Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde petre67 » Vin Feb 17, 2012 7:29 pm

babacu54 scrie:http://www.furanflex.fi/ Acesta este lincul cu metoda de reparare a hornurilor crapate


Foarte interesanta demonstratia din filmulet. Ramane de vazut cat costa un astfel de sistem, ce specificatii tehnice are (la ce temperaturi rezista), garantie, etc.

Eu ii vad aplicabilitatea la cladirile monumente istorice, sau alte case vechi, unde se doreste sa se pastreze vechile cosuri de fum, insa este necesara intubarea acestora pentru siguranta in exploatare.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde babacu54 » Joi Apr 19, 2012 7:23 am

petre67 scrie:
babacu54 scrie:http://www.furanflex.fi/ Acesta este lincul cu metoda de reparare a hornurilor crapate


Foarte interesanta demonstratia din filmulet. Ramane de vazut cat costa un astfel de sistem, ce specificatii tehnice are (la ce temperaturi rezista), garantie, etc.

Eu ii vad aplicabilitatea la cladirile monumente istorice, sau alte case vechi, unde se doreste sa se pastreze vechile cosuri de fum, insa este necesara intubarea acestora pentru siguranta in exploatare.


????????????????????????????????????????????
CE LEGATURA ARE CU SUBIECTUL???????
AIUREA
babacu54
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde petre67 » Joi Apr 19, 2012 7:56 am

babacu54 scrie:
petre67 scrie:
babacu54 scrie:http://www.furanflex.fi/ Acesta este lincul cu metoda de reparare a hornurilor crapate


Foarte interesanta demonstratia din filmulet. Ramane de vazut cat costa un astfel de sistem, ce specificatii tehnice are (la ce temperaturi rezista), garantie, etc.

Eu ii vad aplicabilitatea la cladirile monumente istorice, sau alte case vechi, unde se doreste sa se pastreze vechile cosuri de fum, insa este necesara intubarea acestora pentru siguranta in exploatare.


????????????????????????????????????????????
CE LEGATURA ARE CU SUBIECTUL???????
AIUREA


Nu inteleg ce nu are legatura cu subiectul. Link-ul postat de dvs sau comentariul meu la acel link?
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde daaan256 » Lun Dec 10, 2012 8:53 pm

Nu prea mai e de joaca cu cosurile, mai ales dupa atatea intoxicatii pe care le-am tot vazut la televizor in ultima vreme.
Cred ca cele profesionale sunt mult mai sigure.
daaan256
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 10, 2012 8:38 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde cosariro » Vin Mar 01, 2013 7:31 pm

La urma urmei, incendiile și intoxicațiile cu monoxid de carbon apar mai ales în cazul în care nu se face curățarea coșurilor de fum, anual, așa cum prevede legea.
... sau dacă se apelează la un coșsar tradițional, ce încearcă să curețe (pardon, să spargă) coșul de fum cu bila.
cosariro
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde cosariro » Vin Mar 01, 2013 7:38 pm

babacu54 scrie:Asa ceva as vrea sa fac in cazul hornului crapat de mai sus.

Pe urma ramine de vazut ce se mai face.ASTEPT PARERI.


Valabil numai și numai la coșurile de fum ce funcționează cu gaze !!!
cosariro
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde adiculiniute » Mie Oct 14, 2015 9:47 am

Buna ziua!

Am o problema, si anume:

Am un cos de fum HART in inaltime de 4m, diametru 20cm (ceramica, izolat cu vata bazaltica si boltari de beton). Cosul pleaca de pe placa de beton de la etaj, (nu incepe de jos din living unde e semineul (din motive mai ales de spatiu). La exterior insa nu chiar depaseste coama casei, dar nici nu e aproape de ea (Am inteles ca este o regula si cu treaba asta...daca e mai putin de 2,5m de coama, trebuie sa o depaseasca cu 1m... la mine sunt peste 2,5)

Se intampla o chestie tare ciudata. Am scapari de fum pe la usita de vizitare a cosului. Am vorbit cu cel care a executat lucrarea, a venit la fata locului...si a concluzionat ca, ceramica de la usa de vizitare probabil nu etanseaza bine. A sugerat pt test sa incerc sa o blindez cu silicon rosu pt temperaturi inalte. Lucru care l-am facut. Cu toate acestea insa, tot scapa fum, si parca mai tare decat inainte. Fumul s-ar vedea ca vine de undeva de sus. Daca deschid geamul din camera unde e cosul, scaparile de fum dispar. Se intampla ceva curent... diferenta de presiune...naiba stie care e explicatia ca atunci cand deschid geamul fenomenul dispare.

In ce priveste partea de etansietate a elementelor ceramice, constructorul garanteaza ca nu se pune problema de scapari...a pus destul adeziv intre elemente (lucru care l-am observat si eu) + ca acele elemente au si niste canale care intra unele in altele (sansele sunt f. slabe spre inexistente sa provina de acolo problema)

Imi este clar ca, cumva fumul se intoarce de sus, si vine prin boltar in jos si iese pe la usita de vizitare. Dar din ce cauza?
O fi inaltimea cosului prea mica? O fi ceva problema sus, la deflector? montare incorecta?

Va multumesc!
Adrian.
adiculiniute
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 14, 2015 9:46 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde Shahtaj » Sâm Iun 17, 2023 3:44 pm

Looking for a dress that hits the perfect balance between casual and formal? Check out our collection of semi formals dresses at Shahtaj Qaiser. Buy the perfect semi-formal dress for your next event. Shop now!
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde Servis » Sâm Iun 17, 2023 7:52 pm

Servis offers its customers the best quality Slippers online in Pakistan. You can buy slippers online in across Pakistan at great prices. So, grab your slipper today.
Servis
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 7:39 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde Jazmin » Sâm Iun 17, 2023 8:32 pm

Are you in search of the best ladies dress design in Pakistan? Jazmin offers wide range of ladies' dress designs online at low prices. So, order your favorite dress design today.
Jazmin
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 8:27 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron