instalatia termica

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

instalatia termica

Mesajde Alberto » Vin Mai 15, 2015 7:23 am

As vrea sa intreb ce parere aveti referitor la centrala pe lemne in situatia in care unii spun ca ar trebui sa fie mai mare decat este normal, iar altii ca trebuie sa fie normala pt ca nu consuma asa mult. Eu am o casa noua pe 2 nivele cu cate 72 m patrati pe fiecare nivel si dupa calcul mi a iesit un necesar de 18kW, iar cineva zicea sa pun o centrala de 45 kW. Nu este putin prea mult??? :D Mentionez ca pe exterior va fi izolat cu polistiren de 10.
Alberto
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 15, 2015 7:13 am

Re: instalatia termica

Mesajde mamaeb » Vin Mai 15, 2015 6:36 pm

Prefer centrala cu orice altceva numai cu lemne nu!Adica cu gaz,cu energie electrica,dar nu lemne~Este exact ca la tara atunci cand folosesti soba,diferenta este ca faci un singur foc pt toata casa!Parerea mea...
mamaeb
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: instalatia termica

Mesajde Alberto » Vin Mai 15, 2015 9:48 pm

Multumesc pt interventie dar nu da raspuns la intrebarea mea din pacate
Alberto
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 15, 2015 7:13 am

Re: instalatia termica

Mesajde marcelb » Mar Mai 19, 2015 1:11 pm

In niciun caz nu trebuie sa te iei dupa astfel de legende, de genul ca "daca e mai mare nu strica".

Daca ti-a facut calculatia o persoana calificata atunci poti sa mergi pe mana ei. Eventual pui ceva in plus, in ideea ca vei folosi si la incalzitul apei calde menajere (daca nu este deja inclus in calcul).

La o centrala supradimensionata ai nu doar consum mai mare dar te si costa mai mult si in plus nici nu va functiona in regim normal.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

alegere cazan pe lemne

Mesajde ivpinstal » Dum Iun 07, 2015 8:06 pm

Alberto scrie:..am o casa noua pe 2 nivele cu cate 72 m patrati pe fiecare nivel si dupa calcul mi a iesit un necesar de 18kW, iar cineva zicea sa pun o centrala de 45 kW. Nu este putin prea mult??? :D Mentionez ca pe exterior va fi izolat cu polistiren de 10.
ideea e ca nu poti alege cazanul pe lemne cum faci la centrala pe gaz.
Nu de alta, dar puterea termica maxima declarata de producatorii cazanelor pe lemne este atinsa in laborator, cu niste lemne model (iar situatia aceasta se va repeta rar spre deloc in realitate..).
Deci un pic de supradimensionare nu strica, mai ales ca va creste si autonomia de functionare.. Insa asta nu inseamna alegerea unui cazan cu o putere termica de 3x mai mai mare ! :shock:
Daca necesarul termic e 18 kW poti alege un cazan de 25, max. 30 kW.
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: instalatia termica

Mesajde Cris Apropo » Dum Iun 16, 2019 6:05 pm

mamaeb scrie:Prefer centrala cu orice altceva numai cu lemne nu!Adica cu gaz,cu energie electrica,dar nu lemne~Este exact ca la tara atunci cand folosesti soba,diferenta este ca faci un singur foc pt toata casa!Parerea mea...

Sunt de acord! Problema e ca trebuie mereu cineva sacrificat sa incarce cu lemne. Cea cu gaz este cea mai comoda. O programezi si-si face treaba.
Cris Apropo
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Oct 01, 2018 4:00 pm


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron