Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde marcelb » Lun Feb 06, 2012 4:48 pm

babacu54 scrie:Se poate tencui si imbraca in caramida aparenta. Lasat 5 cm intre caramida si horn. Acest gol umplut cu LUT.????????


Nu prea inteleg, pare ca ai amestecat doua solutii. Una fiind tencuit si imbracat cu caramida aparenta (din aceea subtire, doar pentru placat, vezi oferte aici), lucru care mi se pare foarte logic si va arata si frumos, si eu m-am gandit la aceasta varianta pentru ca si la mine trece hornul prin mijlocul casei. Acum e imbracat in gips carton.

A doua varianta pe care o deduc din ce zici tu, daca am inteles bine, ar fi sa zidesti in jurul hornului caramida, lasand o distanta de 5 cm si acolo sa umpli cu lut. Mi se pare si scump, practic zidesti un horn din caramida, si pierzi mult spatiu.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde roger-ius » Lun Feb 06, 2012 6:38 pm

babacu54 scrie:Se poate tencui si imbraca in caramida aparenta. Lasat 5 cm intre caramida si horn. Acest gol umplut cu LUT.????????


Variantele care le pomenesti ajuta mai mult la partea estetica. Dar ca elementele tale ceramice nu rezista de fapt la temperatura din interiorul cosului asta mi se pare mie adevarata problema.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde babacu54 » Mar Feb 07, 2012 10:02 am

Poate cineva sa-mi spuna ,ce temperatura au gazele arse la intrare in HORN,la centrala 35 KW,cu gazeificare?
Dupa necaz, am luat legatura cu fabricantul, care m-a acuzat pe mine de crapatul hornului, fara un motiv EXPLICIT.
De aceea am mai incercat o data, cu aceleasi elemente, le-am armat cu fier de 8 intre ele, etc, am verificat fiecare element in parte vizual, le-am ales, samd.
Ei nu se sinchisesc, vand in continuare. Ce se intimpla daca patesc toti ca mine????
Probabil rezista la sobe, seminee si teracote.???????? Dumnezeu stie. Oricum eu am treaba multa si serioasa.
In poze se vede ca interiorul inca e bun dupa ce a luat foc pe horn si de aceea m-am gindit sa-l imbrac in caramida aparenta la 5 cm de HORN, iar golul sa-l umplu cu lut, care nu va mai permite gazelor sa intre in interior.
Fişiere ataşate
SECTIUNE 2 .jpg
DEPUNERI INTERIOR .jpg
babacu54
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde ando » Mar Feb 07, 2012 2:25 pm

babacu54 scrie:Poate cineva sa-mi spuna ,ce temperatura au gazele arse la intrare in HORN,la centrala 35 KW,cu gazeificare?
Dupa necaz, am luat legatura cu fabricantul, care m-a acuzat pe mine de crapatul hornului, fara un motiv EXPLICIT.
De aceea am mai incercat o data, cu aceleasi elemente, le-am armat cu fier de 8 intre ele, etc, am verificat fiecare element in parte vizual, le-am ales, samd.
Ei nu se sinchisesc, vand in continuare. Ce se intimpla daca patesc toti ca mine????
Probabil rezista la sobe, seminee si teracote.???????? Dumnezeu stie. Oricum eu am treaba multa si serioasa.
In poze se vede ca interiorul inca e bun dupa ce a luat foc pe horn si de aceea m-am gindit sa-l imbrac in caramida aparenta la 5 cm de HORN, iar golul sa-l umplu cu lut, care nu va mai permite gazelor sa intre in interior.


S-a autoaprins hornul?! Pai daca e asa nu e de mirare ca au crapat elementele alea. Producatorii mari de cosuri de fum spun ca in caz de autoaprindere se dezvolta temperaturi de 1000 grade C. Daca materialele sunt mai slabe calitativ nu au cum rezista! Cum s-a intrebat si mai sus lemnele sunt uscate?
Ideea de a se zidi in jurul hornului si de a se umple spatiul ramas cu lut nu stiu daca e buna! Cosul de fum are nevoie de un spatiu de dilatare. Daca acel lut si caramida exterioara nu se dilata similar cu cosul de fum atunci acesta poate crapa.
Temperatura din interiorul cosului nu stiu exact care ar fi, dar asa cum zic, daca acel cos s-a autoaprins, in acel moment temperatura a fost mare! Si da, poate ca producatorul respectiv vinde mai mult pentru persoane care se incalzesc cu sobe etc. Oricum acel producator trebuie sa dea niste specificatii tehnice, temperatura pana la care rezista, modul de montare si materialele folosite la montare, etc
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde EMILUTA » Vin Feb 10, 2012 9:30 am

Nu ma pricep deloc la aceasta problema tocmai de aceea am nevoie de un sfat. Am construit o casa la care nu am prevazut cosuri de fum deloc, incalzirea vroiam sa o facem electric cu panouri radiante. Acum parca mi-ar placea ca in living , la parter adica, sa construiesc un semineu pe lemne. Credeti ca se mai poate? Livingul are unul din pereti cu exteriorul. As putea sa lipesc un cos cumva? Casa este izolata pe exterior cu polistiren.
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde petre67 » Vin Feb 10, 2012 10:07 am

EMILUTA scrie:Nu ma pricep deloc la aceasta problema tocmai de aceea am nevoie de un sfat. Am construit o casa la care nu am prevazut cosuri de fum deloc, incalzirea vroiam sa o facem electric cu panouri radiante. Acum parca mi-ar placea ca in living , la parter adica, sa construiesc un semineu pe lemne. Credeti ca se mai poate? Livingul are unul din pereti cu exteriorul. As putea sa lipesc un cos cumva? Casa este izolata pe exterior cu polistiren.


Desigur, deranjul este minim daca faci cosul de fum exterior. Important este sa fie un cos serios, pentru ca semineele au nevoie de tragere buna.
Eu zic sa asculti de recomandarile celui care-ti construieste semineul, si apoi sa te apuci si de horn.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde ando » Vin Feb 10, 2012 10:09 am

EMILUTA scrie:Am construit o casa la care nu am prevazut cosuri de fum deloc, incalzirea vroiam sa o facem electric cu panouri radiante. Acum parca mi-ar placea ca in living , la parter adica, sa construiesc un semineu pe lemne. Credeti ca se mai poate?


Sigur ca e posibil. Si eu am facut cosul de fum tot la exteriorul casei. Faptul ca e casa termoizolata nu e un mare impediment. Se taie in acea zona polistirenul astfel ca hornul sa fie lipit de zidul casei. Daca are o inaltime mai mare poti sa-i faci si un sistem de ancorare.
In concluzie e o problema care se rezolva. O sa ai un mic deranj la interior cand o sa gauresti peretele pt a realiza legatura semineului cu cosul.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde babacu54 » Vin Feb 17, 2012 6:19 pm

http://www.furanflex.fi/ Acesta este lincul cu metoda de reparare a hornurilor crapate
babacu54
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde babacu54 » Vin Feb 17, 2012 6:26 pm

Asa ceva as vrea sa fac in cazul hornului crapat de mai sus.

Pe urma ramine de vazut ce se mai face.ASTEPT PARERI.
babacu54
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde babacu54 » Vin Feb 17, 2012 6:42 pm

AVEM AICI TRADUCEREA:Traduttore
Da: inglese
In: rumeno

În primul rând unul dintre motivele pentru care coşurile de fapt, trebuie să fie căptuşite se datorează naturii acid de fum şi abur generate din combustibili diferite în cadrul semineu sau soba, garniturile de fum, cum ar fi Furanflex în Scoţia, oferă o protecţie împotriva acestui abur acid care tinde să se precipite în cadrul coşului de fum. Instalarea de Furanflex în Scoţia oferă astfel o bariera impotriva umezelii, cum care, la rândul său, ajută pentru a evita coroziunea de ipsos şi vopsea din interiorul coşului de fum.

Avantajele suplimentare ale garniturilor de fum, şi mai ales că a Furanflex în Scoţia este faptul că această garnitură ajuta pentru a împiedica evadarea a gazelor nocive prin orice lipsuri sau fisuri care ar putea fi, în pereţi, şi contribuind astfel la siguranţa şi bunăstarea locuitorilor din orice casa, cu un coş de fum tradiţional în casa lor. Popularitate a crescut de această garnitură se află în interiorul coşului de fum specific de flexibilitate a mucoasei în sine, care pot fi puse în aplicare în practic orice tip de coş cu distrugerea foarte puţin sau deloc de perete, în comparaţie cu mai multe tipuri de garnituri rigide de fum.
Experţii de fatuire de fum

Este imperativ ca experţii să fie utilizate în cadrul instalaţiei a mucoasei coş în Edinburgh, Glasgow, Scoţia sau în întreaga zonă centrală, ca acest lucru va asigura faptul că o calitate a mucoasei, precum si manopera este potrivit pentru cerinţele dumneavoastră. Coşuri de fum Old Mill este orientat să furnizeze instalaţii de Furanflex în Scoţia, şi oferă sfaturi relevante şi de orientare în toate aspectele legate de design coş de fum, coş de fum căptuşeală şi de întreţinere legate de structura coşului de fum în clădirile rezidenţiale şi comerciale. A lua legatura cu Coşuri Old Mill pentru toate cerinţele referitoare la Furanflex în Scoţia şi în regiunile înconjurătoare, personalul nostru expert în picioare sunt de a asista la toate întrebările şi cerinţele.
babacu54
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron