cos de fum din beton armat

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

cos de fum din beton armat

Mesajde rholes » Dum Mar 24, 2013 8:21 pm

Am construit un cos de fum din beton armat pentru un semineu. Dimensiunile cosului sunt 380mm x 380mm, iar inaltimea cosului este de 7m. Diametru gaurii este de 200mm. L-am construit prin turnare in cofrag, iar pentru gaura am folosit o teava de plastic de diametru 200mm. Cosul l-am turnat din segmente de cate 1m sau 2m. Pentru ca teava sa nu ramana intepenita, am rotit-o la fiecare 30 minute in primele 4-5 ore de la turnare. A doua zi am scos teava si cofragul si am turnat un nou segment. Am folosit sort si nisip si ciment ca pentru B250-B300. Am introdus in cofrag si o armatura din plasa de 4mm ci ochi de 10cm.
Poate cinvea sa-mi spuna care ar fi problemele ce ar putea aparea in cazul unui astfel de cos?
Multumesc.
Fişiere ataşate
DSCF0702.jpg
rholes
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mar 24, 2013 7:33 pm

Re: cos de fum din beton armat

Mesajde marcelb » Lun Mar 25, 2013 1:39 pm

Cu siguranta betonul nu are cum sa se comporte bine sub actiunea factorilor termici si chimici la care va fi supus. Deci va fi distrus repede, inclusiv armatura va fi corodata.
Cosurile de fum industriale din beton, care probabil te-au inspirat, au la interior atat izolatie termica cat si un strat anticoroziv.

Pacat de munca ta si de banii cheltuiti.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: cos de fum din beton armat

Mesajde rholes » Lun Mar 25, 2013 2:59 pm

Multumesc de raspuns. Am contruit cosul in felul acesta inspirandu-ma de cosul de fum din apartamentul in care locuiesc. In sufragerie, constructorul a prevazut un cos. Este din boltari dreptunghiulari de beton armati. Acum 15 ani am instalat o soba de teracota si chiar eu am spart cosul pentru a face racordul. Am gasit pe net informatii despre cosurile din beton industriale, dar ma gandesc ca acolo e vorba de temperaturi foarte mari.
rholes
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mar 24, 2013 7:33 pm

Re: cos de fum din beton armat

Mesajde marcelb » Lun Mar 25, 2013 4:24 pm

Temperatura gazelor evacuate pe cos poate depasi lejer 200 grade Celsius. Ceea ce pentru beton este foarte mult. Temperaturile inalte vor duce la fisurarea cosului datorita socului termic.

Dar cel putin la fel de mult ca si factorul termic cosul de fum este afectat de agenti chimici. Mai exact, condensul care se produce este foarte acid, si distruge atat betonul cat si armatura.

M-as bucura pentru tine sa n-am dreptate... dar ma tem ca am.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: cos de fum din beton armat

Mesajde rholes » Lun Mar 25, 2013 5:04 pm

Multumesc inca o data de raspuns. Acum nu prea pot sa mai fac mare lucru decat sa-l incerc. E adevarat ca cele doua motive care m-au facut sa apelez la aceasta solutie au fost pretul de cost ( ~ 400RON pentru ~7m de cos) si experienta anterioara cu teracota din apartament. Teracota a fost incalzita pana la incingere zilnic in multe ierni si pana acum nu s-a intamplat nimic nici in apartamentul meu si nici in cele de deasupra mea. Ma gandesc ca pozitionarea cosului in interior la fel ca si tirajul foarte bun reduce condensul si socul termic la minimum.
Multumesc inca o data pentru ajutor.
rholes
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mar 24, 2013 7:33 pm

Re: cos de fum din beton armat

Mesajde marcelb » Lun Mar 25, 2013 5:14 pm

Ai grija cand il incerci, fa-o in etape. Daca-l incingi tare din prima risti sa se fisureze deja de pe acum. Si sa nu fie proaspat turnat, betonul necesita 28 de zile pentru maturare. Succes!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: cos de fum din beton armat

Mesajde rholes » Lun Mar 25, 2013 7:54 pm

Cosul l-am turnat anul trecut. Acum vreau sa-i fac o prelungire metalica sa iasa deasupra coamei casei.

O seara faina
rholes
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mar 24, 2013 7:33 pm


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori