Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde thaMAN » Vin Dec 20, 2013 1:42 pm

Buna ziua,

Am montat in Germania si Austria un sistem nou de incalzire care permite incalzirea pardoselii, a tavanului si a peretilor. Vin cu acest post in intampinarea celora care nu mai vor sa vada calorifere in casa, nu mai vor costuri mari la intretinere etc. Sistemul este net avantajos celui clasic de incalzire in pardoseala pentru ca diferenta de temperatura intre intrare si iesire pe circuit este de doar 2-3 grade C. O sa atasez cateva fotografii care or sa explice despre ce vorbesc. Multumesc.
Fişiere ataşate
egger tavan + pereti.jpg
egger podea.jpg
egger pereti 2.jpg
egger pereti.jpg
thaMAN
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 20, 2013 1:02 pm

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde muha_huma » Vin Dec 20, 2013 5:33 pm

Eu din imagini nu am reusit sa-mi dau seama daca este un sistem electric sau are agent termic lichid.
Si nu prea vad de ce ar dori cineva sa-si incalzeasca tavanele. Probabil ca sunt unele aplicatii unde e nevoie de caldura constanta in fiecare punct al unei incaperi, dar nu cred sa fie cazul la locuinte.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde margas » Mar Dec 31, 2013 7:43 pm

Sistemul de incalzire in pardoseala+pereti si tavane se impune in mod sigur in momentul in care vrem sa facem si racirea casei. Daca punem mana pe un creion si o coala de cartie si facem calculul pierderilor de caldura la o case, vom observa ca in 99.9% din cazu si incalzirea in pardoseala este mai mult decat suficient.

La multi ani!!
margas
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 25, 2013 9:35 pm

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde thaMAN » Mar Ian 07, 2014 3:34 pm

margas scrie:Sistemul de incalzire in pardoseala+pereti si tavane se impune in mod sigur in momentul in care vrem sa facem si racirea casei. Daca punem mana pe un creion si o coala de cartie si facem calculul pierderilor de caldura la o case, vom observa ca in 99.9% din cazu si incalzirea in pardoseala este mai mult decat suficient.

La multi ani!!


Ideea este sa ai totul in jurul tau la o temperatura constanta. De aceea temperatura din sistem nu trebuie sa fie nici mare , nici mica ... trebuie sa fie potrivita. Da , este suficient sa incalzim doar pardoseala , dar e mai ieftin cu radiatoare , sau daca tot suntem aici mai bine ne facem o soba din teracota si am rezolvat problema incalzitului. Pai ... noi aspiram la mai bun ... sistemul despre care discut exista de 15 ani in germania si austria si are o rata de peste 98% satisfactie din partea clientilor. Criteriile principale sunt eficienta si confortul.
thaMAN
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 20, 2013 1:02 pm

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde roger-ius » Mar Ian 07, 2014 9:27 pm

thaMAN scrie:Ideea este sa ai totul in jurul tau la o temperatura constanta. De aceea temperatura din sistem nu trebuie sa fie nici mare , nici mica ... trebuie sa fie potrivita. Da , este suficient sa incalzim doar pardoseala , dar e mai ieftin cu radiatoare , sau daca tot suntem aici mai bine ne facem o soba din teracota si am rezolvat problema incalzitului. Pai ... noi aspiram la mai bun ... sistemul despre care discut exista de 15 ani in germania si austria si are o rata de peste 98% satisfactie din partea clientilor. Criteriile principale sunt eficienta si confortul.


Eu am incalzire in pardoseala si am iesit, fara nicio gluma, mai ieftin decat daca as fi realizat un sistem cu calorifere. Ma rog vorbind despre care sistem e mai ieftin decat celalat trebuie sa tinem cont de mai multi factori. Pana la urma o chestiune relativa.
Cum spuneam, am incalzire in pardoseala si credeam ca tocmai asta face acest sistem: ofera o temperatura constanta. In plus e uniform incalzita incaperea, nu e "aruncata" caldura in tavan cum se intampla in cazul incalzirii cu calorifere. Ei tocmai aici e marea mea nedumerire: de ce sa incazesc tavanul?! Ca incalzesc, pe langa pardoseala, peretii, mai treaca mearga, dar tavanul ... In plus ce ma deranjeaza putin la acel sistem e necesitatea (daca bine inteleg eu si daca bine vad in poze) realizarii unei izolatii termice la interior (pentru a nu "evada" caldura in pereti si dupa aia afara). Or, cum bine se stie, este de preferat sa avem realizata o izolare termica la exterior. Un alt dezavantaj ar fi pretul acelui sistem probabil: avem mult mai multi metri patrati de instalatie decat in cazul unei incalziri in pardoseala.
In concluzie, nu vreau sa fiu Gica contra, dar momentan imi cam scapa avantajele care le are acest sistem fata de o, sa zicem, simpla incalzire in pardosela ... Poate, insa, nu cunosc eu toate datele problemei ..
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde margas » Vin Ian 10, 2014 1:04 pm

Cum spuneam si mai sus vad utilitatea sistemului pardoseala+pereti+tavan in momentul in care facem si racire pe timp de vara. Se stie clar ca la sistemul de racire in pardoseala pe langa fenomenul de multe ori neplacut sesizat de beneficiari mai avem inca o problema.....aceea ca sistemul nu poate face fata caldurilor din zona asta climatica. Temperatura minima la care poate cobora sistemul este de 17-18 grade in pardoseala (ma refer aici la temperatura apei din pardoseala)....si asta pentru ca ca existe pericol de aparitie a condensului pe suprafata radianta (il denumim efectul sticlei de bere vara....care cand o scoti din frigider brumeaza frumos rau tare :))
Un alt motiv pt care as merge pe un asemenea sistem ar fi daca mi-as monta o pompa de caldura...si cu un asemenea sistem sigur nu as depasi 35 grade pe tur nici in cea mai friguroasa zi din an, de unde ne va rezulta un COP al pompei de caldura maxim.
margas
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 25, 2013 9:35 pm

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde roger-ius » Vin Ian 10, 2014 4:26 pm

margas scrie:Cum spuneam si mai sus vad utilitatea sistemului pardoseala+pereti+tavan in momentul in care facem si racire pe timp de vara ...


Ai perfecta dreptate, la racirea incaperii ar ajuta mai mult. Ar fi total neplacut sa racesti pardoseala (atat cat se poate) iar dupa aia zona rece sa fie doar la nivelul picioarelor (aerul rece nu mai urca).
Mie in pardoseala imi intra agentul termic la 35 de grade, deci nu ar face fata unei pompe de caldura o simpla incalzire in pardoseala?
Marea mea nedumerire insa (nu stiu cine mi-ar putea-o lamuri) se refera la utilitatea incalzirii tavanului. Care e rostul si cu ce ne ajuta?
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde margas » Vin Ian 10, 2014 4:32 pm

La 35 grade merge f bine...dar fiecare grad in plus scade COP-ul pompei.
Aici se vede rolul tavanului....scade temperatura agentului termic si implicit creste economia de energie.
margas
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 25, 2013 9:35 pm

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde ivpinstal » Joi Mar 20, 2014 9:59 am

thaMAN scrie: sistemul despre care discut exista de 15 ani in germania si austria si are o rata de peste 98% satisfactie din partea clientilor. Criteriile principale sunt eficienta si confortul.
se poate cateva detalii despre cazurile cu cei 2% nemultumiti ..?
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incalzire pardoseala + tavan + pereti

Mesajde margas » Vin Mar 21, 2014 11:48 am

La cei 2% nici nu mi-as bate capul... nebuni exista intotdeauna.....carora li se pare ca nu mai "fata gaina" din cauza antenelor :)))) daca ma intelegi.
margas
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 25, 2013 9:35 pm

Următorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron