Centrala pe peleti VS centrala pe gaz

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Centrala pe peleti VS centrala pe gaz

Mesajde Florin Toma » Mie Feb 04, 2015 11:47 am

Am deschis acest topic pentru a afla parerile voastre referitoare la instalarea unei centrale pe peleti chiar si atunci cand avem gazul "la poarta'".
Am o opinie personala despre acest lucru deoarece montez centrale de orice fel, dar astept cu interes opiniile voastre.
Pentru cei care doresc sa vada cate ceva ii invit pe http://www.caldurica.ro
Florin Toma
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 04, 2015 11:42 am

Re: Centrala pe peleti VS centrala pe gaz

Mesajde marcelb » Mie Feb 04, 2015 4:01 pm

Daca ai deja bransament la gaze si nu doresti (sau nu poti) sa investesti prea mult in centrala, atunci probabil ca centrala pe gaz este recomandata, fiind mai ieftina.

Altfel, tinand cont ca si bransamentul la gaze costa destul de mult, eu as opta pentru centrala pe peleti. Mi se pare ca ofera o independenta mai mare.
Pretul peletilor la noi s-a cam aliniat la pretul international, pe cand la gaze vor tot fi scumpiri. In plus, te poti trezi si cu presiuni scazute pe reteaua de gaze tocmai cand sunt temperaturile externe mai mici si ai avea mai mare nevoie de caldura in casa.

Cu peletii e un efort poate mai mare la inceputul verii, cand e recomandabil sa-ti faci stocul pentru tot anul viitor, insa apoi stai linistit.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori