Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde ion cioroianu » Sâm Apr 19, 2014 11:02 am

Buna ziua, sunt interesat de modelul acesta de incalzire, as putea obtine mai multe detalii? (Eu am vazut pana acum doar prin furtun pt agent termic). Acesta pare un sistem de conducte, ce fel de conducte sunt, cat costa? Multumesc anticipat!
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde ivpinstal » Dum Apr 20, 2014 1:48 am

roger-ius scrie: momentan imi cam scapa avantajele care le are acest sistem fata de o, sa zicem, simpla incalzire in pardosela..
poate din cauza asta:
thaMAN scrie:..diferenta de temperatura intre intrare si iesire pe circuit este de doar 2-3 grade C.
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde harap.alb » Sâm Mai 02, 2015 2:14 pm

incalzirea si racirea in tavan are numeroase avantaje in fata incalzirii in pardosea. in primul rand asa cum s-a spus si e evident din enunt, pe langa incalzire se poate face si racirea incinteleor.
incalzirea se face prin cea mai sanatoasa metoda (radianta) practic nexistand nici un pic de convectie.
la racire da, exista convectie, si inca din plin, aerul cel mai cald fiind racit. (de sub tavan)
Singurul neajuns (constatat de mine intr-o cladire destul de mare astfel climatizata, dar foarte prost izolata termic): sitemul are inertie mare. Primavara si toamana, cand poate vrei incalzire la prima ora si racire pe la pranz, e cam jale.
Racirea nu se poate face decat lent, grad cu grad, pentru a se evita condensul. si asta dureaza ... probabil in combinatie cu o izolatie buna si un sistem de ventilare eficient, este cea mai buna solutie totusi in cele din urma.
aveti aici un pliant vechi de vreo 6-7 ani, dar merita inca de citit:

http://www.media-link.ro/balinstal/pdf/ ... tavane.pdf

sau daca stiti ungureste :-)
http://hu.wavin.com/master/master.jsp?c ... cale=hu_HU
harap.alb
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 02, 2015 1:54 pm

Anterior

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori