Peleti din coji de floarea soarelui

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Peleti din coji de floarea soarelui

Mesajde marcelb » Dum Oct 13, 2013 9:11 pm

A folosit cineva peleti din coji de floarea soarelui?
Daca da, ce puteti spune despre consum si rezidurile rezultate comparativ cu peletii clasici din rumegus de lemn. Daca puteti, ma intereseaza si un pret. Multumesc.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Peleti din coji de floarea soarelui

Mesajde muha_huma » Dum Oct 13, 2013 9:26 pm

Se pare ca toate fabricile de ulei incep sa valorifice cat mai bine acest deseu. Ceea ce nu este rau, mai ales pentru consumatorii de peleti.

Uite oferta de pret de la Argus Constanta, sper sa te ajute:

-peleti din coji de floarea-soarelui vrac = 600 lei /tona + tva
-peleti din coji de floarea -soarelui in saci bigbags de aprox 1 tona = 620 lei / tona + tva
-peleti din coji de floarea - soarelui impachetati in saci de 15 kg= 0,65 lei /kg + tva = pret pe sac =9.75 +tva.


In privinta puterii, cei de la Argus zic de peletii din floarea soarelui ca au puterea 4400 Kcal/kg, in timp ce, la un producator de peleti din fag am gasit valoarea de 19,5MJ/kg, adica 4657,5 Kcal/kg. Valori comparabile.

peleti-coji-floarea-soarelui-argus.jpg
Peleti din coji de floarea soarelui produsi de Argus
peleti-coji-floarea-soarelui-argus.jpg (51.24 KiB) Vizualizat de 6375 ori
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron