Aer conditionat

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Aer conditionat

Mesajde ivpinstal » Lun Mai 27, 2013 11:10 pm

Aparatele de aer condiţionat din categoriile de clasă energetică tip B, C, D, E, F, G vor dispărea de la vânzare începând cu anul 2014, potrivit unei Directive cadru din legislaţia UE privind etichetarea energetică. Sau altfel spus, aparatele on-off.
Se vor comercializa doar climatizoare tip inverter. Practic, acum in 2013 se lichideaza ultimele stocuri de aparate on-off.

Exemple:
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aer conditionat

Mesajde marinescu20mai » Mie Mai 29, 2013 12:09 pm

Eu mi-am achizitionat un aparat de aer conditionat anul acesta. A fost un criteriu si clasa energetica, dar nu stiu cati oameni il folosesc in alegerea produselor.
marinescu20mai
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 29, 2013 11:52 am

consum electric, clasa energetica

Mesajde ivpinstal » Joi Mai 30, 2013 10:21 pm

marinescu20mai scrie:A fost un criteriu si clasa energetica, dar nu stiu cati oameni il folosesc in alegerea produselor.
suficienti de multi oameni stiu de clasa energetica.. Insa acum, ca tot s-au schimbat aceste clase, o sa fie un pic bulversati.
Insa lumea intreaba de consumul electric -despre asta lumea stie sigur.. ;)
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron