Centrala pe gaz. Ce caut?

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Centrala pe gaz. Ce caut?

Mesajde cippp » Lun Mar 24, 2014 11:07 am

Anul trecut m-am mutat la casa. Am incalzire pe gaz, dar centrala actuala e destul de veche ( cred ca are in jur de 10 ani) si in aceasta iarna nu a fost foarte economica, asa ca m-am gandit sa o schimb in vara asta.
Ce ar trebui sa caut, la ce parametri sa ma uit? Casa e destul de mare, pe 3 niveluri, parter, etaj si o mansarduta ( pe care nu am incalzit-o iarna asta). Circa 300 mp, e izolata cu polistiren de 5 cm. Nu as vrea sa intru prea adinc in buzunar dar nici nu as vrea ceva slab calitativ. Circa 3-4-5000 lei. Un 32 KW e OK sau si mai putin?
Inclin spre o centrala murala in condensare. As dori sa pot controla atat incalzirea cat si apa calda separat, eventual cu senzor mobil.
Sfaturi de la posesori, la ce sa ma uit, de ce sa ma feresc?
Multumesc!
cippp
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 24, 2014 10:54 am

Re: Centrala pe gaz. Ce caut?

Mesajde carlig_danok » Mie Mar 26, 2014 3:09 pm

Nu stiu la ce sa te uiti dar sa te feresti de Beretta, caci eu asta am si cred ca e cea mai proasta si foarte zgomotoasa!
carlig_danok
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 13, 2012 10:17 am

Centrala pe gaz casa 300 mp

Mesajde ivpinstal » Sâm Mar 29, 2014 7:19 pm

cippp scrie:..Casa e destul de mare, pe 3 niveluri, parter, etaj si o mansarduta ( pe care nu am incalzit-o iarna asta). Circa 300 mp, e izolata cu polistiren de 5 cm. Nu as vrea sa intru prea adinc in buzunar dar nici nu as vrea ceva slab calitativ. Circa 3-4-5000 lei. Un 32 KW e OK sau si mai putin?.
mai degraba ai nevoie de 35 kW sau chiar mai mult (..nu stiu unde e locatia..).
.
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Centrala pe gaz beretta

Mesajde ivpinstal » Sâm Mar 29, 2014 7:20 pm

carlig_danok scrie:Nu stiu la ce sa te uiti dar sa te feresti de Beretta, caci eu asta am si cred ca e cea mai proasta si foarte zgomotoasa!
Beretta sunt printre centralele care merita banii investiti in ele -au o gama completa, pentru toate buzunarele. Iar centralele din gama lor premium nu seamana deloc cu cele entry-level.
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Centrala pe gaz. Ce caut?

Mesajde cippp » Lun Mar 31, 2014 5:33 pm

E in Oradea, zona nu foarte friguroasa, iarna asta a fost destul de calma.
cippp
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 24, 2014 10:54 am

Re: Centrala pe gaz. Ce caut?

Mesajde buniv » Lun Mar 31, 2014 10:03 pm

Eu am o centrala pe lemne, deci nu pot da sfaturi pentru cele cu gaz, insa, din cate am auzit si eu, sunt destul de practice si mult mai econome decat cele cu lemne! In curand cred ca voi schimba si eu!
buniv
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Centrala pe gaz. Ce caut?

Mesajde ivpinstal » Lun Mar 31, 2014 11:14 pm

cippp scrie:.. centrala actuala e destul de veche ( cred ca are in jur de 10 ani) si in aceasta iarna nu a fost foarte economica..
Dar ce marca e centrala veche? Si de ce vrei totusi s-o schimbi? Posibil sa ai consum mare de gaze, dar asta e mai mult din cauza casei, nu a centralei..
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Centrala pe gaz. Ce caut?

Mesajde mahdeen » Mie Noi 12, 2014 1:34 pm

Da asa trebuie, eliminati dezinformatorii, nu atat pt reclama cat pentru dezinformarea ce o arunca pe aici, eu intru aici pt ca ma aflu inca in constructie si am nevoie de pareri obiective nu reclama subiectiva. Daca stie cineva o oferta buna la o centrala pe lemne, eventual una pe lemne si peleti cu arzatorul detasabil usor, eventual vreo informatie noua despre acest program ce subventioneaza o parte din suma "Casa verde" sau cine stie cum l-or mai numi anul asta, astept o informatie buna si multumesc anticipat
mahdeen
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 12, 2014 1:32 pm

Re: Centrala pe gaz. Ce caut?

Mesajde marcelb » Mie Noi 12, 2014 11:30 pm

mahdeen scrie: ... Daca stie cineva o oferta buna la o centrala pe lemne, eventual una pe lemne si peleti cu arzatorul detasabil usor, eventual vreo informatie noua despre acest program ce subventioneaza o parte din suma "Casa verde" sau cine stie cum l-or mai numi anul asta, astept o informatie buna si multumesc anticipat


Programul "Casa Verde" nu a mai fost de 2 ani, anul acesta se discuta doar sa se reia plati la dosare depuse in 2012. Si cum anul electoral se incheie, eu nu as fi prea optimist ca va exista casa Verde in 2015...

Eu si tatal meu folosim centrale Ferroli si respectiv Melinda, cazane clasice pe lemne/carbuni carora li s-a montat un arzator de peleti. Deci nu e mare folosofie. La mine arzatorul este tot Ferroli iar la tata este ceva arzator bulgaresc care insa isi face treaba de 3 ani de zile.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator