Miros neplacut cada cu hidromasaj

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Miros neplacut cada cu hidromasaj

Mesajde mirelat » Dum Sep 04, 2011 5:22 pm

Stie cineva cu ce solutie se dezinfecteaza cada cu hidromasaj pentru a scapa de mirosul neplacut produs de apa statuta din circuitele de hidromasaj?
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Miros neplacut cada cu hidromasaj

Mesajde muha_huma » Dum Sep 04, 2011 7:46 pm

Exista solutii speciale la Bricostore, OBI, Praktiker dar stiu ca multa lume foloseste Domestos sau alte solutii pe baza de clor pe care le au prin casa. Probabil ca nu e mare diferenta, doar sa nu fie prea concentrate si sa afecteze luciul la partile metalice ale cazii.

Am inteles ca ar trebui cam 100 ml Domestos adaugat la cada plina cu apa pana peste nivelul jeturilor, si lasat sistemul de hidromasaj sa lucreze vreo 5 minute, dupa care evacuati apa si ar trebui sa aveti conductele dezinfectate.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Miros neplacut cada cu hidromasaj

Mesajde Arsene Grig » Dum Sep 25, 2011 12:37 am

Multumesc.Tocmai vroiam sa intreb acelasi lucru...
Arsene Grig
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 14, 2011 1:58 pm

Re: Miros neplacut cada cu hidromasaj

Mesajde jcinstal » Lun Ian 30, 2012 10:09 am

solutie la problema "Miros neplacut cada cu hidromasaj"
eu folosesc si recomand o solutie profesionala Imagine

Desinfectant cu caracter antiseptic pentru protectia suprafetelor cazilor, caditelor si cabinelor de dus impotriva bacteriilor si pentru intretinerea sistemelor de hidromasaj. pretul este aprox. 30 lei.
se dilueaza cu apa 1:10, recipientul are 500ml
jcinstal
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 30, 2012 9:57 am


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron