Recomandari filtre si purificatoare de apa

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Recomandari filtre si purificatoare de apa

Mesajde marcelb » Sâm Iun 04, 2011 12:10 pm



Ce experiente, recomandari si critici aveti la adresa filtrelor si purificatoarelor de apa comercializate pe la noi?
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Recomandari filtre si purificatoare de apa

Mesajde muha_huma » Sâm Iun 04, 2011 5:30 pm

Intr-o vreme eram si eu interesat de asa ceva, dar am renuntat din cauza costurilor.

In cazul purificatoarelor cu osmoza inversa este important ca acestea sa aiba in componenta pompa booster, care sa asigure presiunea necesara realizarii osmozei. Si vedeti si capacitatea de filtrare, sa fie adecvata consumului.

Si mai trebuie avut grija la costurile consumabilelor si ca producatorul sa fie unul serios, sa nu va treziti dupa o vreme ca nu mai aveti de unde achizitiona consumabilele.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

osmoza inversa

Mesajde ivpinstal » Sâm Oct 08, 2011 12:40 pm

muha_huma scrie:In cazul purificatoarelor cu osmoza inversa este important ca acestea sa aiba in componenta pompa booster, care sa asigure presiunea necesara realizarii osmozei. Si vedeti si capacitatea de filtrare, sa fie adecvata consumului. Si mai trebuie avut grija la costurile consumabilelor si ca producatorul sa fie unul serios, sa nu va treziti dupa o vreme ca nu mai aveti de unde achizitiona consumabilele.
corecte recomandarile tale, inclusiv cea cu pompa booster.

Eu nu mi-as face griji de consumabile -e plina piata. ;)
Imagine
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandari filtre si purificatoare de apa

Mesajde rub1yanna » Vin Noi 23, 2012 2:08 pm

Eu folosesc de un an de zile unPurificator de apa Aqua-RO5 cu filtrarea apei prin osmoza inversa.
Pana acum nu vad decat beneficii pt sanatatea noastra utilizand un purificator de apa.
rub1yanna
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2012 1:46 pm

Re: Recomandari filtre si purificatoare de apa

Mesajde daroxi » Vin Noi 23, 2012 10:05 pm

rub1yanna scrie:.... filtrarea apei prin osmoza inversa.
Pana acum nu vad decat beneficii pt sanatatea noastra utilizand un purificator de apa.


Nu stiu daca e asa minunata chestia asta cu purificarea apei. Auzem ca prin filtrarea prin osmoza inversa obtii o "apa moarta", fara minerale. In apa de baut exista calciu, potasiu si magneziu, cateva elemente importante pentru sanatate. Dar, din cauza sistemelor de osmoza inversa acestea sunt eliminate din apa, impreună cu celelalte impurităti. Pe termen lung am inteles ca nu ar fi recomandata consumarea acestei ape (eventul ar trebui măsurat pH-ului apei purificate si daca nu e ok, ar trebui achizitionati aditivi pentru corectia acestuia).

Ideal ar fi sa avem un put de mare adancime cu apa buna, care sa nu necesite aceste sisteme de filtrare, eventual acea apa sa fie filtrata prin ceva sisteme simple. Sau, daca unii locuiesc in zone de munte si e posibila captarea unui izvor cu ape cat mai pure, e cazul ideal.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

filtru cartus remineralizare

Mesajde ivpinstal » Sâm Dec 01, 2012 1:54 pm

daroxi scrie:..Auzem ca prin filtrarea prin osmoza inversa obtii o "apa moarta", fara minerale....
sistemele de osmoza inversa au si cartuse de remineralizare:
Imagine
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandari filtre si purificatoare de apa

Mesajde ivpinstal » Sâm Dec 01, 2012 1:57 pm

daroxi scrie:.. ar trebui măsurat pH-ului apei purificate si daca nu e ok, ar trebui achizitionati aditivi pentru corectia acestuia...
tu recomanzi verficarea apei tratate cu un sistem cu osmoza inversa, si indemni la consumarea apei de put sau de izvor fara restrictii. :shock:

La apa de put trebuie facuta o analiza a apei macar din 6 in 6 luni, ca sa stii macar cati nitriti, nitrati, Fe, Mn +bacterii contine aceasta si cum se modifica proportia lor.
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandari filtre si purificatoare de apa

Mesajde daroxi » Lun Dec 10, 2012 6:57 pm

ivpinstal scrie:La apa de put trebuie facuta o analiza a apei macar din 6 in 6 luni, ca sa stii macar cati nitriti, nitrati, Fe, Mn +bacterii contine aceasta si cum se modifica proportia lor.


Nu ziceam de consumarea apei din put fara restrictii. De fapt cred ca am zis de ceva ape pure de pe la munte, unde daca nu a fost zona agricola, nu prea au cum fi nitrati si nitriti. Si ziceam ca eventual sa fie folosite ceva filtre mai simple, nu prin osmoza inversa (repet, ma referem la folosirea acelor filtre pt. ape curate). Daca cineva anume nu are la dispozitie decat un put situat intr-o zona unde s-a practicat agricultura probabil ca nu are alta varianta decat folosirea osmozei inverse. Un atu in plus ar fi si remineralizarea pomenita mai sus.

Si daca putul e de mare adancime de 8-90 m si nu foloseste apa din panza freatica e necesara filtrarea prin osmoza inversa? Sau mai e necesar sa folosim vreun filtru?
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Recomandari filtre si purificatoare de apa

Mesajde piscinepremium » Joi Feb 21, 2013 6:32 pm

parerea mea este tot ca un foraj de mare adancime poate fi cea mai buna solutie
proiectare si constructie piscine, saune centre spa www.piscinepremium.ro
Avatar utilizator
piscinepremium
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Feb 17, 2013 5:03 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori