de la cineva care a folosit deja respectivii peleti.

As dori sa mai fac o precizare, intr-un post mai vechi ziceam ca m-am incadrat in 4 tone de peleti intr-un sezon. Iarna aceasta insa cred ca se vor duce 5 tone. A fost si mai lunaga si mai grea iarna, am mai ridicat si noi putin temperatura in casa.

In privinta centralei, este una Ferroli. Nu ma pricep eu la instalatii, dar pot sa-ti spun ca are un vas de expansiune, si 2 pompe de recirculare, una pentru instalatia de incalzire si una care duce apa calda din centrala pentru a incalzi apa menajera din boiler.

Boilerul este atat electric cat si legat la centrala. Anul acesta vreau sa mai pun un boiler legat la panouri solare, ramane sa vada instalatorul cum le leaga toate intre ele.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: panouri radiante

Mesajde Bogdean82 » Mar Noi 26, 2013 1:20 am

Centrala pe peleti are destul de multe batai de cap (discutate mai sus).
O solutie alternativa foarte buna la incalzirea "traditionala" sunt intradevar panourile termice.
Eu folosesc pentru incalzirea apartamentului, dar stiu multe persoane care le-au montat in case si sunt foarte multumite. Motivul principal: panoul trage aerul rece dinspre podeaua camerei, il incalzeste si il recircula. Aerul ramane mereu incalzit. Cu cateva panouri plasate in locurile importante se asigura o temperatura confortabila. In plus, consuma doar aprox 400 W / panou. Pret 499 lei cu garantie si kit de instalare luat de pe econo-heat.ro
Bogdean82
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 26, 2013 1:11 am

Anterior

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori